• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 bin 500 memuru kapsıyor
25 Ağustos 2010 Çarşamba 15:58

3 bin 500 memuru kapsıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 bin 500 memuru kapsayacak toplu sözleşme yapma kararı aldı

Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN), yıllardır verdiği toplu sözleşme mücadelesini kazandı.

İlçe belediyelerin sendikayla yaptığı toplu sözleşmeyle memurlara 350- 600 TL alasında değişen aylık maddi destek vermesine karşın Büyükşehir Belediyesi, yasal mevzuatta yer almadığı gerekçesiyle bugüne kadar direndi.

Sendika, oturma, iş bırakma gibi pek çok eylem yaptı. Belediyelerin yaptığı toplu sözleşmeler ve memurlara ödediği paralarla ilgili Temmuz ayında geçmişe yönelik af çıktı.

Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran TÜM BEL-SEN, Başkan Kocaoğlu'yla yeniden görüştü. Bununla yetinmeyen TÜM BEL-SEN Başkanı Vicdan Baykara ve şube başkanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir milletvekillerinden de destek istedi.

 

TÜM BEL-SEN'in toplu sözleşme mücadelesi, özellikle 12 Eylül'deki referandum propoganda dönemiyle birlikte umut vermeye başladı.

AKP'nin memurlarla toplu sözleşme hakkı için anayasa değişiklik paketine ‘Evet’ propagandasına başlaması, CHP'yi harekete geçirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da bürokratlarından yeni bir değerlendirme istedi. Danışmanlarıyla da görüşen Kocaoğlu, bugün sabah saatlerinde sendikacıları çağırdı. Yapılan görüşmede toplu sözleşme imzalama kararı aldığını açıkladı.

 

Aziz Kocaoğlu, TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara, İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Yaşar Gül ve diğer sendikacılarla birlikte, belediye önünde toplanan memurlar ve basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kocaoğlu, “Şu andan itibaren toplu sözleşme görüşmelerine başlıyoruz. 2- 3 gün veya en fazla 5 gün içinde toplu sözleşmeyi imzalamak istiyoruz. En kısa sürede bitiririz. Giderek iyileşecek periyotta Türkiye Cumhuriyeti ve belediye ekonomisinin hem işçi hem memura verebileceği maksimum parayı sizlere veririz. Hayırlı olsun” dedi. 

 

Büyükşehir Belediyesi ve TÜM BEL-SEN toplu sözleşme görüşmelerinde, memurlara maaşlarına ek aylık maddi destek tutarı belirlenecek.

Sözleşmenin, İzmir Enternasyonal Fuarı açılışı için İzmir'e gelecek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bulunması için 3 günde tamamlanmasına çalışılacak. Sözleşme 27 Ağustos'a yetişmese de 12 Eylül referandumu öncesi KESK Genel Başkanı Sami Evren'in de katılımıyla yapılması planlandı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, memur toplu sözleşmesi yanı sıra taşeronlaşmayla ilgili de çok önemli bir karar açıkladı. Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nde taşeronda işçi çalıştırmayacağı hedefiyle yola çıktığını belirterek, bunun yüzde 50'sini gerçekleştirdiğini söyledi. Bu sabah önemli bir karar aldıklarını açıklayan Kocaoğlu “Artık, eskiden taşeron şirketlerin kazandığı tüm hizmet alımı ihalelerine belediye şirketleri girecek. Dolayısıyla yeni ihalelerle birlikte belediyede taşeron işçi kalmayacak. Belediye birimlerinde çalışan tüm taşeron işçilere bunu duyurmak istiyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA