• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 yıldır adada tek başına yaşıyor
17 Ağustos 2010 Salı 12:21

28 yıldır adada tek başına yaşıyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde evli ve 2 çocuk babası olan Abdurrahman Harcı, 8 yıldır Beyşehir Gölü içerisindeki Çeçen Adası'nda yalnız bir yaşam sürüyor.

Abdurrahman Harcı, adada 28 yıl önce inşa edilen içerisinde odaları, mutfağı, banyo ve tuvaleti olan bir evde kalırken, ihtiyacı olan elektriği rüzgar ve güneş enerji sistemlerinden yararlanarak kendisi üretiyor, suyunu ise evin önünde bulunan sondaj kuyusundaki tulumba sayesinde ya da gölün temiz olduğu günlerde buradan karşılıyor. Evli ve 2 çocuk babası olmasına rağmen yalnız bir yaşam sürmeyi sevdiğini, yalnızlıktan hiç sıkılmadığını belirten Harcı, Çeçen Adası'nda tarım ve hayvancılıkla uğraştığını
belirtti.
 
80 koyunluk bir sürüyle adada yaşadığını, bunun yanı sıra aynı mekanda buğday ekerek geçimini sağlamaya çalıştığını kaydeden Harcı, "Eşim ve çocuklarım adaya yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Gölkaşı köyünde ikamet ediyor. İşin durumuna göre bazen köye gidiyorum. Bazen de onlar geliyor. Ama genelde bu adada yalnız başına yaşıyorum. Burada rüzgar gülü var, güneş enerji paneli var. Tek başıma kaldığım bu evdeki küçük televizyonum ile lambaların elektriğini bunlar sayesinde temin ediyorum. Suyu ise
genelde evimin önündeki tulumbadan karşılıyorum. Burada yaşamamın sebebi biraz maddi durumla ilgili, biraz da doğanın rahatlığı açısından. 8 yıldır bu adada yaşıyorum. Ada yaşamını çok seviyorum ve yalnız yaşamdan sıkılmıyorum. Topluma çıktığım zaman daha çok rahatsız oluyorum" şeklinde konuştu.
Adada kendisinin kaldığı evden başka ada sakinlerine ait milli park ilan edilmeden önce yapılan evler de olduğunu hatırlatan Harcı, "Ancak bu evlerin sahipleri yaz mevsimlerinde gelip kısa süreli olarak kalıyor. Bu adayı bir bekçi gibi bekleyen, en uzun süreli kalan insan benim. Burada hiçbir problem yaşamıyorum. Gazetem geliyor, küçük bir televizyonum var" diye konuştu.
Beyşehir Gölü'nde 25 yıl balıkçılık yaptığını ancak bu mesleği daha sonra bıraktığını kaydeden Harcı, kış mevsiminde adada yaşamın daha zor hale geldiğini, göl içerisindeki adada aralık, ocak ve şubat aylarında daha soğuk bir dönem yaşandığını, gölün donduğu aylarda ise bazen adada günlerce mahsur kalabildiğini söyledi. Gölün donduğu yıllar önce adada 15 gün süreyle mahsur kaldığını ancak bunu dert etmediğini anlatan Harcı, "Göl buz tutuğu için köyüme gidip gelemedim. Bu sürede kendi ihtiyaçlarımı
karşıladım. Doktor gerektirecek bir sağlık problemim ise şu ana kadar olmadı. Böyle bir problemim yok. Ama olursa da cep telefonum var. Ona da ulaşacağımı düşünüyorum" dedi.
 
Adada kendi yetiştirdiği organik sebzelerle beslendiğini, ihtiyaçlarını karşılamak için tekne ile köye gidip gelebildiğini kaydeden Harcı, beslediği koyun sürüleri ile bir dana ile de uzun yıllardır birlikte yaşadığı için çok iyi anlaşabildiğini de belirterek, şunları kaydetti:
"Yetiştirdiğim koyunları ben 'kızlar' diye çağırdığımda yanıma geliyorlar. Onları bazen kendi ellerimle besliyorum. Yaz aylarında ada geniş olduğu için otlanarak besleniyorlar. Kış aylarında ise saman ve yemlerini veriyorum. Bir de danamız var. Ona da 'Aliş" diye sesleniyorum. Çağırdığımda yanıma geliyor. Burada köpeğim 'duman', koyun sürüleri ve bir danamla birlikte dostça bir yaşam sürüyoruz."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA