• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 milletvekilini böyle dolandırdılar
25 Ağustos 2013 Pazar 15:04

26 milletvekilini böyle dolandırdılar

TBMM bürokratlarınca yapılan incelemede, bir eczane tarafından haberi olmadan 26 milletvekili adına sahte reçete düzenlendiği belirlendi. İlgili eczane hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Edinilen bilgiye göre, TBMM fatura inceleme bölümünün gerçekleştirdiği reçete kontrolleri sırasında, kurum ile sözleşmeli bir eczanenin hak sahiplerine yoğun bir şekilde muadil ilaç verdiği tespit edildi.
 
Milletvekilleriyle ilgili olarak ise Meclis Sağlık Merkezi tarafından antetli kağıtlarla yapılan ilaç taleplerinin milletvekillerinin bilgileri dahilinde olmadığı belirlendi.
 
Bunun üzerine "A.-U" adlı eczane hakkında inceleme yapılması için bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon, adı geçen eczaneye ait geçmiş dönem fatura ve eki reçetelerini inceledi. Tespit edilen şüpheli reçeteler için adlarına reçete düzenlenen milletvekillerinden, "reçetelerde yazılan ilaçların alınıp alınmadığının, ilaçlar alınmış ise reçetede bulunan ilaçlardan hangilerinin alındığının, reçete arkasındaki adı, soyadı ve imza bilgilerinin doğruluğu" konularında yazılı bilgi talep etti.
 
Konuya ilişkin bir milletvekili, kronik hastalığı olan bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun kullandığı ilaçları almak üzere başka bir eczaneye gittiğinde sistem kayıtlarında ilaçların, "A.U" adlı eczane tarafından kuruma fatura edildiğini öğrendi. Daha sonra bu milletvekili bu eczanenin adresini dahi bilmediğini ve bugüne kadar adı geçen eczaneden hiçbir ilaç almadığını yazılı olarak bildirdi.
 
Milletvekillerinin çoğunlukla ilgili eczaneden ilaç almadıklarını beyan etmesi üzerine, söz konusu eczaneyle yapılan sözleşme zaman kaybedilmeksizin feshedilerek, konu yargıya intikal ettirildi.
 
İlaçların alımıyla ilgili konu 55 milletvekiline soruldu. Vekillerden 26'sının ilaçları almadığını, 20 milletvekili ise aldığını belirtti. Bu şekilde haberleri olmadan adlarına reçete düzenlenen 26 milletvekili yaklaşık 20 bin lira dolandırıldı.
 
-Dava açılacak
 
Bu arada davayla ilgilenen savcı konuyu, kendileri açısından da incelenmesi için SGK ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar İnceleme birimine de bildirdi. Adı geçen kurumların incelemeleri devam ediyor. Savcının kovuşturmasının tamamlanmasının ardından dava açılacak. Kapsamlı bir dosya olduğundan mahkemenin başlamasının uzun süreceği belirtiliyor.
 
-Hak sahiplerinin ilaç temini
 
TBMM, hak sahiplerinin ayakta tedavilerinde kullanılan ilaçların temin edilmesi, Meclis ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan protokol doğrultusunda serbest eczacılar ile eczacı odaları arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde yürütülüyor.
 
Söz konusu protokolde, reçete arkasına ilaçları alanın kimlik numarası, adı, soyadı, hastaya yakınlık derecesi, telefon numarası ve imzası karşılığında verilir hükmü yer alıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA