• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
250 TL Yardım Yapacağız
16 Nisan 2013 Salı 13:26

250 TL Yardım Yapacağız

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Şimdi yapacağımız yeni düzenlemeyle evladı askerde olan ve yardıma muhtaç olan ailelere ayda..

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Şimdi yapacağımız yeni düzenlemeyle evladı askerde olan ve yardıma muhtaç olan ailelere ayda 250 TL yardım yapmaya başlıyoruz" dedi.
İşte o konuşmadan satır başları:

Konuşmamın başında Somali'de yaşanan patlama nedeniyle baş sağlığı ve geçmiş olsun mesajlarımı paylaşmak istiyorum. Hafta sonu Somali yetkililerini ağırladık. Ardından Türk Kızılay'ının Genel Kurulu'na katıldık. Gazze ve Somali'deki Kızılay ekibiyle canlı bağlantı yaptık. Kızılay ekibimiz Somali'de merkezlerine giderken bombalı saldırıya uğradı. Yaralanan arkadaşlarımız Mogadişu'daki hastaneye kaldırıldı. Şu an itibariyle 4 arkadaşımız iyi durumda, ailelerle iletişim sağlandı.

'MİLLİYETÇİLİK BUDUR'
Milliyetçilik; gençleri birbirine kırdıracak açıklamalar yapmak değildir. Milliyetçilik; tarihine, ecdadına, ecdadından kalma yadigarlara sahip çıkmaktır. Milliyetçilik; ta Moğalistan'da ecdadının tarihini bulmaktır. Milliyetçiyim diyenlerin boşalttığı devlet kasasını doldurmaktır.

Milliyetçiyim diyenler merkez bankasının 27 buçuk milyar dolarla teslim ettiler. Tarihin en yüksek rezervine ulaştı. 127 milyar dolara çıktı.

'MADEM BAHÇELİ HODRİ MEYDAN DEDİ...'
Yine konuştun Bahçeli, 'Hodri meydan' dedin, şimdi bütün bu hesabı kitabı ortaya çıkaracağız ve millete göstereceğiz. Sen IMF'ye borçlandın, biz temizledik. Bu mudur milliyetçilik, yoksa bizim yaptığımız mıdır?

Tehditlerle dolduruşa gelen bir millet değil bu millet. Kimin hayırlı yolda olduğunu görüyor. O hükümetin ortağı olduğun için bunun hesabını sormalıydın. Sormadın, dolayısıyla sen de mesulsün. Biz bunları bir kenara koyacak olursak, hukuki boşluğu olmayan bir şey vardır; o da milletin iradesi.

'BİZ CHP TARİHİNİ İYİ BİLİRİZ'
CHP genel başkanı bizim tarih bilmediğimizi ifade etti. Kılıçdaroğlu biz tarihi çok iyi biliriz. Üstelik biz bilmediği ve bir türlü de öğrenemediği Cumhuriyet tarihini de, CHP tarihini de o kadar iyi biliriz ki; belgeleriyle Dersim hakkında, CHP hakkında defalarca Kılıçdaroğlu'na dersler verdik. Ama bir şarkı var ya, 'Mazi kalbimde bir yara.' Kılıçdaroğlu'nun mazi kalbinde yara olduğu için hatırlamıyor. Dersim tarihi sıfır, CHP tarihi sıfır, İstanbul tarihi sıfır. Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyecek kadar.

AKİL İNSANLAR POLEMİĞİ
Akil insanlar heyeti bölgelerde çalışmaya başladı. Hakaretlere ve edepsiz kışkırtmalara rağmen, akil insanlar çok güzel çalışmalar yapıyor. Verilen mesajların güçlü ve etkili olduğunu görüyoruz. Bu arkadaşların hepsinin bu toplumda bir karşılığı var. Ama bu hakareti yapanların toplumda bir karşılığı yok. Çok farklı inanç ve ideolojik görüşlerden oluşan insanlardan oluşuyor. Program arkadaşlarımıza ait. Yol haritanız size ait, kimlerle görüşecekseniz istediğiniz gibi görüşeceksiniz. Size inanıyor ve size güveniyoruz. Şu ana kadar da bunu başarıyla yürütüyoruz.

Bu kenetlenmeyi hazmedemeyenler, sindiremeyenler; provokatif eylemlere girişebiliyorlar. Olumsuz hadiselerin son derece cüzzi ve marjinal olduğunu görüyoruz. Sevindirici haberler geldikçe göreceksiniz CHP de MHP de yalnız kalacak, tarih karşısında mahcup olacaklar. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum, akil insanlar sadece bu sürecin bir tanesidir. Bazıları süreci sadece izlemekle yetiniyor. Bu mesele sadece AK Parti'nin, akil insanların meselesi değil. Çözümün parçası olmayanlar; sorunun parçası halinde olur. Böyle hayati bir meselede hayır konuşmayacak olanların; susmak sûretiyle sürece katkı vermelerini rica ediyorum.

'ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAYAN SORUNUN PARÇASI OLUR'
Olumsuz hadiselerin son derece cüzzi ve marjinal olduğunu görüyoruz. Sevindirici haberler geldikçe göreceksiniz CHP de MHP de yalnız kalacak tarih karşısında mahcup olacaklar. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum akil insanlar sadece bu sürecin bir tanesidir. Bazıları süreci sadece izlemekle yetiniyor. Bu mesele sadece AK Parti'nin akil insanların meselesi değil. Çözümün parçası olmayanlar sorunun parçası halinde olur. Böyle hayati bir meselede hayır konuşmayacak olanların susmak suretiyle sürece katkı vermelerini rica ediyorum.

'CHP SAMİMİYETSİZLİĞİ'
Bu sürece muhalefet partilerinin de dahil olması için en başından itibaren samimi bir çaba içinde olduk. Partileri ziyaret etmek istedik kapılar bize kapandı. CHP sonra bizden randevu istedi. Arkadaşlarımıza talimat verdik. Maalesef bunlar da sonuçsuz kaldı. En son bir araştırma komisyonu için girişimlere başladık. Meclis’te çözüm süreciyle ilgili bir araştırma komisyonu için aslında bizden önce CHP’nin vermiş olduğu bir önerge var. Ve biz bu arada ayrıca bir adım attık, komisyonla ilgili bizim bir adımımız daha sonra olduk. CHP milletvekilleri zorla imzaları geri çekilmiş olsa da o önerge, bizzat CHP’nin verdiği önergedir. Bunu bir yere gömmek mümkün değil. CHP bu konuda samimiyetsizliğini tekrar sergilemiştir.

‘Gelin araştırma komisyonu kuralım’ diyorlar, ‘tamam’ diyoruz. Sonra mızıkçılık yapıp misketlerini alıp, çocuklar gibi biz oynamıyoruz deyip kenara çekiliyorlar.

'CHP HANİ ÇÖZÜMDEN YANAYDI?'
Ey CHP yahu siz hani çözümden yanaydınız. Hani araştırma komisyonu kurulsun istiyordunuz, niye kaçtınız, niye çark ettiniz? CHP millete bunu hesabını vermek zorundadır. Allah CHP’yi bu zihin bulanıklığından kurtarması için dua ediyor, CHP seçmenine de sabır temenni ediyorum.

Çözüm süreci başladığından itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu var. Bu süreçte şehitlerimizin hatırasına asla gölge düşürmeyeceğiz. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin yakınlarımızın başını asla öne eğdirmeyeceğiz.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER
Biz şehit yakınlarının gazilerimizin ne kadar hassas, ne kadar duygu yüklü bir iklim içinde olduğunu biliyoruz. Muhalefetin sıkça yaptığı gibi bu iklimi asla istismar etmiyoruz. 10 yılı aşkın süre boyunca, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hak ettikleri değeri vermek için çok sayıda düzenleme yaptık.

Geçtiğimiz yıl aile ve sosyal politikalar bakanlığımız bünyesinde ilk defa şehit yakınları ve gaziler dairesi başkanlığı kurduk. 43 ayrı mevzuata dağılmış düzenlemeleri gözden geçirdik. Görüşmeler yaparak onlardan gelen talepleri dikkatle ele aldık ve geçen Temmuz’da bir dizi düzenlemeyi kanunlaştırdık.

Yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. 12 Şubat’ta grup toplantımızda açıkladığımız düzenlemeleri maalesef CHP genel başkanı anlayamamış ve haftalarca gaf üzerine gaf yapmıştı. Kendisine yapılan düzenlemeleri iyi incelemesini ve anlayarak açıklama yapmasını tavsiye ediyorum. Onun için zaten çark sıfatını onun için koydular.

Terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile malul gazilerimizin birer istihdam hakkı bulunuyordu. Bu hakkı biliyorsunuz ikiye çıkardık. Şimdi ise TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriyoruz.

Ayrıca vazife malulü kapsamında bulunanlar ada bir istihdam hakkı getiriyoruz. Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz.

Örneğin Güngören saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına bir istihdam hakkı geliyor. Aynı zamanda Bingöl’deki kardeşimize. Bu arkadaşlarımızın sosyal güvenceleri olsun olmasını maaş hakkına kavuşuyor.

Afyonkarahisar’daki o talihsiz patlamada şehit olan kardeşlerimizin yakınları sadece maaş alıyordu. Daha önce terörle mücadele kapsamında olanlara tanınmış olan, maaş artış imkanlarını şimdi tüm vazife malullerine sağlayacağız.

'250 TL YARDIM YAPACAĞIZ'

Şimdi yapacağımız yeni düzenlemeyle evladı askerde olan ve yardıma muhtaç olan ailelere ayda 250 TL yardım yapmaya başlıyoruz. Yani bir aile düşünün çocuk askere gidiyor aile yoksuluk içinde düzenleme sonrası bu aileler başvurduktan sonra evliyse eşinin değilse anne ya da babasının hesabına yatırılacak. 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaş ve engelli vatandaşlarımın faydalandığı hakların çevresini genişletiyoruz.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA