• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 bin kez sallandık
03 Mart 2014 Pazartesi 13:09

25 bin kez sallandık

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, Türkiye geçen yıl 25 bin 775 kez sallandı.
AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu ve her zaman bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini söyledi
 
Başkanlık olarak ülkenin deprem aktivitesini 7 gün 24 saat ulusal deprem gözlem ağıyla izlediklerini dile getiren Nurlu, Türkiye'de 2000 yılı öncesinde gözlem istasyonu sayısı 25-30 arasındayken, bugün gelinen noktada bu sayının 715'e ulaştığını bildirdi. Nurlu, bu yıl 100 istasyon daha kurarak ağı genişleteceklerini ifade etti.
İstasyonlar artınca depremlerin daha fazla tespit edilmeye başlandığını anlatan Nurlu, "Artık ölçümler de daha hassas yapılabiliyor. Önceden en az 2 büyüklüğündeki depremleri tespit edebilirken şimdi 1'lik depremleri dahi saptayabiliyoruz" diye konuştu.
 
Murat Nurlu, bu kapsamda geçen yıl Türkiye genelinde 25 bin 775 deprem meydana geldiğinin tespit edildiğini bildirdi.
 
Geçen yıl büyüklüğü 2'den az 4 bin 422, 2 ile 3 arasında 19 bin 89, 3 ile 4 arasında 2 bin 93, 4 ile 5 arasında 157, 5 ile 6 arasında 12 deprem meydana geldiğini ifade eden Nurlu, 6.0 ve 6,2 olarak ölçülen en büyük iki depremin merkez üssünün ise "Akdeniz doğu baseni" olarak adlandırılan, ülkenin güney kesimindeki Girit Adası ile İskenderun Körfezi arasında, KKTC'nin de yer aldığı bölge olduğunu anlattı.
Deprem aktivitesinin ülkenin bilinen fay zonları üzerinde gözlendiğini, sürpriz bir depremin meydana gelmediğini belirten Nurlu, en çok hareketliliğin Akdeniz ve Kuzey Ege tarafında yaşandığını bildirdi.
 
-Ölçümler Türkiye Deprem Veri Merkezi'nde toplanıyor
Nurlu, Başbakanlık AFAD ve TÜBİTAK ULAKBİM ortaklığıyla yürütülen çalışmayla, ülke genelinde deprem gözlemi yapılan tüm istasyonlardan elde edilen ölçümlerin Türkiye Deprem Veri Merkezi'nde toplandığını, bunun son çıkan kanunla da resmiyet kazandığını anımsattı.
 
Elektronik ortamda oluşturulan merkezin, deprem verileriyle ilgili bilgi dağınıklığını giderdiğini ifade eden Nurlu, merkezin deprem konusunda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara büyük kolaylık sağladığını da kaydetti.
-"Bugün Deprem Olsaydı Ne Yapardınız" kampanyası
Nurlu, AFAD tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası'nda, Türkiye'deki deprem farkındalığını ölçmek ve vatandaşların afete hazırlık bilincini artırmak amacıyla düzenlenen "Bugün Deprem Olsaydı Ne Yapardınız" adlı sosyal medya kampanyasına herkesin katılımını beklediklerini de sözlerine ekledi.
 
"Bugün Deprem Olsaydı Ne Yapardınız" kampanyasına, Twitter kullanıcıları, yaptıkları paylaşımlarda "#bugündepremolsaydı" hashtagını kullanarak ve yaşadıkları şehri belirterek katkıda bulunabilir. Bu hashtag ile paylaşılan içerikler, illere göre yenilenerek her gün AFAD tarafından sosyal medyadan yayımlanacak haritalarla duyurulacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü kavşaktaki toprağa saplandı
  • Konya'da boş evde yangın
  • Konya'daki kaza sonrası yaralı halde 10 km yürüdü!
  • Konya’da trafik kazası: 1 ölü
  • Karapınar'da kargo aracı devrildi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA