• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun
24 Kasım 2010 Çarşamba 10:23

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun

24 Mart 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlere hitaben şu konuşmayı gerçekleştirdi...
"Muallime hanımlar ve muallim efendiler, bu irfan yuvası altındahepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduyaihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğerimemleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikiside kıymetlidir, yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi dahadeğerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercihyapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğinianlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya,niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

Biz iki ordudanbirincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinciorduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelensahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktanvar olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatantoprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimizbitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.

Birmillet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadarparlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesiancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordununelde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa,kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük,kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğundabulunduğumuzu inkar edemeyiz.

Eski idarelerin en büyükkötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemivermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dörtsenelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletinmünevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütünkuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süreiçinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. LakinCenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz içinharcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi.
Artık bundan sonraaynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak vebirincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin,faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta eldeedeceğiz.

Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındakibirliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir.Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Sizöğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizinordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklalmücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek içinyaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerininyüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yeniliklermilletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmeksavaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneğiortaya koyacağınıza eminim.

Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

Kütahya Lisesi- 24 Mart 1923  Mustafa Kemal ATATÜRK
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA