• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2.2 milyon kişi iş kazasından ölüyor
14 Şubat 2011 Pazartesi 14:12

2.2 milyon kişi iş kazasından ölüyor

Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan AKKONAK Siteleri Konut Yapı Kooperatifi, taşeron firma çalışanlarına İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği çerçevesinde eğitim semineri düzenledi.

Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan AKKONAK Siteleri Konut Yapı Kooperatifi, taşeron firma çalışanlarına İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği çerçevesinde eğitim semineri düzenledi.

Karatay Belediyesi Başak Tesislerinde düzenlenen seminere Karatay Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Baran, AKKONAK Siteleri Konut Yapı Kooperatifi yöneticileri ve taşeron firma çalışanları katıldı. İş Güvenliği Uzmanı Tahir Topaloğlu tarafından verilen seminer öncesi söz alan Karatay Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Baran, Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan kooperatiflerin vatandaşlarca tercih edilmesinde, çalışanların emeğinin fazla olduğunu ifade ederek, AKKONAK siteleri yönetiminin bu tür bir seminere öncülük etmesinin, çalışanının sağlığına ve güvenliğine önem verdiğinin önemli bir göstergesidir dedi. Taşeron firma çalışanlarına seslenen Baran, iş sağlığı ve kendi sağlımız için ön görülen kurallara hep birlikte uymak zorundayız dedi.

Konuşmanın ardından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği çerçevesinde eğitim semineri sunumuna geçen İş Güvenliği Uzmanı Tahir Topaloğlu, her yıl dünyada 2.2 Milyon çalışanın işle bağlantılı kazalar ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybettiğini dile getirdi. İş veren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle ya da görevi nedeniyle gittiği güzergah boyunca başına ne gelirse gelsin iş kazası olarak tanımlandığını ifade eden Topaloğlu, ülkemizde 80 Bin iş kazasının olduğunu, bu kazalarda 1043 kişinin hayatını kaybettiğini, 519 kişinin de meslek hastalığına yakalandığını ve ülke olarak 1 Milyon 700 bin iş günü ve Milli gelir olarak da 4 Milyar TL. kaybımızın olduğunu ifade etti.

Topaloğlu seminerde “Herhangi bir sebeple koruyucu ekipmanın kullanılmaması sakat kalınmasına hatta hayati kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle çalışma ortamında verilen koruyucu ekipmanın kullanımı sağlığımız için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca gerekli tedbirler alınmadan ve koruyucu ekipmanlar kullanılmadan çalışmaya devam etmek iş akdinin feshine de sebebiyet verebilir” şeklinde uyarılarda bulunarak herkesi daha bilinçli olmaya davet etti. 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA