• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Bin kişiye iş kapısı açılıyor
28 Haziran 2010 Pazartesi 11:04

22 Bin kişiye iş kapısı açılıyor

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki 5,5 milyon metre kare alan kamulaştırılacak

Zonguldak - Filyos Vadisi, liman, organize sanayi bölgeleri, barajlar ve enerji santralleri gibi devlet tarafından önerilenlerin yanı sıra çok sayıda müteşebbisin geliştirdiği projelerle yatırımcıların cazibe merkezleri arasında yer alıyor .       
 Güneydoğu Anadolu Projesi'nden sonra Türkiye'nin gerçekleştirebileceği en büyük yatırımlar arasında gösterilen Filyos Projesi doğrultusunda tersaneler, demir çelik fabrikaları, enerji santralları, liman, çimento ve mobilya fabrikaları gibi tesislerin kurulması öngörülüyor.        

 Proje kapsamında 4'ü yabancı olmak üzere 16 grubunun şimdiden yatırım için başvuru listesinde olduğu öğrenilen Filyos Vadisi'nde, potansiyel yatırım miktarının 10 milyar dolar seviyesine ulaştığı öngörülüyor.        

Tahsislerin gerçekleştirilmesinden sonra yapılacak planlama doğrultusunda bölgenin yol ve elektriğinin yanı sıra kanalizasyon gibi altyapı eksiklerinin tesislerin inşasıyla eş zamanlı yürütülmesi planlanıyor.        
 Zonguldak Havaalanı ile Filyos Irmağı kıyısı boyunca Zonguldak-Ankara demir yolu bağlantısı ve kara yoluyla ulaşım açısından da uygun konumda yer alan vadide yürütülecek projenin, kente önemli oranda istihdam sağlaması bekleniyor .        

 KAMULAŞTIRMA

Zonguldak Valisi Erdal Ata, Filyos Vadisi'nde yıl sonuna kadar 5,5 milyon metre kare alanı kamulaştıracaklarını belirterek, 'Çalışmalar için Maliye Bakanlığından 85 milyon lira valilik emrine gönderilecek' dedi.       

 Kamulaştırmayla ilgili dosyanın hazırlanarak Maliye Bakanının imzasına sunulduğunu anlatan Ata, şöyle konuştu:       

'Onayın çıkmasının ardından Milli Emlak Müdürlüğü marifetiyle işlemleri süratli şekilde başlatarak kamulaştırmayı yıl sonuna kadar bitirme gayreti içerisinde olacağız. Geçen yıllarda vadide 4 milyon 650 bin metre kare alan kamulaştırılmıştı.

Bunun dışında 2 milyon 600 bin metre karelik devletin tasarrufunda kalan alan var. Tahmin ediyorum bu yıl içerisinde tahsisler gerçekleştirilir. Geçmişte verilen bilgilere ve kayıtlara baktığımızda eğer planlanan yatırımların tamamının hayata geçmesi durumunda doğrudan 8 bin, dolaylı olarak da yaklaşık 22 bin kişiye iş imkanı sağlanacaktır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA