• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21. yüzyılın buluşu: Kablosuz Elektrik
04 Eylül 2009 Cuma 09:39

21. yüzyılın buluşu: Kablosuz Elektrik

Elektrik kabloları tarih Oluyor. 1 yıl içinde laptoplar, cep telefonları ve televizyonlar prize ihtiyaç duymadan hem kullanılabilecek hem de şarj edilebilecek.
Elektrik kabloları tarih Oluyor. Kablo karmaşası ve tehlikesinden kurtulmanın yolu ne zaman gelecek derken bilimadamları bunu da yapmayı başardı. ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem geliştirildi.

Kablo kullanmadan elektronik cihazlarınızı şarj edebilen yeni sistem geçtiğimiz günlerde yüksek teknoloji konferansında tanıtıldı. Basit bir fizik kullanan bu teknik ile bir kaç metre alandaki cihazlarınızı şarj etmeniz mümkün.
Geliştirilen kablosuz enerji teknolojisiyle, kısa süre sonra cep telefonları ve laptopları, kablo olmadan şarj etmek mümkün hale gelecek.

Bir Amerikan firması olan Witricity'nin şefi Eric Giler, Oxford'taki Ted Global konferansında mobil telefon ve televizyonu kablosuz olarak şarj etti. Bu buluşun pahalı kablo sistemlerinin ve harcanabilir bataryaların yerini alacağını söyledi.

LAPTOPLARDA KULLANIMA BAŞLANDI

1 yıl içinde dünya genelinde ceb telefonlarında ve laptoplarda tamamen kablosuz elektriğe geçileceğini söyleyen Giler, 5 yılda da tüm dünyanın bu sisteme geçeceğini belirtti.
Geliştirdikleri sistemin patentini alan ekip, teknolojiye "WiTricity" ismini verdiler. İngilizce "wireless" (kablosuz) ve "electricity" (Elektrik) adlarından oluşuyor. Oluşturulan bu kablosuz alan, bizi tüm kablo karmaşası derdinden kurtardığı gibi, herhangi bir zararı da yok.

WiTricity ile bir dizüstü bilgisayara gerekli enerjiden çok daha fazlasının iletilebildiğini belirten bilimadamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtiyor.

PİLLER ORTADAN KALKACAK

Bu teknolojinin yaygın hale gelmesinin ardından kilometrelerce uzunluğundaki kabloların artık ortadan kalkacağını söyleyen uzmanlar, yılda 40 milyon adet üretilen şarj edilebilir pil döneminin ise kapanacağını söylüyorlar. Enerjinin manyetik dalgalarla yayıldığı için herhangi bir tehlikesi olmadığına dikkat çeken uzmanlar, teknolojinin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Marin Soljacic'in eseri olduğunu belirtiyorlar.

Şarjı biten cep telefonunun uyarı sesi nedeniyle üç gece üst üste uykusundan uyanarak buna bir çözüm bulma yoluna gittiğini belirten Soljacic, belirli bir frekansta uygun resonansın gönderilmesiyle devrime imza atmayı başarmış.

İNSANA ZARARI YOK

Biri evin merkezi elektrik akımına bağlanan, diğeri de elektronik cihaza bağlanan iki sargı bobini birbirleri arasında elektromanyetik akım alışverişi yapıyor. Bu sayede havadan elektrik akımı iletilmiş oluyor.

İnsan vücudu üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığı belirtilen bu sistemin şimdilik bazı dezavantajları da bulunuyor. Duvardaki bir prize takılan küçük bobin, en fazla 2 metre uzaklıktaki bir televizyona elektrik gönderebiliyor ancak bu mesafenin önümüzdeki dönemde 30 metreye kadar çıkarılabileceği ifade ediliyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA