• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Gün Askerliğe Necdet Özel Karşı Çıktı
24 Kasım 2011 Perşembe 09:18

21 Gün Askerliğe Necdet Özel Karşı Çıktı

Bedelli askerlikte 21 günlük temel eğitimin kaldırılmasını Genelkurmay Başkanı Özel'in istediği ortaya çıktı.
Bedelli askerlikte 21 günlük temel eğitimin kaldırılmasını Genelkurmay Başkanı Özel’in istediği ortaya çıktı. Özel’in, kışlalarda yığılma ve diğer askerlerin “moral bozukluğu”nun önüne geçilmesi için bu talepte bulunduğuöğrenildi

30 yaşından gün alanların 30 bin TL karşılığında bedelli, 3 yıl süreyle yurtdışında oturan yükümlülerin de yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro ödeyerek dövizle, “kışla” yüzü görmeden askerlik görevlerini yapmış kabul eden “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın perde arkası netleşmeye başladı.

Kışlada moral bozuyor
Edinilen bilgilere göre, bedelli ve dövizle askerlikteki “21 günlük temel eğitim”, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in isteğiyle tasarıda yer almadı. TSK’nın, askeri birliklerde yığılmaya yol açmamak ve bedelli ve dövizle askerlik yapanların kışlalarda moral bozukluğu yaratmamaları için 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılmasını istediği iddia edildi. Genelkurmay, terörle mücadelede zafiyet yaratılmaması ve TSK’nın asker ihtiyacı nedeniyle bedellideki yaş çıtasını kısıtlı tutmak istedi. Hükümet ise ilk planlamalarında 25-28 olan yaş sınırını TSK’nın bu hassasiyetlerini dikkate alarak, 30’a çekmeyi uygun gördü.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, temel askerlik eğitimlerini tamamlamalarını müteakip askerliğe elverişsiz hale gelen, vefat eden, Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilen veya Türk vatandaşlığını kaybedenler ile ödeme ve temel askerlik eğitimi yükümlülüklerini süresi içinde tamamladıklarından kesin terhise hak kazananlara geri ödeme yapılmayacağı konusu da tasarıda yer buldu. Ödemesini tamamladıktan sonra, dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılmalarını talep edenlere, askerliğe elverişsiz hale gelenlere, vefat edenlere, Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilenler ile Türk vatandaşlığını kaybedenlere geri ödeme yapılmayacak.

MECLİS’E BEDELLİ ZULMÜ
TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda bugün görüşülecek, “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, bedelli lobisini de harekete geçirdi. Özellikle bedelliden faydalanamayacak 30 yaş altı yükümlüler, başta TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AKP’li Oğuz Kaan Köksal olmak üzere komisyon üyeleri ve komisyon makamına telefon, faks, e-posta yağdırmaya başladı.

Kıdem tazminatı tehlikede
Birçok aday bedelliye kaynak olarak kıdem tazminatını görüyordu. Ancak 21 günlük temel eğitim şartı da kaldırılınca hesap bozuldu. Sosyal güvenlik mevzuatına göre askere giderken kıdem tazminatını almaya hak kazanan çalışanların durumu tartışmalı hale geldi. Sosyal güvenlik uzmanı Fuat Tütüncüoğlu şu yorumu yaptı: “21 günlük askerlik eğitiminin olmaması önemli değil. Evlilik ve doğum gibi askerlikte de tazminat eskisi gibi alınabilir. Burada amaç askerlik bedelinin yatırılması. Bunun için askerlik şubesinden askerlik bedelinin belirtildiği bir resmi yazının iş yerine iletilmesi yeterli. Kişi tazminatını alıp işine devam edebilir. “
 
13.8 MİLYAR TL
Bedelli kapsamına giren 460 bin aday var. Hepsinin başvurması halinde devletin kasasına 13.8 milyar TL girecek.... 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA