• Konya9 °C

İsmail Ünver / Mevlana Kalkınma Ajansı Uzmanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2023'e Giderken KONYA

13 Şubat 2012 19:43
Bilindiği üzere 2023 yılına yönelik olarak Ülkemizin ulaşması beklenen bir çok hedef tespit edildi. GSMH’dan eğitime kadar farklı alanlarda ortaya konan hedeflere ulaşılması için gerekli çalışmalar da şimdiden başlamış durumda. Zira, 2023’e giden yolda 11 senelik bir zaman dilimimiz kaldı.
2.1 trilyon Dolar GSMH, kişi başına 25.000 Dolar milli gelir, 500 milyar Dolar ihracat ve tüm bu hedeflerin nihayetinde ulaşılması arzu edilen dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak.
Ancak takdir edilmesi gerekir ki Türkiye tek başına bir bütün, sadece Ankara’dan ibaret bir ülke değildir. Ülkemiz bu hedeflere doğrudan merkezden ulaşması da mümkün değildir. Türkiye 81 parçadan oluşan bir bütünü teşkil etmektedir.   En büyük 10 ekonomiden biri olma hedefi de diğer tüm hedefler gibi topyekun bir hareketin sonuçlarının, toplamından elde edilmiş olunacaktır.

İşte bu noktada Konya’mızda 2023 Vizyonu çerçevesinde kendi üzerine düşeni çok iyi analiz etmeli, rolünü şimdiden belirlemelidir. Bu yolculukta 2023 Vizyonu’nun bir parçası olma adına, ülkemizin bu hedeflere ulaşmasında Konya, 81 il arasında bir lokomotif mi olacak yoksa vagon illerden bir tanesi olarak mı yola devam edecek? Şüphesiz, amacımız lokomotif, başı çeken illerden biri olmaktır. Konya’ya yakışan da budur. Geçmişte Selçuklular’a Başkent olan ilimize de yakışan böyle bir hedef olmalıdır. Hatta Konya’da ülkemizdeki 81 il içinde kendine hedefler koymalıdır. Türkiye’nin ilk 10 ekonomisinden birisi olmak, 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek, en fazla ihracat yapan 5 ilden biri olmak, dış ticaret fazlası veren bir il olmak, 30.000-35.000 Dolar arası kişi başı milli geliri çok rahatça ulaşmış bir il olmak...

Hatırlatmakta yarar var: Devlet ilimiz için “Cazibe Merkezi”, Başbakanımız “Dünya’da Marka Kent”, Dışişleri Bakanımız “Merkez Şehir” derken, A. Hamdi Tanpınar ise yıllar öncesinden “bir Başkent, daima Başkenttir” demiştir.

Hem ülkemiz hem de Konya için bu hedeflere ulaşmak hiç de zor değil. Önemli olan herkesin bu şehir için üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmesidir. Bu davaya inanmasıdır.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA