• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2023 hedefine doğru ilerliyoruz
30 Haziran 2011 Perşembe 16:41

'2023 hedefine doğru ilerliyoruz'

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özütürk, ilk çeyrekte yüzde 11 olarak açıklanan büyüme rakamının iş dünyasının beklentilerini karşıladığını söyledi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özütürk, ilk çeyrekte yüzde 11 olarak açıklanan büyüme rakamının iş dünyasının beklentilerini karşıladığını söyledi. Öztürk, iç talebin yanında aktif ihracat politikasıyla dış talebi de canlı tumanın büyümenin artışında önemli rol üstlendiğini ifade etti.

2011 yılının ilk üç aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyümenin %11’lik artış göstermesi iş dünyasınca olumlu değerlendirildi. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, “2023 hedefini üretim ve ihracata dayalı büyüme olarak belirleyen Türkiye’de büyüme rakamlarının hedefe doğru emin adımlarla ilerlendiğini göstermektedir” dedi.

Öztürk, “Üretimde ve ihracatta artış rakamlarının yakalandığı ilk 3 aylık dönemde yüzde 11’lik büyüme iş dünyası tarafından beklenen bir gelişmedir. Bu dönemde sadece iç piyasaya değil dış piyasaya yönelik üretim gerçekleştirilmiştir. Açıklanan ihracat rakamları bunu desteklemektedir. Dış ticarette yeni pazar arayışlarının, iç piyasada da üretimin kesintisiz devam ettiği bu dönemde büyüme rakamlarının da bu oranda gerçekleşmesi geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacaktır. Açıklanan oranla Türkiye büyümede Çin ve Hindistan'ı geçerek ilk sıraya yerleşmiştir. Türkiye’nin bu performansı dünyada devam eden ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla ülkemizi ön plana çıkarmaktadır. Kriz döneminde öngördüğümüz gibi krizden sonra yüksek büyüme rakamları yakalanmıştır. Burada özel sektörün katkısı göz ardı edilmemelidir. Özel sektör olarak üretime ve yatırıma devam edilmesi konusunu sürekli olarak dile getirdik. Bugün hedeflerine ilerleyen bir Türkiye için açıklanan rakamlar olumlu fakat yeterli değildir. Gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabilmemiz için ülkemizin daha yüksek büyüme rakamlarını yakalaması gerekmektedir. Bu açıdan açıklanan rakamların rehavetine kapılmadan iş dünyasının talepleri değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Kriz döneminin ardından 2010'da devam eden büyümenin 2011’de de görülmesinin son derece önemli olduğunu belirten Başkan Öztürk, “Esas olan büyümenin 2011 ve sonrasında da yine yüksek oranlarda ama çok daha sağlam bir zeminde mutlaka devam edebilmesidir. Bunun için, lokomotif konumundaki sanayimiz başta olmak üzere reel sektöre verilen destek artmalı ve tehditler dikkatle takip edilmelidir. Özel sektörümüzü rahatlatacak gerekli yapısal tedbirlerin bir an önce gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Üretime ve yatırıma devam edilmesi gerektiği bu dönemde tehdit oluşturan cari açık, yüksek enflasyon gibi etkenler üzerinde ciddi olarak tedbir alınması gerekmektedir. Büyüme rakamlarında ithal edilen ürünlerden alınan verginin payı oldukça yüksektir. Cari açığı tetikleyen, arzulanan seviyede üretim kaynaklı olmayan, yapay büyümeye sebep olan bu durumun düzelmesi için ihracatın büyümeye ithalattan daha fazla katkı sağlaması gerekmektedir. Ayrıca iş dünyasının önerisi olan yeni istihdam politikası da aciliyetle gerçekleştirilmelidir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA