• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2023 hedefi 2 trilyon dolar milli gelir
18 Mayıs 2013 Cumartesi 14:18

2023 hedefi 2 trilyon dolar milli gelir

Bakan Ergün, "Ülkemizi yüksek katma değerler üreten adres haline getirmek istiyoruz. 2023'teki hedefimiz, 2 trilyon dolar milli gelire ulaşmak" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Haliç Kongre Merkezi'nde Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen "Hedef 2023: Lider Ülke Genç Türkiye" temalı zirvede yaptığı konuşmada bugün Türkiye'nin 800 milyar dolarlık bir üretim gücüne sahip olduğunu anlattı.

Bakan Ergün, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu kapattığını anımsatarak, "Aslında buna bir borç kapatmak olarak bakmak doğru değil. 30 milyar dolar civarındaki parayı 10 yıl içinde ödemişiz" diye konuştu.

Ergün, insan aklının önemini kavrayan bir Türkiye'nin oluştuğunu, bu nedenle yeni yapılanmalara gidildiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Bakanlığımızı bilim, teknoloji ve sanayi bir araya getiren bir yapıyla buluşturduk. Bunlar bir araya gelmezse sinerji olmaz. TÜBİTAK gibi bilim sanayi alanında faaliyet gösteren kurumlar bir çatı altında birlikte çalışamaya başladı. Amacımız; ülkemizi bir teknoloji ve bilim üssü haline getirmektir. Firmalar Ar-Ge ve inovasyona daha çok önem vererek bu amaca doğru ilerleyecek. Ülkemizin geleneksel teknolojilerde yüksek katma değere giderken bir taraftan da yüksek katma değerli yeni alanlarda bir açılım yapması gerekiyor. Ona göre alt yapılar oluşturuyoruz."

Sektörleri markalaşmak konusunda sürekli teşvik ettiklerini ifade eden Ergün, "Ülkemizi yüksek katma değerler üreten bir adres haline getirmek istiyoruz. Bakanlığımızın yeni kurgusu bu istikamettedir. Bunun için Ar-Ge bütçelerini sürekli artırıyoruz. 2023'teki hedefimiz, 2 trilyon dolar mili gelire ulaşmak ve bunun yüzde 3'ü kadar Ar-Ge harcaması yapmak" bilgisini verdi.

Ar-Ge'ye ayrılan bütçenin doğru projelerle de buluşması gerektiğine vurgu yapan Ergün, Türkiye'de bu projeleri yapacak üniversite, gençlik ve sanayicinin mevcut olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA