• Konya-3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2015’e Konya’dan merhaba

09 Eylül 2014 Salı 09:48

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun güven oyu aldıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Konya’ya yapması hiç şüphesiz pek çok anlamı beraber içeriyor. Konya Kent meydanını hınca hınç dolduran hemşerileri için sözlerine başladığı cümleler bile Başbakan Davutoğlu’nun bu şehre ne kadar sevdalı olduğunu gösteriyor; 'Ey Konya, Aziz Konya, Mübarek Konya, mayamızın yoğrulduğu, gözümüzün nuru Konya…

                Rahmetle birleşen muhteşem Konya mitingi için söylenecek tek söz; “Konyalı kimi bağrına basacağını kimi sevip O’na destek vereceğini biliyor.” Son 5 ay içinde 4. kez o alanda miting vardı, ikisinde konuşmacı Recep Tayyip Erdoğan, ikisinde Ahmet Davutoğlu idi. Tümünde de coşku, heyecan, katılım, hiç azalmamış, sevgi zirveye çıkmıştı. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Başbakan Davutoğlu için kesintisiz bir gönül bağı vardı. İşte bu yüzden, seçimlerin son, teşekkürlerin ilk mitingi Konya’da oluyor. Konya, bu hareketi, bu davayı en iyi anlayan en çok kendinden gören şehir olması bu yüzdendir.

                Akşam, Konya TÜYAP fuar merkezinin açılış programında verilen mesajlar her üç konuşmacı içinde müthişti. KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Konya adına verdiği sözler çok iyi düşünülmüştü. Bakan Lütfi Elvan’ın bakanlığına bağlı Konya ile ilgili işlerin çözülmesi güzel işaretlerdi. Bunlar; YHT setlerin 300 km hıza çıkması, çevre yolu inşaatı startı, Konya-Antalya YHT’ye 2015’te başlanması, yeni apronun tamamlanması ve Lojistik Merkezin planlamasının yapılması.

                Gece, Başbakan Davutoğlu, gazetelerin Ankara temsilcilerini Kürden Mahallesindeki konutunda ağırladı, bizde davet edildik... Vakit gece yarısını geçmesine rağmen 300-400 kişilik sakin Başbakan’a hoş geldin demek için sokakta yerini almıştı. Başbakan Davutoğlu her biriyle tek tek merhabalaştı, sonra onlara kısa bir konuşma yaptı.

                Bir kısmı Cumhurbaşkanı ile Galler’den dönen gazetecilerle aramızda “işte Yeni Türkiye bu” diye şakalaştık. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 saati 25’e, 7 gün yetmiyorsa 8. Gün çalışacaksınız sözü Ankaralı gazeteciler için de geçerliydi çünkü. Bunun farkında olan Ankara temsilcimiz Abdülkadir Selvi ile Star Ankara temsilcisi Mustafa Kartoğlu, ince ince gülümsedi.

                Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Hanım saat 01.30’a kadar bahçelerindeki kamelyada bizi ağırladılar. Bu sürecin en dinamik ikilisi Osman Sert ve İsmail Küçükbayrak’ta gözlerini kırpmadan konuşulanları takip ettiler. Başbakan Davutoğlu’nun ekibine bu dönem katılan Taha Özhan da bir süre sonra gruba dahil oldu.

                48 saatte 5 önemli programa katılıp tümünde irticalen konuşan ve  4 saat uykuyla ayakta olan Davutoğlu, her soruya samimiyetle cevap verdi.

O geceden aldığım notlar çok ama ancak kısa kısa bahsedelim;

2015 seçim startı Konya’da, çünkü Konya çok önemli.15 Eylül’de Ak Parti kongreleri başlayacak.

Seçilmiş il başkanlarıyla çalışmak istiyorum (Başkan ve YKÜ olanlar milletvekili olamayacak)

Bu 8 ay çok iyi geçmeli ki önümüzdeki 10 yıl iyi geçebilsin. Bu 8 ay yığınak (birikim) yapılacak.

Bundan sonra 3 seçim, Yerel-Genel Cumhurbaşkanlığı mümkünse aynı gün, ya da aynı ay- aynı yıl yapılmalı.

Çözüm süreci iyi gidiyor, halk desteği olan iktidar her işte başarılı olur. Bu konuda ilgili arkadaşlardan her 15 günde rapor alacağız.

Ak Partinin zemini çok sağlam, Türkiye’yi dönüştürecek kadro ve halk desteğimiz var.

Başbakan olduğu gün 4,5 milyar TL’lik son zamanların rekor işlemi yapıldı, güven arttı.

Parti ve kabinedeki değişikler sorunsuz oldu. Arkadaşlarından bu konuda şikayet almadı.

Bülent Arınç’la Yalçın Akdoğan, Ali Babacan’la Numan Kurtulmuş yan yana omuz omuza çalışacaklar.

Diyanet bu süreçte çok önemli. Hem Ortadoğu için hem Hıristiyan alemi için diyanet teşkilatı çok daha faklı işlev üstlenecek, bunun için kendime bağladım.

Bakanlıklarından yerinde bilgi alacağım, yaptığı iş ve fonksiyonu görerek hatırlayacağım. Partide genel başkan yardımcıları içinde yerinde bilgi alacağım.

Ak Parti’nin yüksek bir ritmi var, bu ritmi daha da artırmam gerekecek. 2015 seçimleri için bu şart.

                Başbakan Davutoğlu’nun Konya ilçelerini mitingde ezbere saymasını da sorduk. “Tümünü kuzeyden güneye kodladım. Harita gözümün önüne gelir gibi saydım, Kuran hafızlığının esası da bu” diye cevap verdi. KTO programını hem gazeteciler hem Başbakan çok beğenmiş. Başbakan Davutoğlu fuar girişine tek tek asılan kendi cümlelerinin çok hoşuna gittiğini ifade etti.

                Son olarak Akşam gazetesi Ankara temsilcisi Emin Pazarcı, Galler’de  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  Ahmet Davutoğlu’nu sormuş. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tuttu bu iş, hiç problem yok” demiş.

                Evet işin özeti, Başbakan Ahmet Davutoğlu hem içerde hem dışarıda, hem batıda hem doğuda Türkiye’nin yeni Başbakanı olarak çok olumlu karşılandı ve Türkiye’ye güven daha da arttı. Şimdi Yeni Türkiye’ye ayak uydurmak gerek.

lokman.davutoglu.jpg

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir Gölü sahilinin çehresi değişti
  • Yaralı kartal koruma altına alındı
  • Ilgınlı kadınlardan Yemen'e destek
  • Jandarmadan ilkokul öğrencilere trafik semineri
  • “Trump'ın tehditleri kabul edilemez”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA