• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2014 yılı teması Beyşehir Gölü sulak alanı oldu
03 Şubat 2014 Pazartesi 10:31

2014 yılı teması Beyşehir Gölü sulak alanı oldu

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında Konya’da 2014 yılı teması Beyşehir Gölü Sulak Alanı oldu.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında Konya’da 2014 yılı teması Beyşehir Gölü Sulak Alanı oldu. 
Beyşehir Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda düzenlenen kutlama programında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8.Bölge Müdür Vekili Serhat Uğraş, sulak alanların, yaban hayatı ve çeşitli bitki türlerine ev sahibi yapmakla birlikte, başta temiz su temini olmak üzere balıkçılık, tarım, hayvancılık, saz kesimi, turba çıkartılması, av turizmi ve rekreasyonel faaliyetlere sağladığı imkanlar nedeniyle de insanlar için yaşam alanları olarak öngörüldüğünü söyledi.
Bu sebeple tarih boyunca büyük medeniyetlerin deltalar, taşkın ovaları, göl ve akarsu kenarları gibi sulak alanların kenarlarına kurulduğuna dikkati çeken Uğraş, “Dünyada iklim değişikliğinden önemli derecede etkilenmesi beklenen ülkelerden birisi olan ülkemizde bu etkiyi en aza indirecek ve gelecek nesiller için hayati öneme sahip olan sulak alanlarımızı korumak ve geliştirmek amacıyla bakanlığımız yoğun bir gayret sarf etmektedir” dedi. Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi’ne taraf olan 160 ülkeden birisi olan Türkiye’nin üye olduğu 1994 yılından bu güne kadar sulak alanların korunması ve akılcı kullanımını uluslararası ortamda taahhüt ettiğine ve gereğini bugüne kadar başarıyla yerine getirdiğine vurgu yapan Uğraş, “Ramsar Sözleşmesinin imzalandığı gün olan 2 Şubat tüm dünyada sulak alanlar günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu çerçevede ilimizde 2012 yılında Yunak-Çeltik Akgöl Alanı temalı, geçtiğimiz yıl Ereğli Akgöl Sulak Alanı temalı kutlamalar gerçekleştirilirken, bu yıl ise temamız Beyşehir Gölü Sulak Alanıdır” diye konuştu.
Beyşehir Gölü hakkında da konuşmasında bilgiler veren Uğraş, şunları kaydetti:
“Beyşehir Gölü 65 bin hektarlık alanı ile ülkemizin 3’üncü büyük gölü ve en büyük tatlı su gölüdür. Gölün yaklaşık 50 bin hektarlık kısmı Konya, 15 bin hektarlık kısmı ile Isparta ili hudutlarındadır. Gölün tamamı milli park statüsündedir. Göl aynı zamanda Doğal sit alanıdır. Adalarının tamamına yakını ise arkeolojik sit alanıdır ve su kirliliği kontrol yönetmeliği ile birlikte birçok koruma statüsü ile korunmaktadır.”
Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle Öğretmenevi’nde Beyşehir Gölü Milli Parkı fotoğraflarının yer aldığı sergi de açıldı. Katılımcılar daha sonra Beyşehir Gölü sahilinde teleskopla gözlemde bulundu.
Kutlama programına Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Tekinay, Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Ezgi Dinçtürk, Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdür Vekili Serhat Uğraş, Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, Selçuk Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan, Beyşehir ve çevresinde faaliyet gösteren doğa ve turizm derneği kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA