• Konya4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012 iyi bir yıl olsun!

03 Ocak 2012 14:59

 

        2011 için genel kanaat gerçekten yorucu bir yıl olduğu. Açıkçası bu yorucu yıl olması Türkiye’nin daha büyük oyuncu olmasının yanında, dünyanın yeniden şekillendiği günlerin bu yıla gelmiş olması da etken.
        Konya açısından ise daha sakin, önemli yatırımların faaliyete geçtiği, siyasi yelpazenin yeniden şekillendiği, bu şekillenmenin Konya’nın önümüzdeki 10 yılına imza atacak olması bağlamında önemli bir yıl geride kaldı.
        Konya’da başka önemli neler oldu? Bunlara kendi güzümüzden bir bakalım. 2011 yılında sizinle önemli gördüğümüz neleri paylaşmışız bir bakalım.

Ocak ayında genel seçimleri konuşmaya başlamış ve “Ak Parti’de kimler aday olur” yazısıyla başlamışız yıla. Sonra şubat ayında Uluslararası gelişmeler ve Arap Baharı ve Türkiye’ye etkileri gündemimiz olmuş.

Mart ayında Necmeddin Erbakan’ın vefatında “Seçilmiş şehir yetim kaldı” Kürsülerin Sultanı Tahir Hoca’nın vefatını ise “Tahir Hoca’nın ardında kalan” yazılarıyla dile getirmişiz.

Mart ayının ortasında itibaren ısınan bir siyasi arena karşımıza çıkıyor 2011’de. Önce aday adayları yarışı, temayül yoklamaları ve seçim çalışmalarını bu sürede yoğun olarak aktarmışız. Sonra milletvekili adaylarının belli olduğu yazın sıcaklığı ile seçim sıcaklığının etkilediği Haziran süreci.

Sonrası Konya’ya çok uzun yıllar damga vuracak Ahmet Davutoğlu gerçeği. Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu Konya için gerçekten büyük bir kazanç oldu. Bunu, “Ahmet Davutoğlu hem tarihi hem hayatı öğretiyor” ve “Konya’nın üç şansı” olarak  gerekçeleriyle paylaşmışız.

Seçim sonrası yaz rehaveti, Türkiye ve Konya’da futbol gündemi. Futbol temiz olsun gündemi. Konyaspor’un nasıl bir kumpasa kurban gittiğinin sonradan deşifre olan izleri.

Ova’nın hayali “su” dan önce gerçekleşen YHT. Artık Konya’ya bir başka hava katan hızlı tren. Gelene de gidene de selam. Yılın son günleri Mavi Tünel’de görünen ışık. Artık ışık göründü, sıra suyun görünmesinde. Ha gayret.

Eğitim, ekonomi, kültür ve spor hayatında bir çok tartışma bir çok gündem.          İşadamları yerli üretim, yerel dinamikler dediler. Rektörler önce kendi aralarında sonra fakülteler kimde kalacak konusunda yarıştılar. Kültür etkinlikleri Konya’nın beklentileri altında kalan bir yıldı 2011.

Daha nice olaylar vardı 2011’de. İyisiyle kötüsüyle. Mutluluk vereniyle acısıyla. Pazar günü itibariyle takvimler 2012’yi gösterdi. Bize de bu yılın hayır içinde geçmesini dilemek, huzuru ve bereketi istemek kaldı.

Son söz Umur Talu’nun twitin’den olsun; “Hep yılların iyi olmasının dileyip yanlış yaptık belki.. Biraz da kendimizin iyi olmasını dileyelim. İyi akıllar, iyi kalpler, iyi insanlar!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’ya şehit ateşi düştü
  • ‘Yarını İnşa Et’ projesi Konya’da yapıldı
  • Yanındaki tavuk alınınca çılgına dönen horoz adamı kovaladı
  • Öztürk şiirleriyle Akşehirlilerle buluştu
  • Hasan Kılca Buğday Pazarı esnafını ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA