• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011in kahramanları
01 Ocak 2012 Pazar 11:03

2011'in kahramanları

2011 tüm dünya için deprem, saldırılar, savaşlar, kararlar, ölümlerle bütün bir ömür akıldan çıkarılmayacak hadiseler ve gelişmelere sahne oldu.
 
2011 tüm dünya için deprem, saldırılar, savaşlar, kararlar, ölümlerle bütün bir ömür akıldan çıkarılmayacak hadiseler ve gelişmelere sahne oldu. Kimi zaman üzdü kimi zaman ise şaşırttı. Hafızalara kazınan her olayın ise bir kahramanı vardı. Kimi hayat kurtardı, kimi halkını özgürlüğe kavuşturdu, kimi barışı ateşledi. İşte 2011'in kahramanları...

UNESCO Filistin'in üyeliğini kabul etti
Bağımsız devlet olarak tanınmak için Birleşmiş Milletlere başvuran Filistin yönetimi, UNESCO'da önemli bir başarıya imza attı. BM'nin Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO, Filistin'in tam üyelik başvurusunu onayladı. UNESCO'nun Paris'teki merkezinde yapılan oylamaya, kuruluşun 185 üyesinden 173'ü katıldı. Başta ABD ve İsrail olmak üzere aralarında Almanya'nın da bulunduğu 14 ülke, barış sürecine zarar vereceği düşüncesiyle, Filistin'in üyeliğine "hayır" oyu kullandı. Arap ülkelerinin yanı sıra Çin, Rusya, Brezilya ve Türkiye ile birlikte 107 ülkeden de Filistinlilere destek geldi. 52 ülke ise oylamada çekimser kalmayı tercih etti. Filistin lideri Mahmud Abbas, UNESCO'ya kabul edilmelerini "Adaletin, hukukun ve özgürlüğün bir zaferi" olarak nitelerken, Ortadoğu uzmanı John Bell, UNESCO'dan çıkan kararın Filistinlileri cesaretlendireceğine dikkat çekti: "Bu Filistinliler için çok önemli. Ortadoğu'daki genel havaya ve Arap Baharı'nın yaşandığı Arap dünyasına da uygun bir strateji. Güçlendiklerini hissediyorlar. Baskılara karşı nasıl direndiklerini görmek açısından dikkate değer bir durum. Özellikle de ABD ve Filistinliler arasındaki eski ilişkiler dikkate alındığında, artık kırmızı çizgileri geçtiklerini görüyoruz." Buna karşılık İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail'le bir barış sağlanmadan Filistin'in devlet olmak istediğini belirterek bu adıma karşı ülkesinin sessiz kalmayacağını dile getirdi. Bu konuda İsrail'in yanında duran ABD'nin UNESCO'da alınan karara tepkisi sert oldu. Filistinlilerin UNESCO'ya üyeliğini zamansız olarak nitelendiren Beyaz Saray Sözcüsü, bunun Ortadoğu için kapsamlı bir barış planı üzerinde çalışan uluslararası toplumun çabalarına zarar verdiğini söyledi. ABD, aynı zamanda UNESCO bütçesine yaptığı ödemeleri de durdurma kararı aldı. İsrail de aynı şekilde artık kuruluşa ödeme yapmayacak. ABD, UNESCO bütçesinin yüzde 22'sini karşılıyor.
 
Filistin halkının umutla beklediği buluşmanın kahramanı...
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas siyasi lideri Halid Meşal arasında altı aydır askıda bulunan, Filistin uzlaşmasını sağlamak için yapılan görüşme, 24 Kasım'da Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Abbas gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aramızda hiçbir görüş ayrılığı yok. Tek bir sorumlulukla ortak gibi çalışmak konusunda görüş birliğine vardık" dedi. Meşal de "Halkımıza, Arap ve Müslüman dünyasına, Filistin halkını ilgilendiren her konuda işbirliği yapmak için yeni bir sayfa açtığımız güvencesi vermek istiyoruz" diye konuştu. Görüşmenin içeriğiyle ilgili başka ayrıntı verilmezken, Hamas yetkilisi İzzet Rişek, iki liderin seçimlerin planlandığı tarihte yapılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın Şam'da yerleşik siyasi lideri Halid Meşal'in Kahire'de bir araya gelmesi ve açıklamalarına İsrail tepki gösterdi.
 
İtalyan bakan kurtarma paketini açıklarken ağladı
 
Geçtiğimiz yılın son aylarındaki önemli olaylarından birisi de hiç şüphe yok ki İtalya'da yaşanılan ekonomik kriz oldu. Monti hükümetinin yeni ekonomik yaptırımları içeren kanun hükmünde kararnamesi Bakanlar Kurulu'nda onaylandı. Paketle ilgili yapılan basın toplantısında emeklilik koşulları hakkında bilgi veren Refah, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero'nun konuşmasının ortasında gözyaşlarına boğulması toplantıya damgasını vurdu. Monti'nin ardından söz alan Refah, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero merakla beklenen emeklilik sistemindeki değişimler hakkında bilgi verdi. Fornero, artık emeklilik hakkı elde etmek için çalışılan yıl süresinin önemli olmayacağını vurgulayıp bilgi verdikten sonra, "Sadece bu kadarını yapabildik. Bu özveride bulunmak zorundayız" diyerek ağlamaya başladı. Bunun üzerine Fornero'yu teselli etmek ise Başbakan Monti'ye düştü.
 
Kemal Burkay Türkiye'ye döndü
 
Kemal Burkay siyasi Kürtçülük'ün önemli isimlerinden biri. Silahlı mücadeleyi reddeden yanıyla PKK'dan ayrışıyor. 31 yıldır yaşadığı İsveç'ten 30 Temmuz 2011'de Türkiye'ye dönen Burkay, Kürt ve Türk meselesi konusunda önemli çalışmalara imza attı. Yaklaşık 40 yıldır bu mücadeleyi verdiğini ve Türkiye'ye döndükten sonra beklemediği ölçüde büyük bir ilgiyle karşılaştığını söylüyor. "Ülkede hükümetin başlattığı bir açılım süreci vardı, zaman zaman duraklasa da. İnanıyorum ki bu süreç tüm engellere rağmen yeniden başlayacak. Ben de buna destek vermek istiyorum. Ülkeye geliş nedenim bu" diyen Burkay günümüz Kürt siyasetinden oldukça umutlu görünüyor. 1937 Tunceli doğumlu olan Burkay, Ankara Hukuk Fakültesi'de okudu. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi'ne katıldı ve partinin Elazığ, Bingöl, Tunceli gibi Kürt nüfusunun çok olduğu şehirlerdeki organizasyonlarında yer aldı. 1966 yılında yayınladığı bir makaleden dolayı hapis yattı. 1969 ve 1971 yıllarında da tutuklanan Burkay, Lübnan üzerinden Türkiye'yi terk etti. Bu dönemlerde Türkiye'de Kürdistan Sosyalist Partisi'ni kurdu. 2003 yılında ise kurduğu ve genel sekreterliğini yaptığı partiden kendi kararıyla ayrıldı. Burkay, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere çeşitli alanlarda yazılar yazdı ve eserler çıkardı. Tüm bunların yanı sıra Sezen Aksu'nun 1991 yılında çıkan albümüne adını veren Gülümse adlı şarkı, Burkay'ın bir şiirinden bestelenmiştir. Aynı zamanda halk müziği sanatçısı olan Seher Dilovan'ın da dayısı.
 
"Nükleer enerji efsaneden ibaretmiş'
 
Japonya'da Mart 2011'de meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremde 24 binden fazla kişinin öldü ve kayboldu. Şiddetli deprem ve tsunaminin Fukuşima nükleer santralinde hasara yol açması, dünyanın Çernobil'den sonraki en büyük nükleer krizle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Hiroşima ve Nagazaki'deki kayıplarını anma gününde nükleer gücün çok yönlü etkisiyle yüzleşti Japonya... Geçmişte atom bombası karşısında yaşanan çaresizliğin yarım asır sonra yeniden ve nasıl hortladığına tanık oldu. Deprem ve sonrasında Fukuşima Nükleer Enerji Santralinde ortaya çıkan nükleer sızıntının yol açtığı felaket üzerine, Hiroşima'da düzenlenen törende görüşlerini dile getiren Başbakan Naoto Kan; 'Nükleer gücün güvenli olduğu efsanesi hakkında ciddi şekilde düşüneceğim, kazanın nedenleri ve güvenliği sağlamak için esaslı tedbirler alınmasıyla, nükleer enerji santrallerine olan bağımlılığın azaltılması konularında tam bir inceleme yapacağım ve nükleer santrallere ihtiyaç duyulmayan bir toplumu amaçlayacağım' dedi ve ekledi: "Nükleer enerjinin güvenli olduğu efsanesine inandığım için derin bir üzüntü duyuyorum' Görevine 4 Haziran 2010'de başlayan başbakan Naoto Kan, 26 Ağustos 2011'de istifa etti.
 
Mısır'ın cesur kadını: Esma Mahfuz
 
2011 yılının Ocak ayında, cesur bir genç kadın tehlikeli bir adım attı. Esma Mahfuz 25 yaşında, ülkenin geleceği üzerine internet üzerinden tartışmalar yürüten binlerce gençle beraber 6 Nisan Gençlik Hareketi'nin bir parçası oldu. Bu hareket Mısır'ın sanayi kenti Mahalla'daki işçilerle dayanışma göstermek için 2008'de kurulmuştu. Daha sonra, Aralık 2010'da, Tunus'ta genç bir adam, Muhammed Bouazizi, bir neslin hüsranını protesto etmek için kendini ateşe verdi. Ölümü, Tunus'ta uzunca bir süre hüküm süren diktatör Devlet Başkanı Ben Ali'yi deviren ayaklanmaya yol açtı. Benzer protesto eylemleri, en az dört erkeğin kendini kurban etme girişiminde bulunduğu Mısır'a yayıldı. Zamanla Esma Mahfuz'un nefreti iyice kabardı ve başı kapalı ama yüzü açık bir şekilde, internet üzerinden doğrudan kameraya baktığı bir video yayımladı. Kendini tanıttı ve halkı 25 Ocak'ta Tahrir Meydanı'nda kendisine katılmaya çağırdı. Mahfuz: "25 Ocak'ta Tahrir Meydanı'na inmek istiyoruz. Hâlâ onurumuz varsa ve bu topraklarda onurlu bir yaşam sürmek istiyorsak, temel insan haklarımızı talep edeceğiz..." dedi. Bundan yaklaşık 9 ay sonra, New York'da Mısır'da olanları dile getiren Esma Mahfuz, Wall Street İşgalcilerine destek oldu.
 
Van Depreminde Ölen Japon Doktor Atsushi Miyazaki
 
Geçtiğimiz Ekim ayında yaşanan Van depremi bazı insanlık dışı örneklere sahne olduğu gibi, eşine az rastlanan dayanışmalara da sebep oldu. Van depremi sonrasında yaralılara yardımcı olabilmek için 3 kişilik ekibiyle, memleketi Japonya'dan ilk uçakla afet bölgesine gelen Japon Doktor Atsushi Miyazaki bu yardımsever insanlardan biriydi. Fakat 5,6 'lık deprem sonrası kaldığı otelin yıkılması sonucu enkaz altında kaldı. Depremden 13 saat sonra Atsushi Miyazaki'ye ulaşıldı. Ağır yaralı halde çıkarılan doktora sağlık ekiplerce yaklaşık 25 dakika kalp masajı yapıldı. Fakat iyi kalpli Japon doktor kurtarılamadı. Tüm bunların ardından ise Japonya Büyükelçisi Kiyoshi ARAKI'nin mesajı bizim için şaşırtıcıydı: "9 Kasım 2011 tarihinde Van ve çevresini tekrar sarsan depremin acısını içtenlikle paylaşıyorum. Meydana gelen depremde, yardım faaliyetleri gerçekleştirmek için bölgede bulunan Japon sivil toplum kuruluşu çalışanları da zarar görmüş ve Türk arama kurtarma ekibinin gece boyunca yaptığı çalışmalar neticesinde enkaz altından çıkarılmışlardır. Maalesef, kurtarılanlardan biri daha sonra hastanede vefat etmiştir. Türk arama kurtarma ekibinin özverili çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Türk halkının bizlere ulaştırdığı yüreğimizi ısıtan mesajlara içtenlikle teşekkür ediyoruz. Ayrıca, özel ilgisi sebebiyle Türk Hükümetine içten şükranlarımızı sunuyoruz."
 
2011'DE KALANLAR...
 
Necmettin Erbakan: 29 Ekim 1926 Sinop'ta doğan Erbakan, Türkiye siyasetinde çok önemli rol oynamış bir siyasetçiydi. 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 yılına kadar yaptığı aktif siyaseti süresince çok konuşuldu, çok tartışıldı. Siyasi tarihe damgasını vuran 28 Şubat döneminin en önemli simaları arasında yer aldı. Aynı zamanda mühendis olan Erbakan, 19 Ocak 2011'de ayağında nükseden damar iltihabı rahatsızlığı sebebiyle hastanede yoğun bakım altına alınarak bir süre tedavi gördü. Solunum ve kalp yetmezliği sebebiyle 27 Şubat 2011'de 84 yaşında vefat etti. Cenazesine 60 ülkeden cemaat ve hareket liderleri ile temsilcileri katıldı. Cenaze namazı Türkiye tarihinde eşine zor rastlanır bir kalabalığı topladı. İki milyonu aşkın kişi naaşı aile kabristanın da bulunduğu Merkezefendi Mezarlığı'na yürüyerek götürdü. Mezarına, Kudüs, KKTC ve Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç'in mezarından getirilen topraklar serpildi.
 
Defne Joy Foster: Sunucu Defne Joy Foster'ı son olarak ekranda Yok Böyle Dans yarışmasında yarışmacı olarak görmüştük. Foster, 2 Şubat 2011 tarihinde bir gece yarısı hayatını kaybetti. Astım hastası olan Foster'ın esrarengiz ölümü nedeniyle uzunca bir zaman gündemi meşgul etti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
 
Aydın Menderes: 17 Eylül 1961 tarihinde darbeciler tarafından asılarak idam edilen Adnan Menderes'in oğlu olan Aydın Menderes, geçirdiği trafik kazası sonucu felç kalıncaya kadar babası gibi siyasetin içinde yer alıyordu. Menderes, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü Ankara Atatürk Hastanesinde 23 Aralık 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Menderes birçok kişi için gözlerinde taşıdığı hüzünle darbenin bir sembolüydü.
 
Amy Winhouse: Dünyanın güçlü kontralto vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarla bilinen İngiliz şarkıcı Amy Winehouse basında sıklıkla madde bağımlılığı ve ruh sağlığı sorunlarıyla gündeme geliyordu. Winehouse 2006'da yayımlanan Back to Black ile En
İyi Yeni Sanatçı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı dâhil olmak üzere altı dalda Grammy Ödülü'ne aday gösterilip ve beşini kazanmıştı. Bunun gibi daha birçok ödülü bulunan Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları yaşayan Winehouse, Londra'daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu.
 
Steve Jobs: Apple Computer'in kurucu ortağı, Yönetim kurulu başkanı (CEO) ve Genel müdürüydü Steve Jobs. Bilgisayar endüstrisinde çığır açan Jobs, bu alanın önderlerindendi. Apple firmasını zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalandı ve 7 yıl içinde 56 yaşında öldü. Silikon Vadisi Jobs'un alışılmışın dışındaki bireysel girişimci kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur.
 
Usame Bin Ladin: El Kaide'nin kurucusu ve lideri olan Usame Bin Ladin, 11 Eylül saldırılarından sonra öldürülme ihtimaline karşılık yazdığı vasiyetinde El Kaide'nin devamı için en uygun gördüğü ismi Halid bin Kasım olarak belirtmişti. Amerikan AP haber ajansına göre, Pakistan'da kışlanın yanında büyük bir evde bir helikopter saldırısıyla CIA tarafından 2 Mayıs'ta öldürüldü ve cesedi, hiçbir devlet tarafından kabul edilmeyeceği bahanesiyle denize atıldı.
 
Ömer Lütfü Akad: Türk sinemasının "koca çınarı" olarak bilinen Akad sinema sektörüne farklı bir sinema tekniği ve diline yeni bir anlayış getirdi. Belgeseller çekti, senaryo yazarlığı yaptı. Işıkla Karanlık Arasında adlı Deneme Biyografisini yazdı. 19 Kasım 2011'de ise hayata gözlerin yumdu.
 
Elizabeth Taylor: İki kez Oscar kazanmış Liz Taylor olarak da tanınan İngiliz oyuncu, oyunculuk becerileri ve güzelliğinin yanı sıra yaşam tarzı ve yaptığı çok sayıda evliliğiyle de tanınıyordu. Taylor, 23 Mart 2011'de 79 yaşında kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti.
 
Ahmet Şişman: Ahmet Şişman, 1952 yılında Bolu Gerede'de dünyaya geldi. Ensar Vakfı kurucuları arasında yer almış 21 sene başkanlığını yapmış değerli bir iş adamıydı. 1995 yılında Yeni Şafak gazetesinin imtiyaz hakkını satın alarak yayıncılık alanında da faaliyet gösterdi. 16 Temmuz 2011 tarihinde kalp krizi sonucu 59 yaşında İstanbul'da vefat etti.
 
Tenzile Erdoğan: 2011 yılının belki de en büyük kayıplarından birini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaşadı. Başbakanın annesi olan Tenzile Erdoğan'ın vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu. Tenzile Erdoğan, 30 Eylül'de saat 18.00 civarında karın ağrısı ve yüksek ateş şikâyetleriyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan klinik radyolojik ve laboratuar tetkikler sonucunda Tenzile Erdoğan'a akut kolesistit tanısı konuldu ve kolesistektomi (safra kesesinin alınması) operasyonu gerçekleştirildi. Tenzile Erdoğan, ameliyatın gerçekleştirildiği Kadıköy'deki Medipol Hastanesinde hayatını kaybetti. Öldüğünde 83 yaşındaydı....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA