• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2010 yılının en iyi 50 mesleği
31 Mart 2010 Çarşamba 14:28

2010 yılının en iyi 50 mesleği

Prof. Dr. Muammer Kaya, ABD'de yapılan araştırmalarda 5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerinin iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdüklerinin belirlendiğini söyledi.
Eskişehir OsmangaziÜniversitesiTeknolojiAraştırmaMerkezi(TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, ABD'de yapılanaraştırmalarda5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerininiyiücretve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdüklerinin belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Kaya, son ikiyıldırdünyagenelinde yaşananekonomikkrizde birçok kişininişinikaybettiğini, maaşlarının düşürüldüğünü, zam alamadığını belirterek,üniversitedenmezun olacaköğrencilerindebulup bulamayacaklarını kestiremez hale geldiklerini kaydetti.

ABD'de yapılanaraştırmalarda2010'daki eniyi50işinbelirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, şöyle konuştu:

''Belirlenen 50 meslek grubunda çalışanlarıniyiücretve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdükleri saptandı. Sadece ABD'de sonekonomikkrizde 15,4 milyon kişininişsizkaldığı biliniyor. 5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerininiyiücretve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdükleri belirlendi. Bu meslekler,ekonomikdurgunluk ve krizlerde de çalışanlara adeta emin limanlar oldu. Eniyiücret, maaş ve olanakların olduğuişlerbeş kategoriyeayrıldı. Bunlar bilim veteknoloji,sağlıkhizmetleri, eğitim,ve finans ile yaratıcılık vehizmetsektörleri.''

BİLİM ve TEKNOLOJİ

Prof. Dr. Kaya, tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanındateknolojininkritik rol oynadığını belirterek,bilgisayaryazılım mühendislerinininsanhayatınıkolaylaştırırken,bilgisayarsistemanalistlerinin de firmalarınteknolojiverimliliğiniartırma yolunda çalışmalar yaptığını bildirdi.

Bugününhızlagelişenkariyerlerindeçevreve tıp bilimlerininbilgiteknolojileriylebirçok alanda kesiştiğineişareteden Prof. Dr. Kaya, şunları söyledi:

''Biomedikal mühendisler, mühendislik bilimleriniinsanvücudu ve tıbbibakımproblemlerine uygulamaktadır. Meterologistler ve hidrojeologistlerdünyadakisu ve havayı çok kompleksteknolojilerkullanarakizlemektedirler. Bu alanda enpopülerolacak meslekler,bilgisayaryazılım mühendisliği,bilgisayarsistemanalistleri,bilgisayarağ, şebekemimarları, biyomedikal mühendisler,çevrebilim teknisyenleri, hidrojeologistler,çevremühendislik teknisyenliği,inşaatmühendisliği ve meterologistler olarak saptandı.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Prof. Dr. Kaya,sağlıkhizmetlerindekibüyüme hızınındurdurulamadığınıanlatarak, ''Dünyanüfusunun heryılmilyonlarca artmasısağlıkhizmetlerinetalebi daha da artırıyor.Sağlıkhizmetlerisektöründebu yüzdenönemliinovasyonlar yapılacak.Sağlıkhizmetlerineerişimin yaygınlaşması ve satın alınabilir konuma gelmesiözellikledaha az, ucuz eğitimle teknisyenliksektöründeönemligelişmesağlayacak'' dedi.

Prof. Dr. Kaya, röntgen teknisyenliği, veterinerlik, laboratuvar teknisyenliği, fiziksel terapist, fizyoterapist,terapistliği, hemşire, doktor asistanlığı, hasta bakıcılık, optometrist, fiziksel terapi asistanlığı,dhijyenciliği veokulpsikologu gibi alanların gelecek vaat ettiğinin saptandığını bildirdi.

EĞİTİM ve HİZMET SEKTÖRÜ

Çalışırken okumakisteyenlerinsosyalhizmetleralanındakariyeryapmayıtercihedebileceklerini anlatan Prof. Dr. Kaya, ''Sekreterlik,toplumhizmetleri,toplumuyönlendirmehizmetlerindeçalışılabilir. Eğitimsektörününokulöncesi, ilk öğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim, özürlü eğitimi öğretmelerineihtiyacınçok olduğu biliniyor'' diye konuştu.

İŞ ve FİNANS

Prof. Dr. Kaya, tüketicilerin emeklilikleri, şirketlerin deyatırımanalizleri için mali tavsiyeler aradığını belirterek, şunları kaydetti:

''Finans analistleri için gelecekparlakgörünüyor.Para,kredivericiler için de gelecekekonomikkrizlere rağmeniyigörünüyor.İşdünyasıgeliştirmeve girişimcilik üzerine eğitimli uzmanlarıişealmaktadır. Şirketlertoplumimajını artırmak için halkla ilişkiler uzmanlarıistihdametmektedir. Bu alanda sigorta ve eğitim uzmanları, finansal danışman, finansal analist,pazararaştırmaanalisti, muhasebeci,maliyethesaplayıcıları,toplantıplanlayıcıları ve lojistik uzmanlargörevalabiliyor.''

YARATICILIK VE HİZMET SEKTÖRÜ

Prof. Dr. Kaya, masa başıişlerdenhoşlanmayan yaratıcı kişiler için gelecek vaat ettiği belirlenen meslekleri şöyle sıraladı:

''Ticari pilotluk, teknik yazarlık, cenaze direktörlüğü, emniyet sistemleri kuruculuğu, peyzaj mimarlığı, tesisatçılık, Film ve video editörlüğü, multimedya artistliği, oyun yöneticiliği, kayyumluk.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA