• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2010 da dünya ekonomisi ülkemizi nasıl etkileyecek
16 Ocak 2010 Cumartesi 14:35

2010' da dünya ekonomisi ülkemizi nasıl etkileyecek

MÜSİAD Konya Şubesinde bu hafta 2010 Yılı Ekonomik ve Siyasi Gelişmeler, 2010 Yılı Mali Piyasalardaki Değişim ve Beklentiler konulu konferansa çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı.
“Türkiye İslam ülkelerinin lideri, ezilen halkın sesidir”
 
    MÜSİAD Konya Şubesi’nde bu hafta Cuma Toplantısında  Ekonomi Yazarı ve vergi uzmanı Dr. Veysi Seviğ vardı. “2010 Yılı Ekonomik ve Siyasi Gelişmeler, 2010 Yılı Mali Piyasalardaki Değişim ve Beklentiler ” konulu konferansa çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı. 
 
    Dr. Veysi Seviğ “2010 Yılı Ekonomik ve Siyasi Gelişmeler ve 2010 Yılı Mali Piyasalardaki Değişim ve Beklentiler” konulu konferansta 2010 yılında, dünya ekonomisinde ne gibi bir değişim olacağı ve bu değişimin ülkemize nasıl yansıyacağını anlattı.
 
    MÜSİADKonya ŞubesiBrifing salonunda yapılan ve çok sayıda dinleyicinin iştirak ettiği konferansın açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmazyaptı. Korkmaz; “2009 yılı dünya ekonomisini kötü etkiledi ve sancılı bir dönem geçirildi. 2010 yılında krizin etkilerinden arınmak ve ekonomiyi daha iyi seviyelere taşımak için her hafta ekonomi üzerine çalışan farklı bir konuğumuzu davet ediyoruz. Bu hafta da alanında engin bilgileri olan Dr. Veysi Seviğ Bey’i davet ettik. Konuğumuzun bilgilerinden faydalanmak üzere sözü sayın hocamıza bırakıyorum” dedi.
 
Açılış konuşmasından sonra konferansa geçildi. İlk olarak 2009 yılında yaşanan ekonomik krizin sebebine değinen Dr. Veysi Seviğ; “ 2009 yılında başlayan ekonomik krizle birlikte, Avrupa piyasalarında önemli derecede kayıplar yaşanmıştır. Bu kayıplar Avrupa’da para akışının durmasına ve ticaretin zayıflamasına sebep olmuştur. Duraksayan piyasalarla birlikte ihracatı önemli derecede Avrupa ülkelerine dayanan ülkemiz bu durumdan negatif yönde etkilenmiş ve kriz ülkemizde de baş göstermiştir. Krizin ülkemizde hissedilmesinin diğer bir sebebi de mali piyasalarımıza büyük ölçüde yabancıların hâkim olmasıdır. Bankalarımızın ekonomimizi iyi takip edememesi de krizde etkili olan bir diğer husustur. Özellikle kredi verilmesi konusunda bankaların tedbirli davranmaması ve verilen kredilerin geri ödemesinde sıkıntıların doğması bankalarımızı da olumsuz yönde etkilemiş ve haliyle bu durumdan ülke ekonomisi de zarar görmüştür” dedi.
 
2010 yılından beklentilerini de anlatan Seviğ; “ Ülkemiz piyasasında sadece doların yükselişi ve inişinden para kazanan yabancılar var ve bu şekilde dönen para ortalama 5 Milyar TL civarındadır. Bu hakikaten ekonomimize büyük ölçüde zarar vermektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) önümüzdeki günlerde bu tür durumların ortadan kaldırılması için bir önlem alacak ve kur politikasını uygulayarak ekonomimizin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Krizin etkisi kendini 2010 yılının 2. çeyreğine kadar gösterecektir. 2010 yılının 2. çeyreğinden sonraki dönemlerde ekonomimiz rahatlayacak, yatırımlar artacak ve piyasada hareketlenme yaşanacaktır” dedi.
 Hükümetimizin son dönemlerde uygulamış olduğu siyasi girişimlere de değinen Seviğ; “Hükümetimizin izlemiş olduğu dış politikalarla komşularımızla olan ilişkilerimiz düzene girmiş ülkemizin bölgedeki gücü yükselişe geçmiştir. İzlenilen dış politikalarla birlikte 2010 yılında ihracatımızda gözle görülür derecede bir artış meydana gelecek ve ekonomide, sanayide ve üretimde bir hareketlenme olacaktır. Türkiye artık dünya’da bir güç haline gelmiştir. Bu gün Ortadoğu’da bir şeyler yapmak isteyen bütün ülkeler Türkiye’den görüş almak zorundadır.  Türkiye İslam Ülkelerinin lideri, ezilen halkların sesi konumundadır.
 
Hükümetimizin ülkemiz içinde izlemiş olduğu politikalar da çok önemlidir. Siyasette bu güne kadar hiçbir lider Siirt’i, Hakkâri’yi ziyaret etmemiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu gün en ücra köşedeki terör sorunu yaşanan şehirlere bile üniversite kurulmuştur. Bölge halkı artık kendini ticarete ve gelişmeye yönlendirmektedir. Ve inanıyorum ki yaşanan bu olumlu gelişmeler teröre de son verecektir. Artık Güneydoğu’da silahlar patlamayacaktır” dedi.  
 
Konferansın sonunda BaşkanAslan Korkmazkonferanslarından ötürü Dr. Veysi Seviğ’e teşekkür ederek çini bir tabak hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA