• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2009da reklam harcamaları %15 azaldı
11 Mart 2010 Perşembe 15:14

2009'da reklam harcamaları %15 azaldı

Reklamcılar Derneği Başkanı Yiğit Şardan, reklam harcamalarında geçen yıl yüzde 15 daralma yaşandığını belirterek
Reklamcılar Derneği Başkanı Yiğit Şardan, reklam harcamalarında geçen yıl yüzde 15 daralma yaşandığını belirterek, bu yıl yüzde 15'lik büyüme beklediklerini bildirdi.
     Derneğin Beyoğlu'ndaki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, dernek üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2009 reklam yatırımları açıklandı.
     Toplantıda konuşan konuşan Yiğit Şardan, küresel krizin etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği 2009'un Ocak-Şubat dönemine göre, yılın son çeyreğinde piyasalarda görülen hareketliliğin reklam sektörüne de olumlu yansımalarının olduğunu söyledi.
     Şardan, daralmaya temel oluşturan iki etkinin reklam fiyatlarındaki düşüş ve reklam bütçelerinin daraltılması olduğunu anlatarak, ''Okula dönüş, bayram ve yılbaşı etkinlikleri nedeniyle piyasalarda oluşan hareketlilik, reklam sektörünü olumlu etkiledi. İlk 8 ayda yüzde 23 daralma gerçekleşen sektör, Hükümetin destek paketi, KDV ve ÖTV indirimlerinin olumlu etkisi, dış piyasalardaki stabilizasyon beklentisi, 'alın verin ekonomiye can verin' kampanyasının yarattığı olumlu iklimle, beklenenin altında küçülmeyle yılı tamamladı. Reklam harcamalarında 2009 yılında yüzde 15 daralma yaşandı. 2010 beklentimiz ise yüzde 15'lik büyüme. Ancak 2008 yılı rakamlarını 2010'da yakalayabileceğimizi düşünmüyoruz. Büyüme trendi devam ederse bu rakamlara, ancak 2011 yılında ulaşırız'' dedi.
     Daralmadan ilk etkilenen unsurun reklam fiyatları olduğunu belirten Şardan, kriz döneminde fiyatlarda yüzde 30-35 oranında gerileme olduğunu, ancak bu durumun yavaş yavaş geriye döndüğünü aktardı.
     Mecra bazında bakıldığında en önemli daralmayı yüzde 29 olan payın yüzde 26'ya düşmesiyle gazetelerin yaşadığını aktaran Şardan, internetin yüzde 2,9 olan payını yüzde 6,5'e çıkarmasının dikkat çekici olduğunu ve bu payın önümüzdeki süreçte yüzde 10'lara çıkmasının beklendiğini kaydetti.
     Şardan, 2010 yılı beklentilerini ifade ederken, endüstri ortak komitelerinin tek çatı altında kurumsallaşmasını, basın tirajlarının denetlenmesi ve hesap verebilirliğin sağlanması için adımlar atılmasını istediklerini söyleyerek, şöyle devam etti:
     ''ABC Türkiye Tiraj Denetim Platformunun, Rekabet Kurumu tarafından lağvedilmesi özellikle basın sektörünü belli ölçüde kaosa soktu. Çünkü şu anda sektör olarak tiraj rakamlarını denetleyemiyoruz. Dolayısıyla herkesin kendi beyanına inanmak suretiyle hareket ediyoruz. Bu, bizim çok kabullenebildiğimiz bir durum değil. Biz genelde yapılan bütün yatırımların geri dönüşünü araştırmalarla kanıtlanabilir olması tarafında olduk. Bu yüzden, bilgiye dayalı hareket etmenin doğru olduğuna inanıyoruz.''
     Reklam veren sayısında da Türkiye'ye benzer büyüklükteki ekonomilerde 40 bin marka varken, Türkiye'de bu rakamın 25 bin olduğuna dikkati çeken Şardan, ''Marka sayısı 2009'da artış göstermedi. Bu marka sayısının ileriki yıllarda 40 binlere ulaşmasını bekliyoruz. Bu nedenle sektörümüzün daha gidecek çok yolunun olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.
     Reklamcılar Derneği Başkanı Yiğit Şardan, dünyada yaşanan gelişmelerden de bahsederek, geçen yıl küresel reklam yatırımlarında yaklaşık yüzde 10'luk düşüş meydana geldiğini ve bu yıl için bir miktar büyüme beklendiğini kaydetti.
    
     -''YARATICI ENDÜSTRİLER İÇİN BİR PLATFORM OLUŞTURMAK İSTİYORUZ''-
    
     Yiğit Şardan, yaratıcı endüstriler arasında sınırların her geçen gün kalktığını, bunların, ülkelerin ekonomilerinde çok önemli istihdam yarattıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Dernek olarak öngörümüz yaratıcı endüstriler tanımı içerisine giren derneklerle bir araya gelerek bu kavramın Türkiye'de yeşermesini, bunların bir envanterinin çıkarılması ve sonuç olarak yaratıcı endüstrilerin 'Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' çerçevesinde çok iyi korunduğu ve fikrin değerlendiği ve ülkeye orta vadede dünyayla rekabetinde bir güç katacak hale dönüştüğü bir dünya hayal ediyoruz. Hayal etmekten öte gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Bu konuda hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hareket etmek istiyoruz. Bir hayalimiz de Büyükşehir Belediyesinin, İstanbul'un farklı semtlerini farklı yaratıcı endüstrilerin merkezi haline dönüştürmesi.''
     Türkiye'nin dünyayla rekabette bazı güçlere ihtiyaç hissettiğini, bunlardan birinin de yaratıcı endüstriler olduğunu belirten Şardan, ''Buna bir örnek vereyim. Buna bir bakanımız da inanmış ve peşinden kovalıyor. Türkiye şu anda 40 ülkeye televizyon ürünlerini ihraç eden bir ülke haline geldi. Bunu sakın küçümsemeyin, çünkü dünyada böyle ülke sayısı çok az. Demek ki bizim yüzyıllar içinde gelen kültürümüzde o mozaiğimizin getirdiği o renk bir şekilde ihraç edilebilir ve birçok ülkenin alabileceği bir şey. Bu anlamda yaratıcı endüstriler Türkiye'nin rekabet gücü olduğuna inandığımız bir sektör. Gelişme potansiyeli olan bir sektör. Bu vizyonu ortaya koyduk. Bu 5 yıllık bir vizyon. Bugünden yarına gerçekleştirilmeyeceğini biliyoruz. Eğer sigara yasakları konusunda dünyanın en katı tedbirlerini uygulayan ülkeysek, fikri koruma konusunda da aynı derecede fikri de 'sit alanı' ilan edebilirsek bu ülkeye önemli bir vizyon katar'' diye konuştu.
    
     -''DÜŞÜNCEMİZ MEDYA ÖLÇÜMLERİ DERNEĞİ KURMAK''-
    
     Televizyon İzleme ve Araştırma Komitesi konusunda Dernek görüşlerini de paylaşan Şardan, Rekabet Kurumunun, Komiteyle ilgili bir ön araştırma yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi:
     ''Televizyon izleme araştırmasıyla ilgili birtakım sorunlar olduğu bize bildirildi. Bu konuda bize 6 Nisana kadar süre verildi. Bu tarihe kadar tabiri caizse 'mutfağınızı derleyin, toplayın' denildi. TİAK ile ilgili bu sorgulamanın hemen arkasından BİAK ve RİAK, hatta IAB ile ilgili birtakım incelemeler yapıldı. Burada da görülüyor ki bu araştırmaların yapılış biçimi ve bu araştırmaları yapan oluşumların bünyesinde birtakım sıkıntılar var. Bu sıkıntıları tespit edip, gidermek gerekiyor. Rekabet Kurumu, yapıcı bir çalışma yapmıştı. Bu konuda Reklam Verenler Derneği, Televizyon Yayıncıları Derneği ve Reklamcılar Derneği olarak 6 Nisana kadar bir yol haritası çıkarmaya çalışıyoruz. Üç derneğin ortak noktada buluşması ve yürümesi çok kolay olmuyor. Ama bizim Dernek olarak görüşümüz, 'TİAK sorununu bir an önce çözmek zorundayız, vakit de dar'. Ancak bizim daha orta vadede düşüncemiz Medya Ölçümleri Derneği (MED) kurmak. Bu Dernek, Türkiye'deki bütün medya araştırmalarını yapsın istiyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde ayrıntılı açıklama yapacağız.''
     Yiğit Şardan, sadece basında, tirajların denetlenmemiş olmasının, sektörlerine zarar verdiğini ifade ederek, ''Televizyon izlemesinin durması Türkiye'de medya yatırımları açısından çok kaotik bir durum yaratacaktır'' dedi.
     2008 yılında 3 milyar 241 milyon TL olarak gerçekleşen reklam yatırımlarının, geçen yıl 2 milyar 767 milyon TL'ye düştüğü bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA