• Konya20 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2008 Konya'da nasıl geçer?

01 Ocak 2008 03:10
Bugün 2008’in ilk günü. Koskoca 365 gün göz açıp kapayınca geçivermiş. Size de öyle geldi mi bilmem; ama 2007 yılının çok hızlı geçen bir sene olduğunu düşünüyorum. Bunun haklı gerekçeleri yok değil.

Özellikle iki önemli seçimi aynı yıl içinde yaşayan ülkemiz için
2007, hem tarihteki hem de zihinlerdeki yerini çoktan aldı bile.
Konya için ise 2007 yılı bam başka bir öneme sahipti. UNESCO 2007’yi Mevlana yılı ilan ettikten sonra bu senenin Konya için önemi kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Bu yılın Konya ve Mevlana açısından nasıl geçtiğine verilecek cevap ise; istenilen olmadı; ama Konya uluslar arası arenada kendinden hiç bu kadar da söz ettirmemişti. Önemli olan bu yılla alakalı girişimlerin bundan sonraki yıllarda da sürdürebilmek.

2007 yılı Konya’da siyasi arenada ise hep bir beklenti içinde geçti. Konya’nın kabinede temsil edilmesi konusu bu yılın en çok tartışılan meselesi oldu. Siyaseten gereğini yapan şehir, gereğinin yapılmasını bekledi; ama olmadı. Ne yapalım ya nasip diyelim geçelim.

Konya ekonomik hayatı 2007 yılında yeni yatırımlarla üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Küresel esen rüzgârların Türk ekonomisine etkisi ne ise Konya ekonomisi de bu esintiden payını aldı. 2008 yılında daha istikrarlı bir ivmeyle sürükleyici bir güç beklentisi Konya için hakim olmalı.

Yine bir “küresel” tabiri en çok Konya’yı etkiledi. Bu küresel ısınmayla ilgili olanıydı. Gölleri birer birer kurumaya yüz tutan Konya, mevsim değişikleriyle karşı karşıya kalmasının yanında, yer altı ve üstü su kaynaklarını tekrar kazanabilmek için çok ciddi bir bilinçlendirme programına dahil oldu. Bunun sonuçlarını da uzun vade de alacak gibi görünüyor. Bu bağlamda olmasa bile, sonuç itibariyle, zamanın Dış işleri Bakanı Abdullah Gül tarafından startı verilen Mavi Tünel, Konya’nın su problemin ilaçlarından biri olacak. Tarım hayatında endüstriyel tarıma geçişte belki de bu yılla başlamış olacak.

Spor yönünden bakıldığında Konya, 2007 için fena bir yıl geçirmedi. Özelikle Konyaspor’un ligin ilk yarısındaki mücadelesi dikkatlerden kaçmadı. Bu profesyonel başarıyı amatör sporlarda görme eğilimimiz ise belki bundan sonraki yıllara kalacak. Bu konuda Selçuklu Belediyesi’nin Konya’ya kazandırdığı spor salonu ile birlikte Konya’da özellikle okulalrda sporcu öğrenci sayısında ciddi bir artış bekleyebiliriz.

Eğitim hayatımız ise bu yılda tartışmalı geçti. Başarı ve başarısızlık hep göreceliydi 2007 yılında. Rektör Süleyman Okudan’ın yakın bir zamanda tekrar atanması ve öncesinde gelişen olaylar uzun bir gündem oluşturmuştu Konya’ya. 2007’de gerçekleşmese bile, 2008 için Konya’ya özel üniversite beklentimiz hala sürüyor ve bu kez olacak gibi.

Kısaca Konya’da 2007 yılını böyle özetleyebiliriz. Bu vesile ile 2008 yılının başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa huzur ve barış getirmesi temennisiyle, hayırlı seneler diliyorum.

Mevlana diyor ki;
Hakk’ın rahmetinden uzak olan, sultan bile olsa gözü açtır
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA