• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
200 bin kişiye iş imkanı
04 Aralık 2010 Cumartesi 00:01

200 bin kişiye iş imkanı

Torba tasarıdan 200 bin işsize yeni iş müjdesi çıktı.
Çalışma Bakanı Dinçer, kadınlar başta olmak üzere meslek okulu mezunları ve genç işsizleri istihdam eden işverenlere prim indirimi teşviki getiren torba yasa sayesinde 200 bin işsizin işe kavuşacağını, 1,5 milyar liralık maliyet ortaya çıkacağını söyledi...

Vergi ve sigorta primi ile cezalar başta olmak üzere çok sayıda kamu alacağına ödeme kolaylığı getiren düzenlemelerin de yer aldığı "torba tasarı"dan 200 bin işsize yeni iş müjdesi çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, istihdamı teşvik eden yasal düzenlemeler sayesinde 200 binin üzerinde yeni istihdamın ortaya çıkmasını beklediklerini bildirdi. İstihdam düzenlemelerinden ayrıca 400 bin kişinin yararlanacağına da işaret eden Bakan Dinçer, istihdama sağlayacakları teşviklerin Hazineye maliyetinin 1,5 milyar lira civarında olacağını söyledi.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanun ve Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki ilk görüşmelerinde alt komisyona havale edildi. Tasarıyı Komisyona Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ortaklaşa sundu. Muhalif milletvekilleri, içerisinde çok sayıda yasada düzenleme öngören tasarının yasa yapma tekniğine aykırı olduğunu iddia ederek, sadece borçlarla ilgili düzenlemelerin görüşülmesi yönünde önerge verdiler.

Ancak komisyonda bu önerge kabul görmedi. Alt komisyonda bu tasarının yanı sıra, benzer nitelikte 40'a yakın teklif ve benzeri düzenleme önerileri görüşülerek ortak bir metin ortaya konulacak. Tasarının istihdamla ilgili düzenlemeleri hakkında Komisyon'a bilgi veren Bakan Dinçer, primini düzenli ödeyen mükelleflere sağlanan 5 puanlık teşvikten yararlananlara ayrıca kadın, genç ve meslek okulu mezunu istihdam etmeleri durumunda ilave teşvik verileceğini bildirdi.

Yeşil kart uyarısı

Kendisine 3 kez iş teklifi sunulduğu halde çalışmak istemeyenlerin yeşil kartının dondurulacağını belirten Dinçer, öğrencilere işyerlerinde daha fazla staj yapma imkanı getirip devlet tarafından da sağlık güvencesine
kavuşturulacaklarını anlattı.

Teklif getirin düzeltelim

Özelleştirilip devir işlemi tamamlandıktan sonra mahkemelerce iptal kararı verilen kamu kurumlarıyla ilgili mahkeme kararlarının uygulanmamasını öngören tasarı maddesi, Ko-misyon'da tartışmalara yol açtı. Muhalif milletvekilleri bu durumu, "mahkemeleri by-pass" olarak nitelerken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ortada ciddi bir sorun var. Bu sorunu başka türlü çözelim diyorsanız, teklif getirin görüşelim" dedi. Öte yandan, dün bir televizyon programına da katılan Şimşek, sigara üreticilerini uyardı ve "Fiyatlarını aşağı çekmek istediklerini ifade ediyorlar. Onlar böyle bir şey yaparlarsa mutlaka cevabını (vergi artırma) bulurlar" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA