• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 yılda karayollarının önemi arttı
14 Nisan 2009 Salı 11:55

20 yılda karayollarının önemi arttı

Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Osman Nuri Çelik, karayollarının önemini anlattı.
İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından, üyelerine yönelik, İMO Konya Şubesi seminer salonunda düzenlenen eğitim seminerlerinde, Esnek Yol Üst Yapısı Tipleri anlatıldı.    
 
İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi seminer salonunda gerçekleşen seminerin açılışında konuşan, yönetim kurulu sekreter üyesi Ali Çınar; “Ülkemizde karayollarına verilen önem, özellikle son 20 yılda oldukça artmıştır. Malzemelerin kalitesindeki yükseliş ve insan faktörünü göz önünde bulundurursak, karayolları insanlığın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu konuda değerli bilgilerini bizlerle paylaşan kıymetli hocamız Doç.Dr. Osman Nuri Çelik’e şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
 
Esnek Yol Üst Yapısı Tipleri konulu semineri veren Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Osman Nuri Çelik ise karayollarına neden gereksinim duyulduğunu anlattı.
Çelik, “Bu konuları özellikle seçtik. Böyle bir konsensüs olsun diye, herkes aynı terimleri kulansın diye böyle bir konu seçtik. Konumuz asfalt kaplama çeşitleri. Herkes biliyor ki; ulaştırma, medeniyetlerin olmazsa olmazlarından birisi. Bugün nasıl insanlar kendisine yetecek şekilde bir konut, bir işyeri olmadan yaşam sürdüremiyorsa, ulaştırma sistemleri düzgün olmazsa yada yeterli olmazsa, sosyal hayatta sıkıntılar ortaya çıkıyor” dedi.
 
Osman Nuri Çelik, kara yolları ve asfaltın öneminden de bahsederken kullanım yerlerini ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Osman Nuri Çelik“Bugün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de taşımacılığın (yolcu ve yük taşımacılığının) büyük bir kısmı karayolunda yapılmaktadır. Özellikle Türkiye’de yüzde 90ın üzerinde taşımacılık, karayolunda yapılmaktadır. Dolayısıyla, karayollarında tercih edilen en önemli malzemelerden birisi de asfalt. Asfalt beş bin yıldan beri kullanılmaktadır. Bu rakamın yaklaşık yüzde doksanından fazlası ve üzeri yol kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ve 20 milyon ton evet bu rakama ulaşmış bulunmaktayız, bitümlü sıcak karışım üretiliyor. Tabi bu Türkiye’de ve dünyada olduğu gibi tek bir tip üretilmektedir, adına da asfalt betonu denilmektedir” diye konuştu.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA