• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2. Uluslararası Konevi Sempozyumu Konyada
04 Ekim 2011 Salı 14:44

'2. Uluslararası Konevi Sempozyumu' Konya'da

Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) tarafından organize edilen 2. Uluslararası Konevi Sempozyumu 6 8 Ekim 2011 tarihleri arasında şehrimizde yapılacak.

Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) tarafından organize edilen “2. Uluslararası Konevi Sempozyumu” 6 – 8 Ekim 2011 tarihleri arasında şehrimizde yapılacak. Sempozyuma yurt dışından ve yurt içinden 85 ilim adamı katılıyor.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, S.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, MEBKAM Başkanı Hasan Yaşar ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sempozyumun yapılacağı Bera Otel’de basın toplantısı düzenleyerek sempozyum hakkında bilgi verdi.

MEBKAM’ın, Konya’nın manevi mimarlarını tanıtmaya, ilim ve kültür hayatına katkıda bulunmaya devam ettiğini belirten Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Şehrimizin manevi mimarlarını, düşünce köşe taşlarını anmaya ve anlamaya dönük faaliyetlerimiz kesintisiz olarak sürmektedir. Bu manevi mimarlar içerisinde Sadreddin Konevî’nin özel bir yeri vardır. Konevi, tasavvufi düşünceye kazandırdığı yeni boyutlarla daha sonraki dönemlerde İslâm düşüncesinin gelişimini derinden etkilemiştir. Bu itibarla "dönüm noktası" şeklinde nitelenebilecek bir kültür ve bilim insanı olarak öne çıkmıştır. Bu büyük İslam düşünürünü, çağını ve takipçilerini daha iyi tanımak ve tanıtmak amacıyla MEBKAM tarafından, 06-08 Ekim 2011 tarihinde, ‘13. Yüzyıl Konya’sı ve Sadreddin Konevi’ başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir. 25 akademisyenin bilim kurulu olarak bulunacağı sempozyumda 54 adet tebliğ sunulacaktır. Sempozyuma Azerbaycan, Mısır, Cezayir, Fas, Ürdün, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Kanada ve İran'dan 15, ülkemizin değişik üniversitelerinden de 70'e yakın ilim adamı Sadreddin Konevi ve onun yaşadığı çağdaki Konya'nın ilim ve kültür hayatı ile ilgili bilgileri paylaşarak bizleri aydınlatacaklar” dedi.

Başkan Kalaycı, sempozyum esnasında “Klasik El Sanatları Sergisi” ve “ Türk Tasavvuf Müziği Konseri” gibi farklı etkinliklerin de olacağını söyledi. Kalaycı, sempozyumun düzenlenmesine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 
Bu sempozyumun birincisine göre daha kapsamlı ve daha katılımlı olacağını vurgulayan MEBKAM Başkanı Hasan Yaşar ise şöyle konuştu: “Sempozyumun konusu ‘13. Yüzyıl Konya’sı ve Sadreddin Konevi’dir. Dolayısıyla sadece Konevi değil, yetiştiği dönemdeki Konya’yı da ele alıyoruz. İlme katkı anlamında ve yeni eserlerin ortaya çıkması açısından bu sempozyumun çok yararlı olacağını ümit ediyorum.”

Sempozyuma Cezayir’den katılan Prof. Dr. Zaim Khenchelaoui ise, İslam dünyası açısından Konevi Sempozyumu’nun çok faydalı olacağını vurguladı.
Sempozyumla ilgili detaylı bilgi www.konevisempozyumu.com adlı web sitesinde yer almaktadır.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA