• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2. Freedom House skandalı
13 Mayıs 2014 Salı 09:10

2. Freedom House skandalı

AB Ankara Temsilciliği, basın özgürlüğü raporu hazırlamak amacıyla Brüksel'den gelen bir heyetle gazetecileri buluşturdu.

AB Ankara Temsilciliği, Brüksel'den gelen bir heyetle Türkiye'deki çeşitli medya kuruluşlarından gazetecileri Türkiye'deki basın özgürlüğü tartışmalarıyla ilgili bir toplantıda buluşturdu. İstanbul'da yapılan toplantıya çağrılan kişilerin gündemdeki konulara aynı perspesktiften bakan isimler olması tepki çekti. Farklı ses olarak sadece Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu'nun davet edildiği toplantıya Bayramoğlu'nun tek sesliliğin kırılması için önerdiği isimler geç davet edilmeleri nedeniyle toplantıya katılamadı.

8 MUHALİF GAZETECİ ÇAĞRILDI

Taksim'deki Grand Öztanık Oteli'nde dün gerçekleştirilen toplantıya davetli isimler arasında Cihan Haber Ajansı Koordinatörü ve Zaman yazarı Abdülhamit Bilici, Todays Zaman yazarı Yavuz Baydar, Taraf yazarı Amberin Zaman, The New York Times'da Türkiye aleyhtarı yazılarıyla tanınan Andrew Finkel, Milliyet yazarı Kadri Gürsel, AGOS Yazarı Rober Koptaş, Bianet'ten Nadire Mater ve Haber Türk'ten Fatih Altaylı vardı.

FARKLI SESLERE GEÇ DAVET

Toplantıya davet edilen isimler arasında tek farklı ses olarak öne çıkan Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu'nun ise küçük bir rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı öğrenildi. Bayramoğlu'nun tek sesliliğin kırılması için toplantıya çağrılmasını önerdiği isimler ise toplantıya çok kısa bir süre kala davet edildi. Bu isimlerden bir kısmının şehir dışında oldukları için, diğerlerinin de önceden planlanmış farklı programları nedeniyle toplantıya katılamadıkları öğrenildi.

TOPLANTI ADLİYEDE YAPILACAKTI

Önce Çağlayan Adliyesi'nde yapılması planlanan toplantının çeşitli itirazlar sebebiyle Grand Öztanık Oteli'ne alındığı da belirtildi. 'Tek seslilik' ve "iktidarın medyaya baskı yaptığı' iddiasının damga vurduğu toplantının ABD'li düşünce kuruluşu Freedom House'un (FH) yayınladığı ve Türkiye'deki basın özgürlüğüne ilişkin gerçek dışı ithamların yer aldığı rapordan farklı olmayacağı belirtiliyor. FH'nin raporunun da Türkiye'den ismi açıklanmayan bir gazetecinin verdiği bilgilerle hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

Çok seslilik için 5-6 isim önerdim

Gazetemiz yazarı Ali Bayramoğlu, AB temsilciliğinin toplantı davetini doğrularken, küçük bir sağlık problemi nedeniye katılamadığını ifade etti. Bayramoğlu şunları söyledi: 'Evet bana bir telefon geldi. AB yetkilileri ile Türkiye'den gazetecilerin buluşturulacağı bir toplantı olduğu söylendi. Davet edilen gazeteci profiline bakınca tek sesliliğin hakim olduğunu görererek farklı seslerin de bu toplantıda olması gerektiğini kendilerine ifade ettim. Hatta başka isimler de çağırmalarını tavsiye ettim. Fehmi Koru, Hasan Bülent Kahraman, Mustafa Karaalioğlu, Etyen Mahcupyan gibi 5-6 isim önerdim. Ancak kendim de küçük bir sıhhat sorunum nedeniyle katılma imkanı bulamadım.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA