• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2 bin şartı çıktı
18 Ekim 2012 Perşembe 10:04

2 bin şartı çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Tasarısı'nın 2. Bölümü kabul edildi.
Tasarıyla, toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek iş yerinde çalışan işçilerin yarıdan fazlasının, işletmede ise yüzde 40'ının kendi üyesi bulunması halinde toplu iş sözleşmesi yapabilecek.
2 bin şartı çıktı
Tasarının, ''Toplu İş Sözleşmesi Yapılması'' başlıkla maddesi, AK Parti'nin kabul edilen değişiklik önergesiyle yeniden düzenlendi.
Sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için belirlenen şartlar arasındaki ''2 bin üyesinin bulunması'' şartı, tasarıdan çıkarıldı. ''Kurulu bulunduğu iş kolunda çalışan işçilerin en az yüzde 1'inin üyesi bulunması'' şartı ise ''yüzde 3'' olarak değiştirildi. İş kolu barajı mevcut yasada yüzde 10 olarak uygulanıyordu.
51 sendikanın yetkisini devam ettiriyoruz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş kolu barajının şu anda yüzde 10 olduğunu ama tasarıda bunun yüzde 3 olarak öngörüldüğünü ifade etti. Çelik, şunları söyledi: 
''Yüzde 10'a 'iyi' diyorsanız, sendikaları ikna edin. Biz baraj olmasın diye gayret ediyoruz. Şu anda 2009 yılında 51 yetkili sendika var. O sendikaların yetkisini devam ettiriyoruz. Yüzde 3 barajı, yüzde 1 ve yüzde 2 şeklinde kademelendirilecek.
Sendikalar 'yüzde sıfır' teklifinde bulunuyorlar, iş verenler yüzde 5 talebinde bulunuyor. Ama diyaloğun neticesinde geldiğimiz nokta önemlidir. Yüzde sıfır da var, yüzde 1 de var, yüzde 3 de var. Bu dengeyi ancak bulabildik. Yüzde 10'dan yüz bin kere daha iyi bir düzenlemedir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA