• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2 ay sağlık prim borcu olan yandı!
18 Ocak 2012 Çarşamba 20:27

2 ay sağlık prim borcu olan yandı!

2 ay sağlık primi borcu olan cebinden tedavi olacak. İşte Genel Sağlık Sigortası'nın bilinmeyenleri...

Sağlıkta yeni bir dönem başlatan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminde, 2 ay (60 gün) prim borcu bulunanlar tedavi ve ilacı cebinden karşılayacak. Gelir testinin ardından prim ödemesi çıkanlar 12 ay boyunca genel sağlık sigortası primi yatırmak zorunda kalacak

Yeni yıldan itibaren hayata geçen Genel Sağlık Sigortası, vatandaşın birinci gündem maddesi oldu. Sadece 9 milyon 100 bin yeşilkartlı değil, öğrenimini devam ettirmeyip 18 yaşını dolduran ile 25 yaşını bitirmiş kişiler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na koştu. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre hane halkı üzerinden yapılan gelir testlerinde vatandaşın kafasını karıştıran birçok mesele bulunuyor. Söz konusu kafa karışıklıklarının çözülmesi için Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabiri en çok karşılaşılan soruların cevaplarını konularının uzmanlarına sordu.

Gelire göre ne kadar sağlık primi yatıracağım?

GSS'nin getirdiği en önemli düzenleme gelir tespiti üzerinden sağlık primi yatırılması konusu. Buna göre 9 milyondan fazla yeşilkartlı, herhangi bir kaydı bulunmayan 1 milyon 700 bin kişi, 18 yaşını dolduran ve herhangi bir işte çalışmayan, okumayan, 25 yaşını doldurmuş üniversite mezunları gelir testi yaptıracak. Kayıtlı oldukları adresteki gelir o evde yaşayan kişi sayısına bölünecek. Örneğin 960 lira emekli aylığı alan bir baba anne ve 25 yaşını dolduran çocuk gelir testine girecek ve üçe bölünecek. Kişi başı gelir 320 lira olduğu için bu çocuk 35,46 lira sağlık primi yatıracak.

1 lira zengin ile fakiri ayırıyor

Asgari ücret üzerinden hesaplanan sağlık priminde kişi başı gelir 294 lira ise G-0 fakir, 295 lira ise zengin sınıfına girilecek. 1 lira sağlık primi yatırma ile yatırmamanın ince çizgisi olarak belirlendi. 295 lira ile 888,50 lira arasında geliri bulunanlar G-1 sınıfına girecek 35,46 lira ödeyecek. Kişi başı gelir 886,50 lira ile 1.773 lira arasında ise G-2 sınıfına girecek ve 106,38 lira sağlık primi yatırılacak. 1.773 lira ve üzeri kişi başı geliri olanlar ise 212,73 lira ödeyecek G-3 sınıfına girecek. Türkiye'de oturma hakkı kazanan yabancılar da 212,73 lira yatıracak.

Primler Ziraat Bankası'na yatırılacak

Gelir testinin ardından ortaya çıkan genel sağlık sigortası primleri Ziraat Bankası şubelerine vatandaşlık numarası üzerinden yatırılacak. GSS primi dendiğinde banka memurları parayı alıp karşılığında makbuz verecek. Primler aylık ödenebileceği gibi toplu olarak da ödemek mümkün. Ancak ödenmeyen primlere faiz işleyecek.

60 gün sağlık prim borcu olan yandı

Genel Sağlık Sigortası sistemi Bağ-Kurluların sağlık sistemi üzerine kuruldu. Buna göre gelir testi yaptırıp prim yatırması gerekenler hastaneye gittiğinde 60 gün sağlık prim borcu görünürse sistem cevap vermeyecek. Vatandaş burada cebinden para ödeyip muayene olacak, ilaçlarını cebinden karşılayacak. Daha sonra borçlu olduğu 60 günü yatırırsa genel sağlık sigortası kaldığı yerden devam edecek. SSK'lıların sağlık sisteminde ise bu yapı daha esnek bulunuyor. 90 gün primi bulunan ve işten ayrılanlar 100 gün boyunca sağlık hizmeti alabiliyor.

Sağlık primleri emekliliğe yansımıyor

Yeni döneme ilişkin vatandaşların en çok yönelttikleri soruların başında 'Yatırdığımız primler emekliliğe yansıyacak mı?' yönünde oluyor. Söz konusu prim genel sağlık sigortası olduğu için emekliliğe, emeklilik yaşına herhangi bir olumlu olumsuz etkisi olmayacak. Bu noktada İsteğe Bağlı Sigorta kollarını seçenler 280 lira prim yatırarak hem sağlıktan faydalanabilecek, hem de emekliliklerine yansıyabilecek. / Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA