• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2. Abdulhamit Hanın Bulduğu Petrol Boşa Akıyor
04 Aralık 2012 Salı 09:28

2. Abdulhamit Han'ın Bulduğu Petrol Boşa Akıyor

Sultan II. Abdülhamid'in hazırlattığı petrol haritasında kaynak gösterilen Bitlis petrol deresi o tarihten bu yana dere suyuna karışıp akıyor

Köyün muhtarı petrolün kokusundan rahatsız oldukları için yetkilileri göreve çağırıyor. Yanımızdaki petrol kaynağını görmezden gelmeyin diyerek çağrıda bulunuyor.

Mutki'de 33 yıl önce aranan petrolün hikayesi, FMC Oil adlı bir İskoç Şirketi tarafından 2 Eylül 1979'da Yanıkçakır köyü yakınlarında bulunan Boyluca mevkiinde yapılan çalışmalarla başlıyor.

3 yıl süren aramalardan sonra, 5 bin 745 metre derinlikte petrol bulan şirket, çalışmalarına 30 Haziran 1982'de son veriyor. Çalışmalara son verilmesinin ardından açılan kuyulara civa basılı olarak, petrol sahasına 4 metre derinliğinde 15 metre genişliğinde beton dökülüyor. O günden bu yana yörede petrol konusunda herhangi bir çalışma yapılmıyor, ancak bir yolunu bulup dışarı sızan petrol kokusuyla köylüleri rahatsız etmeye devam ediyor.

Kesif bir petrol kokusunun hakim olduğu, etrafı dağlarla çevrili geniş bir düzlükte bulunan petrol alanında açıklamada bulunan Yanıkçakır Köyü Muhtarı Nafiz Yıldırak, kazı yapılan petrol bölgesinde her yıl yaz aylarında toprağın üzerine çıkan petrolün küçük bir dere şeklinde akıp gittiğini söylüyor. Buna inanmayanları köyüne davet eden muhtar Yıldırak, "Kim burada petrol yok diyorsa gelsin buraya ben onlara burada petrolün olduğunu noter huzurunda ispatlayayım. Yetkililerimiz de artık bu bölgelerimize değer versinler ve toprağımızın altındaki hazineyi değerlendirsinler." diyor.

SULTAN 2. ABDÜLHAMİD'İN HARİTASINDA VAR

Yıldırak, Sultan II. Abdülhamid'in hazırlattığı tespit haritasında da Güneydoğu Anadolu'da gösterilen petrol bölgeleri arasında Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca ve şuan ki bu petrol kaynağının bulunduğu yerin işaret edildiğine dikkat çekerek, "Sultan II. Abdülhamit bile bize o zamandan yol göstermiş. Başka ülkelerden insanlar gelip buradaki petrolü bulmuşlar ama bizimkiler hala gelmedi." siteminde bulunuyor.

DEĞERLENDİRİLMİYOR

Muhtar Yıldırak Türkiye'de akaryakıt fiyatları günden güne artarken, Bitlis'in Mutki ilçesinde bulunan petrol kaynağı, 33 yıldır değerlendirilemiyor. Bu toprakların altında birçok hazine var. Biz bu torakların altındaki hazinenin değerini bilmiyoruz. Gidip başka yerlerden petrol alıp getiriyoruz. Fakat kendi bölgemizde olan petrolün farkında bile değiliz." şeklinde konuştu.

Köyde yol olmadığını ama petrol bulunduğunu vurgulayan Yıldırak, "Buradaki petrol değerlendirildiği takdirde, hem bölgemize hem de ülkemize oldukça fayda saylayacaktır. Bunun yanı sıra bölgemizde istihdam alanı yaratacaktır 33 yıldır terk edilen bu çalışmanın ardından herhangi bir yetkili merciinin burasıyla ilgilenmemesi kuşkular yaşatmıştır. Şahsen ben buradan geçerken içim hüzünleniyor. Dünyada petrol üzerine oynanan oyunları hepimiz görüyoruz. Yanı başımızdaki petrolü değerlendiremememiz beni çok üzüyor." diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA