• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1995'te Konya'yı yönetenler neredeydi?

25 Ocak 2011 10:45

    Pazar günü Yeni Şafak’ın 17. kuruluş yıl dönümüydü. Gerçekten dile kolay tam 16 yıl geçmiş. Bu sürede Dünya da Türkiye’de ve Konya’da neler yaşandı neler değişti.
    Geçmişe öykünmek değil ancak geçen sürenin anlamını çok iyi bilmek gerekiyor. İnsan ömrü için tam bir gençlik dönemi 17 yaş. Birazda ürperiyorsunuz zamanın bu kadar hızlı geçmesinden.
    1995 yılına şöyle bir baktığımızda bakın nasıl ilginç şeyler çıkıyor karşımıza. Bir demet 1995 yılı size.

O tarihte Konya yaklaşık 600 bin nüfuslu bir şehir. Konya Valisi Atilla Vural.

Büyükşehir Belediye Başkanı ise Halil Ürün. Bir dönemde milletvekilliği yapan Ürün şimdilerde pek görünmüyor.

Şimdiki Konya Valisi Aydın Nezih Doğan o günlerde Yozgat Çekerek Kaymakamlığını yeni bırakıp, Mülkiye müfettişi olmuş, Konya’yı özlemle anıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise 1995  yılında Bağ-Kur’da kurum avukatı. Siyasi yıldızının parlamasına daha 3-4 yıl var.

O zamanın Karatay Belediye Başkanı Mustafa Özkafa.Bu günlerde Saadet partisinden milletvekili olacağı konuşuluyor. Şimdiki Başkan Mehmet Hançerli ise Özkafa’nın Fen İşleri Müdürü. Başkan Hançerli’nin Karatay’a 10 yılda 10 bin konut kazandırırım hayallerini kurduğu günler.

Dönemim Meram Belediye Başkanı Veysel Candan, Selçuklu Belediye Başkanı İsmail Öksüzler.
Şimdiki Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi.

 Selçuklu Belediye Başkanı İbrahim Uğur Altay da 1995’te İnşaat mühendisliği bölümünde öğrenci. İki başkan’da 29 Mart’ta belediye başkanı oldular.

KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez o günlerde MÜSİAD Başkanı ve aynı yılın kasım ayında   Ticaret Odası Başkanlığını Rahim Özkaymak’tan alıyor.

O günlerde Konya Sanayi Odası Başkanı  M.Ali İnan’ın ikinci dönemi ve 2 dönem daha Sanayi odasında kalacak, ta ki 1999 yılında Hasan Angı’nın başkanlığa gelişine kadar. Şimdiki Başkan Tahir Büyükhelvacıgil ise Ticaret Odası Meclisinde.

Ticaret Borsa’sında Ahmet Ortakavak başkan ve 2 yıl sonra Mehmet Kara başkan olacak ve 2009 yılında da görevi Muhammet Kaleli’ye devredecek.

MÜSİAD Başkanı Aslan Korkmaz  Larende caddesinde mütevazı dükkanında çimento satıyor.

TİMAV Başkanı Abdullah Öksüz, Konya İmam Hatip Lisesi’nin en başarılı 2. mezunları olan 1993  mezunu(en başarılı mezunları 1992 mezunlarıdır!). 1995’te İttifak Holding Başkanı Seyit Mehmet Buğa’nın özel kalemi.

1995 yılında, Pankobirlik Başkanı Recep Konuk Çumra Belediye Başkanı ve sulama birliği kurarak bugünlerin temelini atmaya başlıyor.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Mehmet Babaoğlu İngiltere Nottingham Üniversitesinde doktora yapıyor, aynı günlerde Konya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker de yine İngiltere’de Leicester Üniversitesinde doktora yapıyor.

Pazartesi Akşam 17.00 olunca  “Lokman Ağabey yazını istiyorlar” diyen başarılı editörümüz Zeynep Karaca ilkokulda okumayı yeni söküp, "Yeni Safak" demeyi öğreniyor.

Saat 17.30’u görünce “Hadi Lokman nerde yazın, bir tek seni bekliyoruz” diyen Yurt Haberler MüdürüKadir Demirel, o günlerde Zaman Gazetesinde ve 28 Şubat savunmasına önemli katkı yapmak için 3 yıl sonra Yeni Şafak’a katılacak.

Biz 23 Ocak 1995’ten beri buradayız. O gün yanımızda, şimdi HAS Parti Kurucusu, Adana Temsilcisi Abdülaziz Tantik ve şimdi Ankara’da “İhtiyar” kitapevinin sahibi o gün Sakarya Temsilcisi İbrahim Çolak vardı. Hayat devam ediyor, günler geçiyor. İnşallah hayırda geçiriyoruzdur günlerimizi.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA