• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 yaşında seçilme hakkı
09 Ekim 2012 Salı 09:55

18 yaşında seçilme hakkı

18 Yaş güzel yaştır... Artık daha da güzel olacak gibi...
Başbakan Erdoğan, 25 olan seçilme yaşının 18’e indirilmesi gerektiğini söylediğinden beri, partilerden ve memleketin bilinen isimlerinden ayrı ayrı yorumlar gelmeye devam ediyor. Erdoğan, “Er ve erbaşlara da oy kullanma hakkı verilmeli” demişti hatırlayacağınız gibi…
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP'nin, seçilme yaşının 25'den 18'e düşürülmesi ve silah altındaki er ve erbaşların oy kullanmasının önünün açılması konusuna sıcak baktığını belirterek, ''MHP de yetkili kurullarında görüştükten sonra cevap verecek'' demiş, BDP ile bir temaslarının olmayacağını söylemişti.
Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın seçilme yaşını 18’e çekme önerisini “66 ay uygundur” esprisi ile eleştirdi.
Bahçeli’nin açıklaması şöyle:
“Seçilme yaşı için 66 ay uygundur, diye düşünüyorum! Mademki ilkokula çocukları gönderiyorsun, Meclis’e de gönder demektir o zaman. Meclis’i çocuk kabul etmek demektir. Bunlar gelişi güzel ortaya konacak değerlendirmeler değil. Seçme yaşının 18 olması toplumca benimsenmiştir. Ancak seçilme yaşının 18 olması... Sayın Başbakanın böyle bir kavramı, gündem değişikliği ve tezkerenin yoğun tartışmalarını biraz hafifletmek için açıkladığını düşünüyorum. Türkiye’de oy verme yaşı 18 olarak makuldür; fakat seçilme için 18 ne kadar doğrudur tartışmak lazım. 18 yaşında daha üniversiteye yeni giriyorlar. Askerde olanların oy kullanması o doğrudur. Askerde bulunan bir kişi zaten 18 yaşını aştığı için askere gidiyor, orada oy kullanabilir.”
Aynı süreçte Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in "Teröriste ağlamayan insan değildir" sözleri tekrar tekrar enine boyuna tartışılmaya başlandı.
Hümanist insanlar olarak “Aman kimse ölmesin” demek kolay da, bunun nasıl olacağının tartışması sırasında ortaya atılan “Oralarda yapacak işleri yok. Okulları da yok. Sosyalleşmek için savaşmayı öğreniyorlar!” yorumları can acıtıyor.
İlkokula giden bir çocuğa “4+4+4 nedir?” diye sorduğunuzda, “12” deyip çıkıyor işin içinden.
Çocuklar 66 aylıkken başladıkları okulları 12 yıl sonra diploma alarak bitireceklerine göre, zaten üniversite çağına gelmiş olan gençlere “Bak bir seçeneğin de milletvekili olmak” denirse neler yaşanır acaba?
Aile araba kullanmasına razı değil, makam arabası daha güvenli ama…
Korkuyorum sosyalleşmek için seçime girip kazanan kaç kişi olur, meclis çatısı altında sık sık karşılaştığımız tartışma başlığı altındaki kavgalar nasıl şekil değiştirir?
Erkeklerin bir de askerlik hizmetleri olduğundan, bu 18 yaşında seçilme fırsatını bayanlara bırakmamaları için “Yaz tatillerinde yapılabilecek askerlikler” mi olur artık? Haklar eşitlenir böylece ama kim üniversiteye gidecek? Yoksa milletvekili seçilmiş olan gençlere vize ve final dönemlerinde özel izinler mi verilecek meclisten?
Ya da üniversite yaşlarının ders kırma özelliği meclise gelen genç milletvekilleri için de mi geçerli olur? Yok canım, herhalde seçilmiş gençler meclis masalarını boş bırakıp gidip okey ya da king oynamazlar artık...
Bir gün, kimilerinin ‘seçim yatırımı’ diye düşündüğü ’18 Yaşında seçilme hakkı’ gerçekleşir ve sıcak meclis masalarından ayrılmadan seçilmiş gençler üniversite eğitimlerini de bitirmek isterlerse, şu cümleyi de duyar mıyız acaba mecliste?
“Falanca filanca ve diğer şu sayıda değerli milletvekilimiz yazılı izinlerini aldılar ve okullarındaki vize döneminde mecliste oy kullanamayacaklar. Şimdi bizler çalışma gündemimize aynen devam ediyoruz ve milleti ilgilendiren VİZEleri konuşmak için oturumu açıyorum.”
Kim demiş ‘özgür değiliz’ diye, daha büyük özgürlüklere hazır olsun herkes…
Kaynak: Dilek Kara / Haber365 Özel
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA