• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 yaş altında ibadet yapmak yasak!
20 Şubat 2011 Pazar 07:42

18 yaş altında ibadet yapmak yasak!

Müslümanlara yönelik camileri kapatma, sakallı insanlara taciz ve başörtüsü yasağının yaşandığı Tacikistan'da ibadet yasağı genişletildi

Tacik yönetiminin dini hayata baskısı yeni bir boyut kazandı: 18 yaşından küçüklerin cami ve kiliselere girişi yasaklanıyor! Uygulama SSCB dönemini hatırlattı.

Tacikistan'dakİ İmamali Rahman yönetimi, camileri kapatma, sakallı insanlara taciz ve başörtüsü yasağının ardından, bu defa ülkedeki Hristiyanların da tepkisine neden olan yeni bir yasak peşinde. Dünya Bülteni'nin haberine göre, yeni hazırlanan "ebeveyn sorumluluğu" başlıklı yasa tasarısında 18 yaşından küçüklerin cami ve kiliselere girmesi ve ibadet yapması yasaklanıyor.

SOVYET DÖNEMİNDE BİLE BÖYLESİ YOKTU

Uzun bir süredir üzerlerindeki baskılar ve yasaklarla zor zamanlar geçiren Tacik müslümanlar, bu tür bir yasağın Sovyet döneminde bile uygulanmadığının altını çizerken, Tacikistan'daki Rus Ortodoks Hıristiyanları da baskılardan nasibini aldı.

Yasa tasarısını eleştiren Qurghonteppa'daki Rus Ortodoks Kilisesi'nin papazı Nikolay Golub, çocukların ibadethanelere gitmesinin yasaklanmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

18'İNE KADAR ÖĞRETİLMEZSE GEÇ OLABİLİR

Müslümanlar ve Hristiyanlar, 18 yaşına kadar ibadethanelere giremeyen, dinlerini öğrenmeleri engellenen çocuklar için daha sonra yapılacaklar için çok geç olacağına dikkat çekiyor.

HEDEFTE MÜSLÜMANLAR VAR

Bir çok bölge uzmanı, yeni yasanın aslında toplam sayıları birkaç yüzü geçmeyen Tacikistan'daki Hristiyanları değil, müslüman aileleri hedef aldığı konusunda hem fikiri.

Yasanın meclisten geçtikten ve Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA