• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 yıl sonra gelen adalet
20 Şubat 2013 Çarşamba 12:02

17 yıl sonra gelen adalet

Kombassan tarafından 1996 yılında bugün itibariyle Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde bulunan Meram Tıp Fakültesi hastanesine, o zamanın şartlarında ülkemizde sayısı çok az olan içerisinde...
Kombassan tarafından 1996 yılında bugün itibariyle Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde bulunan Meram Tıp Fakültesi hastanesine, o zamanın şartlarında ülkemizde sayısı çok az olan içerisinde laboratuvar ve ameliyathanelerin bulunduğu 4 katlı  “Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi” binası yaptırılarak bağışlanmıştı. 1996’daÜniversite ile yapılan bağış protokolünde merkezin resmi isminde “Kombassan” ifadesi bulunacağı belirtilmesine rağmen, o dönemde ki konjonktür buna izin vermemiş tabelasına yazılmasına rağmen resmiyette merkezin isminde “Kombassan” ifadesi yer almamıştı.
17 Yıl Sonra Gelen Adalet
Kombassan, ülkedeki normalleşme süreci ile birlikte 17 yıl sonra Necmettin Erbakan Üniversitesine başvuruda bulunarak, Meram Tıp Fakültesi içerisinde yer alan ve kendi yaptırdığı araştırma binasına isminin yer almasını talep etti. Üniversite yönetimi bu talebi değerlendirerek uygunluğunun senato kararı ile Yüksek Öğretim Kuruluna(YÖK) ileterek isim değişikliğini talep etti. YÖK’nun 30.01.2013 tarihinde aldığı kararla merkezin ismi “Kombassan Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi” olarak değiştirilmesine karar verdi. 
Konuyla İlgili olarak Kombassan Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin yaptığı açıklamada; Kombassan’ın 1996 yılında bilim camiasına kazandırdığı ve yaklaşık değeri 3 milyon TL’yi bulan bu merkezin insan sağlığına hizmet açısından çok önemli bir görevi gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: Grubumuz, bölge ekonomisine sağladığı katkıların yanında bilime ve insan sağlığına gösterdiği duyarlılığı daha önce değişik vesilelerle  kanıtlamıştı. Bu araştırma merkezi de bunlardan biridir. Merkezin bağışlandığı dönemde ülkemizin içerisinde bulunduğu konum gereği birçok kuruluş bazı haksız uygulamalarla karşı karşıya kaldı. Biz de bu uygulamalardan fazlasıyla nasibimizi aldık. NEÜ ve YÖK tarafından yaptırdığımız araştırma merkezine ismimizin resmi olarak eklenmesi teklifimizin kabul görmesi bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Bu hususta emeği geçen başta NEÜ Rektörü Muzaffer Şeker Bey’e ve YÖK’nun yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
NEÜ Rektörü Muzaffer Şeker’de yaptığı açıklamada; bilime ve eğitime katkıda bulunan tüm kuruluşları her zaman takdirle andıklarını belirterek, Kombassan’ın 1996’da Üniversitemize kazandırdığı bu merkezde çok önemli bilimsel çalışmalar gerçekleştirdiklerini, yapılan bu araştırmalar neticesinde insan sağlığı adına önemli hizmetler yerine getirdiklerini ifade etti. Hayırseverlerin teşvik edilmesi ve özendirilmesi gerekliliğinin altını çizen Şeker, “marifet iltifata tabiidir. Bundan sonraki süreçte de Kombassan’ın Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezine ve Üniversitemize desteğinin süreceğine inancımız tamdır” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA