• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Aralık zararı 2 milyar dolar
07 Mart 2014 Cuma 09:14

17 Aralık zararı 2 milyar dolar

17 Aralık operasyonu ile gayrimenkul sektörünün hedef haline geldiğini söyleyen Emlak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, 'Sektör 17 ve 18 Aralık'ta 2 milyar dolar değer kaybetti.

17 Aralık Operasyonu sırasında yöneticileriyle de hedef tahtasına konan Emlak GYO yaşanan süreçte 2 milyar dolara yakın değer kaybetti. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, Emlak konutun Türkiye'nin uluslararası bir markası olması için çok mücadele ettiklerini, firmanın imajının hedef alındığını ifade etti.

BİR SAVCI VE BİR MÜDÜRE EMANET EDİLEMEZ

Kurumun parasal değerinden daha çok imajının önemli olduğunu, yatırımcı için güvenli bir ortam yaratmaya çalıştıklarını belirten Sur, 'Hukuk devleti çatısı altında böyle şeyler olamaz. Bir ülkenin, şirketin ekonomik istikbali bir savcı ya da emniyet müdürünün keyfine bırakılamaz' dedi. Özellikle göz altına almalarda yöneticilere olan tavrın uluslararası basına yansıdığına dikkat çekti.

EN LİKİT FİRMA

Uluslararası basında Emlak GYO'nun zor durumda olduğu haberlerine yönelik olarak Sur, şirketin likidite problemi olmadığını, hatta bankalardan sonra piyasadaki en likit şirket olduklarını belirtti. 'İstersek bu hisselerin hepsini piyasalardan toplarız. Ama biz bu hisseleri toplayalım diye bu halka arzları yapmadık' dedi. SPK'nın halka açık şirketlere yönelik yönetmeliğin limitleri dahilinde hisselerinden yaklaşık 200 milyon dolarlık bir alım yaptıklarını belirten Sur, bu güvenli adımın pozitif bir etkiyle serbest düşüşü durdurduğunu ifade etti.

120 YATIRIMCIYLA GÖRÜŞÜLDÜ

17 Aralık operasyonunun ardından yabancı yatırımcıların özellikle uluslararası basına yansıyan haberlerle kendilerini aradığını, yatırımcıları aydınlatmak amacıyla Boston, New York ve Londra'da 32 toplantı yaparak 120 yatırımcıyla görüştüklerini belirten Sur, yatırımcılarının Türkiye ekonomisine kısa ve uzun vadede güvenlerinin tam olduğunu, olası bir siyasi istikrarsızlıktan endişe ettiklerini söyledi. Yapılan görüşmelerde bu konuda da ikna olduklarını belirtti.

Yabancı çıkışı yüzde 5'te kaldı

Emlak GYO'nun ana yabancı yatırımcısını koruduğu, yabancı yatırımcı sadece yüzde 5,5 azalarak oranın yüzde 74'ten 70'e gerilediği ifade edildi. Merkez Bankası'nın faiz artışının ardından konut kredilerine olası yansımalarını değerlendiren Sur, yansıyan oranın 0,1-0,3 puan arası olacağını, bunun konut alımlarını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Konut kredi faizlerinde psikolojik eşiğin 1,5 olduğunu belirtti.

Panik yok bekleme var

Emlak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Halik Sur, emlak piyasasında bir panik olmadığını, mevsimsel ve ay sonu gerçekleşecek yerel seçimlere yönelik bir bekleme dönemine girildiğini; ancak emlak sektöründe durmanın söz konusu olmadığını belirtti. 'Özel sektör başka beklentilerle döviz alımına girince hem dış piyasa hem de buradaki özel sektörün kısa dönemde ödemek zoruna olduğu dış kaynaklı borç piyasayı tetikledi. Türkiye'de özel sektörün borçlarının ne kadarı gerçek borç?' şeklinde değenlendirmede bulundu.

Konutta 20 milyon stok var

Emlak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, 'Türkiye'nin mevcut konut stoğu 20 milyon civarında. Son 10 yılda ise 6 milyon konut üretildi. Mortgage sisteminden önce de 14 milyon konut üretmişiz. Biz bunu mortgage ile yapmadık. Piyasa kendi çarkları içinde dönerek, firmaların sağladığı özel ödeme koşulları ile yaptı' dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA