• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1.5 santimetrelik metal parça
21 Aralık 2011 Çarşamba 11:15

1.5 santimetrelik metal parça

Konya'nın Akşehir İlçesi'nde yaşayan 47 yaşındaki Güzel Toker, karaciğerinde oluşan kitleyi aldırmak için 1.5 yıl önce Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nde ameliyat oldu.

Konya'nın Akşehir İlçesi'nde yaşayan 47 yaşındaki Güzel Toker, karaciğerinde oluşan kitleyi aldırmak için 1.5 yıl önce Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nde ameliyat oldu. İddiaya göre ağrıları devam etmesi üzerine yaklaşık 10 gün önce doktora giden ve tomoğrafi çektiren Toker'in, karaciğerinde alınmayan bir kitle bulunduğu, ayrıca yaklaşık 1.5 santimetrelik metal parça olduğu da saptandı. Metal parçanın ameliyat sırasında unutulduğunu ve hastanın iyileşmemesinin de bu metal parçadan kaynaklandığını ileri süren aile, ameliyatı yapan doktor hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Unutulan metal parça ve kitlenin ise yeni bir ameliyatla alınacağı belirtildi.

Evli ve 2 çocuk annesi Güzel Toker, yaklaşık 1.5 yıl önce göğsünün altında meydana gelen ağrıların şiddetinin artması üzerine Akşehir Devlet Hastanesi'ne müracaat etti. Buruda yapılan tetkiklerde, karaciğerinde iki kitlenin olduğu saptandı. Kitlelerin alınması için ameliyat olması gereken Güzel Toker, daha donanımlı olduğu gerekçesiyle Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'ne sevk edildi. Toker ailesi, tavsiye üzerine o dönem Doç. Dr. olan genel cerrahi uzmanı S.H. ile temasa geçti. Güzel Toker, Doç. Dr. S.H.'nin gerçekleştirdiği ameliyatın ardından tedavisi tamamlandıktan sona taburcu oldu.

MİDE AğrıSINDAN KAYNAKLANDIĞINI SÖYLEMİŞ

Eve gelen Güzel Toker'in ağrıları devam etti. Eğilirken ve kalkarken zorlanan Toker, doktoru ile temas kurarak durumunun düzelmediğini belirtti. Bunun üzerine yaklaşık 7 ay önce doktor S.H., muayene için Toker'i çağırdı. Özel muayenehanesinde Toker'i muayene eden doktor S.H., iddiaya göre rahatsızlığının midesinden kaynaklandığını belirtip evine gönderdi.

KARACİĞERİNDE METAL PARÇA GÖRÜNDÜ

Ağrılarının şiddetini artırması üzerine Güzel Toker, eşi ile birlikte yaklaşık 10 gün önce Konya'daki Mevlana Üniversitesi Hastanesi'ne gitti. Toker'in burada çekilen tomoğrafisinde karaciğerinde halen bir kitle bulunduğu, ayrıca yaklaşık 1.5 santimetrelik metalik yabancı cisim olduğu saptandı. Doktorlar aileye, metal parçanın ameliyat sırasında unutulmuş olabileceğini belirtip, yeni bir ameliyatla unutulan metal parça ve kitlenin alınabileceğini söyledi.

SÜREKLİ Ağrı OLUŞTU

Ameliyat olmadan önce her işini yapabildiğini belirten Güzel Toker, "Ameliyattan sonra göğsümün altında ve sırtımda sürekli bir Ağrı oldu. Eğilirken kaburgamın altında bir şeyler batıyor. Hiç eğilemiyorum. Sürekli bir halsizlik oluştu. Yatarken sağa sola dönemiyorum. Yattığım yerden eşimin ve çocuklarımın yardımı ile kalkıyorum. Tüm işlerime eşim ve çocuklarım yardımcı oluyor. 1.5 yıldır bu şikayetlerle yaşıyorum" dedi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Bir otobüs firmasının bilet satış noktasında çalışan 51 yaşındaki İzzet Toker de, eşinin karaciğerinde ameliyatta unutulduğu iddia edilen metal parçanın tespit edilmesinin ardından, doktor S.H.'yı aradığını ve yaptığı hatayı düzeltmesi için yardımcı olmasını istediğini belirtti. Doktorun ameliyat için para istediğini öne süren İzzet Toker, şunları anlattı:

"İbn-i Sina Hastanesi'ndeki doktorumuza, eşimi yeniden ameliyat yapması gerektiğini söyledim. Ama o özel hastaneye geçtiğini belirterek, yeni bir ameliyat için para vermem gerektiğini söyledi. Zaten ilk ameliyatı yaparken özel muayenehanesine birkaç kez gitmiş, para vermiştik. Ayrıca ameliyat öncesi de yine hastanenin döner sermayesine 2 bin 500 TL'ye yakın para yatırmıştık. Yaptığı hatayı düzeltmek yerine, yeniden para talep etmesine sinirlendim. Zaten asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz. Mevlana Üniversitesi'ndeki doktorlar da karaciğerde belirlenen metalik yabancı cismin ve kitlenin alınması gerektiğini söyledi. Ayrıca belirlenen kitleninin yeni oluşmuş bir kitle olamayacağını belirtti. Eşimin iyileşmemesinin sebebinin karaciğerinde unutulan metal parça ve alınmayan kitleden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun için de yaptığı hatanın cezasını çekmesi için doktor hakkında Akşehir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum."

'KANI DURDURMAK İÇİN TAKILMIŞTIR'

Şimdi Prof. olan Dr. S.H. ise, unutuldu denilen metal parçanın kanı durdurmak için kullanılan clips olabileceğini ileri sürerek şöyle dedi:

"Bu tür safra kesesi ve karaciğer ameliyatlarında kanı durdurmak için clips kullanırız. Bazen bu clipsleri bırakabiliriz. Hastanın karaciğerinde tespit edilen matalik yabancı cisimin de clips olduğunu düşünüyorum. Ayrıca karaciğerinde yeni bir kitle oluşmuş olabilir. Hastanın iyileşmemesinin sebebinin karaciğerde bırakılan clipsten kaynaklandığını düşünmüyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA