• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 milyar TL’lik ihale teknik şarta takıldı
21 Nisan 2016 Perşembe 10:07

15 milyar TL’lik ihale teknik şarta takıldı

Türkiye kamu yönetiminde önemli reformlara imza atarken, çok sayıda firma teknik şartları tamamlayamadığı için binlerce ihalenin iptal edildiği ortaya çıktı.

2015 yılında 164 bin 327 ihale yapılırken, 17 bin 577’si, ihale tarihinden sonra iptal edildi. Bu ihalelerin sözleşme bedeli 140.2 milyar lira. İptal edilen ihalelerin değeri ise 14.7 milyar lira oldu. Kamuda milyarlarca liralık ihalelerin iptal edilmesi yazılımcıları harekete geçirdi. Hem Türk hem de uluslararası yatırımcıların ihale google’ı olarak ‘e4734.com’ piyasaya çıktı. 116 A.Ş’nin ürettiği, hem kamu kurumlarının, hem de özel sektörün ihaleler konusunda eğitimi ve kaynağı görevini üstlenecek yazılıma, mobil olarak da ulaşılabilecek. 116 A.Ş. Ortaklık Programı Yöneticisi Doruk Özdemir basit hataların firmaları ihale dışında bıraktığına dikkat çekiyor. İptal nedenlerinin en az yüzde 50’si, kamu ihale mevzuatını bilmemekten kaynaklanıyor.

İptal edilen ihaleler nedeniyle kamunun da 37 milyon liralık iş kaybı olduğunu dile getiren Özdemir “Teknik ya da idari şartnamenin uygun olmaması, yaklaşık maliyet hesabında hata yapılması gibi nedenlerle iptaller yaşanabiliyor” diye konuştu.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ GÜNCELLENİYOR

Kamu ihale mevzuatının binlerce sayfadan oluşan hukuki metinlerden oluştuğunu aktaran Özdemir “Dolayısıyla, iyi bir eğitim şart. e4734.com ile bizim sunduğumuz e-öğrenme modeli, bu ihtiyacın en hızlı, en etkin şekilde karşılanabilmesi için oluşturuldu. e4734.com da lisansın geçerli olduğu süre boyunca bütün mevzuat değişiklikleri eğitimlere yansıtılıyor ve eğitimler ücretsiz olarak tekrar alınabiliyor. Eğitime mobil olarak da ulaşılabiliyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA