• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 gün krizi
12 Mart 2014 Çarşamba 09:21

15 gün krizi

Özel yetkili mahkemeleri kaldıran kanuna göre, görevleri sona eren mahkemelerin karara bağladıkları davaların gerekçesini 15 güne kadar yazması gerekiyor.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi ile Yetkili Mahkemeleri kaldırıp tutukluluk süresini de 5 yıla indiren kanun paketinde, mahkemelerde görülen davalarda karar verildikten sonra kararın gerekçesinin 15 gün içinde dosyaya girmesinin vurgulandığı CMK hükmü tekrar edildi. Gerekçeli kararda 15 gün sınırının yeni kanun paketi kapsamında yeniden vurgulanması üzerine gözler Ergenekon davasına çevrildi. 5 Ağustos 2013 günü Ergenekon'da karar açıklayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi aradan geçen 7 aya rağmen gerekçeli kararı yazmadı. Mahkeme, aylardır yazamadığı kararı 15 günde bitirmek zorunda. Kanun paketi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından 6 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Aradan geçen 6 günün ardından gerekçeli kararın tamamlanabilmesi için 9 gün kaldı.

DOSYAYA KONULMAK ZORUNDA

Oldukça kapsamlı bir dava olan Ergenekon'da 7 aydır yazılamayan gerekçeli karar 9 günde bitirilmezse ne olacak? Bu sorunun cevabı yok. Kanun paketinde 'bitirilmezse ne olur'un cevabının verilmediğini belirten emekli Başsavcı Reşat Petek ihtimalleri sıraladı: 'Eğer kanunun öngördüğü sürede gerekçeli karar yazımı tamamlanıp dosyaya konulmazsa HSYK kararı yazamayan hakimler hakkında soruşturma başlatabilir ve karar yazmak için yeni bir hakim tayin edebilir. Bu yargılamanın süresini uzatır ancak kanunda bu konu hakkında yasal bir çözüm sunulmuş değil.'

HAKLARINDA İŞLEM YAPILIR

 

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Keskin Karakurt ise 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sadece gerekçeli karar yazmakla yetkili olduğunu söyledi. Yasal süre içinde gerekçeli kararın yazılmaması durumunda mahkeme hakkında işlem yapılacağını belirten Karakurt, 'Yasanın üzerinde bir şey yoktur. 15 günlük karar yazım süresi söz konusudur, yedi aydır yazamamışlar. Artık yazmazlarsa haklarında işlem yapılır. Bu mahkemelerin artık verdikleri kararları yazmaları dışında herhangi bir yetkileri yok. Yok hükmündeler. Mahkeme, 'Bir milyon sayfa evrak var, 2 senede yazacağım' derse, bu sürede bu insanlar ne olacak' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA