• Konya11 °C

İsmail Ünver / Mevlana Kalkınma Ajansı Uzmanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

14. IBF ve 13. MÜSİAD Uluslararası Fuarının ardından

13 Ekim 2010 01:01
Fuar ile ilgili izlenimlere geçmeden önce 14. IBF’den (International Business Forum) bahsetmek istiyorum. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen IBF Toplantısı katılımın yoğun olması dikkatimi çekti. Yerli ve yabancı konukların doldurduğu salonda ayakta bekleyen izleyiciler de mevcuttu. Küresel Mali Kriz’in etkilerinin azaldığı bir ortamda yeni pazar arayışları ve mevcut pazarı canlandırma hevesi açıkça ortadaydı. Artık “işbirliği, kalkınma, teknoloji ve AR-GE” gibi kavramların en az “ticaret hacmi, ihracat, karlılık” kavramları kadar önem arz ettiğini hissettik. Zaten bu yıl “İKT (İslam Konferansı Teşkilatı) ülkelerinin kalkınmasında teknolojinin önemi” başlıklı bir temanın seçilmiş olması da bu kanaatimizi destekler nitelikte.
 Başbakanımızın ve Devlet erkânının konuşmalarında dikkat çeken vurgu “teknoloji”, “kalkınma”, “işbirliği” ve “ticaret hacmi” üzerine oldu.

Başbakanımız konuşmasında ''Dünya petrol kaynaklarının üçte ikisine, enerji kaynaklarının üçte ikisine sahip olan ülkelerden bahsediyorum. Enerji kaynaklarına tek başına sahip olmak, mutluluğu, huzuru getirmiyor. Bu 57 ülkenin dünya gelirinden aldığı pay sadece yüzde 7'dir. Bu 57 ülkeye ve İslam âlemine yakışmıyor. Aynı şekilde dünya mal ticaretinden 57 ülkenin aldığı pay sadece yüzde 10'dur. Hatta 57 ülkenin dünya ihracatından aldığı yüzde 10 payın yüzde 1'ini zaten Türkiye tek başına elde ediyor. İşbirliğimizi artık önemli iş ortaklığına gitmeye, ülkelerimizde karşılıklı yatırım yapmaya, hatta üçüncü ülkeler nezdinde iş ortaklığı yapmaya kadar götürelim.'' derken fuar açılışını yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise AB'nin kendi bünyesindeki dış ticaret hacminin %68 olduğuna dikkati çekerek İKT üyesi 57 ülkenin dikkatini önemli bir noktaya çekiyor.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, İslam Ülkeleri’nin sahip oldukları yer altı zenginlikleri ve beşeri sermayenin teknolojik atılım yapmak için gerekli başlangıç ivmesini sağlayacağını belirterek, “İslam Ülkeleri, birlikte hareket edip ileri teknoloji üretimine odaklanmaları halinde geleceğin ekonomik güçlerinden olmaya en yakın topluluklardan biri olur” demesi de konunun önemini ve artacak iş hacminin nasıl sağlanacağı noktasını özetliyor.

65 ülkeden 3.200’ü aşkın işadamının ve yerli ve yabancı toplam 611 firmanın katıldığı 13. MÜSİAD Uluslararası Fuarı önceki yıllara göre daha organize gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Fuarın başarısının arkasında şüphesiz MÜSİAD Genel Merkezi’nin yönetiminin, üyelerinin ve personelinin büyük özveri ve çabası yatıyor.

Fuarın açılışını yapan Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan beraberindeki heyet ile MEVKA standını da ziyaret etti. Ayrıca, fuar boyunca MEVKA standını; Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, DPT Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız, TSE Başkanı ve Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Konya Basının yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı konuk ziyaret ederek bilgi aldı.

Standımızı ziyaret eden tüm konuklara ve başta Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman olmak üzere fuar boyunca her konuda yardımını esirgemeyen MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz’a, yönetim kurulu üyelerine, dernek çalışanlarına ve Lokman Koyuncuoğlu’na şahsım ve Ajansım adına teşekkür ediyorum.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA