• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
112 de adres tarifine son !
04 Ekim 2010 Pazartesi 12:45

112 de adres tarifine son !

112 acil sağlık hizmetlerinde hayati bir proje geliştirdi. Pilot olarak Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde uygulanmaya başlayan sistem ile ekipler, yardım bekleyen vatandaştan adres tarifi almayacak.

Sabit hatlardan gelen çağrıların adresi anında 112 Komuta KontrolMerkezi'ne düşecek. Cep telefonu operatörlerinde de arayan kişininkoordinatları görülecek.

İstanbul Bostancı Sahil Yolu'ndabisikletten düşen matematik profesörü Salih Necdet Malikoğlu (61) başını beton zemine çarparak ağır yaralandı. Çevredeki vatandaşlar olayı hemen 112 Hızır Acil Servis'e bildirdi. Ancak ambulans olay yerine 45 dakikasonra gelebildi. Gecikmeli olarak hastaneye kaldırılan profesör tümmüdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sağlık Bakanlığı, ilk incelemede, 112 ekiplerinin verilen adresi bulmada ve bu noktaya ulaşmada gecikmeyaşadığının tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık, 3 Eylül2010'da yaşanan bu üzücü olay ve benzerlerinin bir daha yaşanmaması için acil sağlık hizmetleri için 'devrim' niteliğinde bir projeye imza attı. İlk Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde pilot olarak uygulanan projeyle, 112 Acil çağrı ekipleri artık vatandaştan adres sormadan olay yerinegidebilecek. Sabit hatlardan yapılan tüm aramalar anında 112 KomutaKontrol Merkezi'nde görülecek ve aranan yerin adresi ekrana yansıyacak.Cep telefonu operatörlerinde de arayan kişinin bulunduğu yerinkoordinatları görülecek.

Ankara Sağlık Müdürü Uzman Dr. MustafaAksoy, yaklaşık bir hafta önce başlayan sistem sayesinde vatandaşa dahakısa sürede ulaşılabileceğine dikkat çekerek, "Çoğu zaman 112'yi arayanvatandaşlarımız panik halinde olduğu için adres tarif etmekte zorlukçekiyor. Bu sistem sayesinde 112 Komuta Kontrol Merkezi'ndekigörevlilerimiz kendilerine ulaşan çağrıların adreslerini anındagörebilecek." dedi. Aksoy, sabit telefonlardan gelen acil çağrının adres biçiminde görüldüğünü, GSM aramalarında ise coğrafi koordinatbilgilerinin elde edildiğini anlatarak, şöyle devam etti: "Acilmüdahaleye ihtiyaç duyan vatandaşlara ulaşma hızımız daha üst seviyeyeçıktı. 112'yi arayabilmiş ancak adres bilgisini iletebilecek sağlıkdurumuna sahip olmayan veya özürlü vatandaşlarımıza acil sağlıkhizmetlerinin ulaştırılmasında yaşanan sıkıntıların büyük orandaazalacağını öngörüyoruz." Sistemin gereksiz aramaların da önünegeçeceğini belirten Aksoy, "112 Komuta Kontrol Merkezi'mize günde 30bine yakın çağrı geliyor. Bunlar arasında gereksiz aramalar ileçalışanlarımızı rahatsız eden durumlara çokça rastlıyorduk. Sistemsayesinde artık, gereksiz aramaların da önüne geçilmiş olacak veçalışanlarımız meşgul edilmeyecek." diye konuştu.

Pilot olarakAnkara'da uygulamaya geçen projeyle 112'ye sabit telefon hatlarındangelen çağrılar ve konum bilgileri, komuta kontrol merkezinde anındagörülüyor. Turkcell'den 112'ye yapılan aramalar da koordinat şeklinde 1kilometrelik alanı gösterebiliyor. Avea ve Vodafone'un sisteme ilerleyen günlerde dahil olması bekleniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA