• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda birçok çırağını iş adamı yaptı
26 Mart 2011 Cumartesi 15:03

11 yılda birçok çırağını iş adamı yaptı

Konya'da vinç ve iş makineleri malzemeleri satışı yapan Aysel Kanmaz, azmiyle herkese örnek oluyor.
Konya'da vinç ve iş makineleri malzemeleri satışı yapan Aysel Kanmaz, azmiyle herkese örnek oluyor. İlk günlerde müşterilerin 'Sanayide çalışmak bir bayan için zordur' sözlerine aldırmayan Kanmaz, 11 yılda birçok çırağını iş sahibi yaparak, hakkındaki önyargıları yıkmayı başarmış.
Emekli öğretmen Aysel Kanmaz, 11 yıl önce vefat eden eşinin işlettiği dükkânı kendisi devam ettirmeye karar vermiş. Sanayide bir bayanın dükkân işletmesine alışkın olmayanlar ise önceleri şaşırmış. Beklemediği tepkilerle karşılaşan başarılı iş kadını Aysel Kanmaz’ın yanında yetişen çıraklar ise şimdi birer iş adamı olarak sanayide kendi firmalarını kurmuş.
Konya Sanayi Sitesi'nde yaklaşık 11 yıldır mil, hidrolik, sızdırmazlık elemanları ve lastik yağ keçeleri gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren emekli öğretmen ve iş kadını Aysel Kanmaz, çevredeki esnafının yardımıyla büyük işlere imza attığını dile getirdi. Yüksek lisans yapan kızı Özge Kanmaz ile birlikte çalışmaya devam eden Aysel Kanmaz, “Eşim hayatta iken bile dükkana bir defa olsun bile gelmedim. Eşimin hatırası olan iş yerini işletmeye karar verdiğimde ise birçok kişi şaşırdı ve bir bayanın sanayide çalışmasının zor olacağını söyledi. Ama zamanla gösterdiğim azimle bu önyargıların yıkılmasını sağladım.” dedi.
   
Eşinin yanında çalışan bir işçi sayesinde malzemeler ve makineler hakkında bilgi sahibi olduğunu aktaran Kanmaz, söz konusu işçinin personelin askere gitmesi üzerine biraz zorlandığını söyledi. Ancak zamanla sektörün bütün zorlukları ve kolaylıklarını öğrendiğini dile getiren Kanmaz, şöyle konuştu: “İlk günler müşteriler dükkana gelince beni görüyorlardı ve buna rağmen ‘Kimse yok mu?’ diye sesleniyorlardı. Benim dükkân sahibi olduğumu anlayınca da şaşırıp tebessüm ediyorlardı.”
    Yanında yetiştirdiği elemanlarla halen alışveriş içinde olduğunu aktaran Kanmaz, yetiştirdiği çıraklara, sürekli olarak okumanın önemini anlattığını ifade etti.
    Aysel Kanmaz’ın yüksek lisans yapan kızı Özge Kanmaz ise okul dışında kalan bütün zamanını annesine yardım ederek geçirdiğini anlattı. Arkadaşlarının okulun ilk günlerinde kendisinden mil, hidrolik, lastik yağ keçeleri gibi ürünlerin adını duyunca şaşırdığını aktaran Özge Kanmaz, “Yaz tatilleri başta olmak üzere bütün boş zamanımı anneme yardım ederek değerlendiriyorum. Hep birlikte bu işin altından kalmayı başardık. Arkadaşlarım benim bu işte çalıştığımı duyunca önceleri şaşırıyorlar. Ama şimdi hepsi alıştı.” ifadelerini kullandı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA