• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 vekil başkan oldu
01 Nisan 2014 Salı 09:30

11 vekil başkan oldu

Genel seçim havasında geçen yerel seçimlerde 3 eski bakanın da içinde yer aldığı 26 milletvekili belediye başkanı olmak için yarıştı. Bu milletvekillerinden 11'i belediye başkanı olurken 15 milletvekili ise başkanlık hayalini erteledi.

30 Mart yerel seçimlerinde; biri bağımsız 5 siyasi partiden toplam 26 milletvekili belediye başkanlığı seçimlerinde yarıştı. 25 adaydan 11'i başkanlık koltuğuna otururken, 15'ü Meclis kürsüsünden görevlerine devam edecek. AK Parti'den 3'ü eski bakan 11 milletvekili, CHP'den 7, MHP'den 4, BDP'den 2, HDP'den 1 ve Bağımsız 1 milletvekili belediye başkanlığına aday oldu.

ESKİ BAKANLAR ÜÇTE BİR YAPTI

AK Parti yerel seçimlerde 3 eski bakan ve 8 milletvekili ile belediye başkanlığı yarışına katıldı. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Gaziantep'ten Türkiye'nin ilk büyükşehir belediye başkanı olma unvanı kazandı. AK Parti'nin diğer iki eski bakanı eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise başkanlık yarışında kaybettikleri için yeniden Meclis'e dönecek.

AK PARTİ'NİN 3 MİLLETVEKİLİ 3 BÜYÜKŞEHİRİ ALDI

AK Parti'nin Ordu Büyükşehir Belediye başkanlığı'na aday gösterdiği Enver Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Ahmet Edip Uğur, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Menderes Türel rakiplerini devirerek ipi gögüsledi. Diyarbakır'dan aday gösterilen Galip Ensarioğlu, Manisa'dan gösterilen Hüseyin Tanrıverdi, Çanakkale'den gösterilen Mehmet Daniş, İzmir Konak Belediye Başkanlığı'na gösterilen İlknur Denizli ve Tekirdağ'dan gösterilen Özlem Yemişçi'ye de yeniden Meclis yolu göründü.

BDP 2 VEKİLİ DE KAZANDI

30 Mart seçimlerinde 2 milletvekilini aday gösteren BDP'nin iki adayı da milletvekili oldu. Partinin eşbaşkanı Gültan Kışanak Diyarbakır'dan, Sırrı Sakik ise Ağrı'dan belediye başkanı seçilerek milletvekillinden Belediye Başkanlığına geçti. HDP'nin Eş Genel Başkanı Sırrı Süreyya Önder de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yarıştı. Kendisine oy veremeyen Önder de Meclis'e geri dönen vekiller arasında yer alacak.

TEK BAĞIMSIZ TÜRK OLDU

Yerel seçimlere bağımsız belediye başkanı adayı olarak katılan bağımsız milletvekili Ahmet Türk ipi gögüsledi. Mardin Büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Türk Meclis kürsüsüne veda edecek.

CHP 7'de 3 yaptı

Anamuhalefet Partisi ise 7 milletvekilini belediye başkanlığı için aday gösterdi. CHP Manisa'dan Özgür Özel'i, Trabzon'dan Volkan Canalioğlu'nu, Bartın'dan Rıza Yalçınkaya'yı, İstanbul Üsküdar'dan İlhan Özkes'i, Edirne'den Recep Gürkan'ı, Kırklareli'nden Mehmet Siyam Kesimoğlu'nu ve Eskişehir Odunpazarı'ndan Kazım Kurt'u aday gösterdi. Gürkan, Kesimoğlu ve Kurt seçimlerde ipi gögüslerken, Özel, Canalioğlu, Yalçınkaya ve Özkes yeniden parlamentoya döndü.

En kötü karne MHP'nin

Yerel seçimlerde MHP'nin aday gösterdiği 4 milletvekili de beklenen başarıyı gösteremedi. MHP Aydın'dan Ali Uzunırmak'ı, Muğla'dan Mehmet Erdoğan'ı Kütahya'dan Alim Işık'ı ve Bursa Orhangazi'den Necati Özensoy'u yerel seçimlerde aday gösterdi. MHP'nin belediye başkanlıkları için aday gösterdiği 4 milletvekili kazanamayarak yeniden TBMM'ye döndü.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA