• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 generalin veto gerekçesi
05 Ağustos 2010 Perşembe 01:15

11 generalin veto gerekçesi

YAŞ'taki terfilerle ilgili olarak hükümet adına ilk kez konuşan Bakan Ergin, terfilerdeki veto gerekçesini açıkladı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin,YüksekAskeri Şura'nın (YAŞ) Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılanbirkurul çalışması olduğunu belirterek, ataması yapılmayan komutanlarla ilgili sorunun Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar çözüleceğini söyledi. Ergin, terfi alamayan komutanlariçinde65. maddeyi hatırlattı!

Birtelevizyonkanalına konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yüksek Askeri Şura toplantılarına ilişkin soruları yanıtladı.

Kendisinin Adalet Bakanı olduğuna ve YAŞ'ta doğrudan bulunmadığına işaret eden Ergin, "Bu süreç içerisinde benim doğrudan bulunmam söz konusu değil. Zaman zaman belkibilgitalep edilmiştir, o bilgiyi sunmak için gidip gelmişizdir, ama Yüksek Askeri Şura'da Sayın Başbakan ve Milli Savunma Bakanımız doğrudan bulunuyor" dedi.

Gerek YAŞ'ın kuruluşu ile ilgili yasanın, gerek TSK'nın personel yasasının ve Anayasa'nın 117. maddesindeki genel çerçevenin Şura'nın çalışmasını belirleyen mevzuat olduğunu anlatan Ergin, "Bu çerçevede bir süreç işledi, işlemeye devam ediyor. Bu anlamda kendi mecrasında akıp giden bir süreç. Benim Adalet Bakanı olarak bu sürecin herhangi bir yerinde olmamgibibir şey söz konusu değil, ama benim bakanlığımı ilgilendiren belli hususlar olursa enforme etme noktasındaihtiyaçduyulan bilgiler varsa onları paylaşmak üzere elbette gidiş gelişlerimiz olabilir" diye konuştu.

"MEVZUATTA FARKLI YORUMLAR OLABİLİR"

"TSK ile ilgili kanun, Anayasanın maddeleri açık, ama bunlara rağmen herhaldebirgörüşfarkı vardı. Bu nereden kaynaklandı" sorusu üzerine Ergin,YüksekAskeri Şura'nın heyet halinde yapılan birçalışmaolduğunu ve mevzuata göre birkaççeşitkarar alınabildiğini anlattı.

Ama atama ve terfi kararlarının bir teklif olduğunu ve Başbakan'ın imzası ve Cumhurbaşkanı'nın onayı ile uygulamaya konduğunu ifade eden Ergin, "Şu anakadaryaşanmış olan süreç ve belki eksik kaldığı düşünülen boyut da bu çerçevede tamamlanacaktır. Hepsi Anayasamıza, mevzuatauygunolarak devam eder" dedi.

KARA KUVVETLERİ'NE ATAMA

YAŞ'ta kurulun atama ve terfilerhakkındateklif hazırladığını anlatan Ergin, "Bu teklif hazırlanır, ilgili sinsileden geçer. Bunlar zincirleme bir karar sürecidir. İlgili bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı... Bu karar süreci içerisinde elbette ki bu makamlar sembolik imza makamları değil. Bu karar sürecinin birer parçası her bir aşaması. Dolayısıyla bunlar Anayasa ve yasal bir çalışma metoduiçindeyapılan hususlar. Dolayısıyla burada teklif yapılmış olabilir, bu teklif içerisinde belli unsurlar onay makamları tarafından uygun görülmemiş olabilir. Ben detaylarını bilmediğim için sadece ihtimalle konuşuyorum. Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar tamamlanacaktır. Burada olayaolağanüstübir boyut katmayı gerektirecekçokfazla bir şey olduğunu düşünmüyorum" dedi.

"Üç-dört gündür yaşadığımıza bir devlet krizi diyebilir miyiz?" sorusunu Ergin, "Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılan bir kurul çalışması, bir şura çalışması. Dolayısıyla mevzuat çerçevesinde buakşamitibarıylaönemlibir kısmı tamamlanmış durumda. Birkaç tane belki tamamlanması gereken husus var. Gene hepimizi bağlayan Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar çözülür" diye yanıtladı.

TERFİ ALAMAYAN KOMUTANLARIN DURUMU

"Anlaşılan bu yasalar aslında bir krizi çözmekte çok yardımcı olmadı, çünkü hukuk bir yerden sonra galiba yoruma mı kalıyor? Haklarında iddianame bulunan subayların terfileriyle ilgili ne yapılacağına dair üç ayrı rapor alındığı söyleniyor, ama galiba raporlar da birbirini tutmadı. Bir hukuki problem var mıydı?" sorusu üzerine Ergin, şunları söyledi:

"Hukukta her zaman yorum farkı mümkün. Bu, yüksek yargının içtihatlarına da yansır zaman zaman, ancak bana göre burada o yorum farklarından kaynaklanan bir durum değil, bu, heyetin kurucu unsurlarındandır. Hem Milli Savunma Bakanı, hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı. Dolayısıyla burada sürecin parçası olan unsurların müdahalesi söz konusu. Dışardan başka bir müdahale olsa olağanüstü bir şey söz konusu olacak, ama bu bütünü oluşturan parçaların her biri kendi yetki alanı içerisinde bu çalışmaya katkı da verebilir, müdahale de edebilir. Buna bir anormallik özellikle ithaf etmek çok doğru değil."

ERGİN'DEN 65. MADDE HATIRLATMASI

"Bu yargı süreci terfiye engel mi?" sorusu üzerine Ergin, personel yasasının 65. maddesinde "tutuklama, tutuklandıktan sonra serbest bırakılma, serbest bırakılmasına rağmen yargılama süreci devam ediyorsa ya da kesinleşmemişse terfiye engel olacağı" yönünde bir düzenleme olduğunu anlattı.

Ergin, "Ancak buna karşın farklı mütalaalar da var. Dolayısıyla hukuki mütalaalar bir noktada buluşmayabilir, farklı yorumlar söz konusu olabilir. Bana göre şu andaki tabloyu oluşturan bu mütalaalar değil, genel konsepttir. Şura içerisindeki sivil kanat diyebileceğimiz Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanının hareket etmesini sağlayan unsurlar ile askerin hareketini sağlayan saikler farklı farklıdır. Her biri kendi açısından belki izah edilebilir makul gerekçelere dayanıyorlar" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA