• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
104 yaşında okuma yazma öğreniyor
25 Haziran 2011 Cumartesi 12:27

104 yaşında okuma yazma öğreniyor

Konya'da 7 çocuk ve 30 torun sahibi 104 yaşındaki Ayşeana Korkmaz, yaşına rağmen okuma yazma öğrenmeye başladı.

Konya'da 7 çocuk ve 30 torun sahibi 104 yaşındaki Ayşeana Korkmaz, yaşına rağmen okuma yazma öğrenmeye başladı. 4 haftadır Meram Halk Eğitim Merkezi tarafından evinde kurs verilen Ayşeana Korkmaz, ailesi tarafından okumasına izin verilmediğini hatırlattı. 6 yıl önce eşi vefat edince tek başına yaşamaya başladığını, okuma- yazma bilmediği için zaman zaman sorunlarla karşılaştığını belirten Korkmaz, "Hesap yapabilmek veya yanlış minibüs ve otobüse binmemek için okuma yazma öğrenmeye karar verdim. Halk eğitim merkezinden gelerek düzenli bir şekilde ders veriyorlar. En kısa zamanda okuma yazmayı öğreneceğim" dedi.

Meram Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen 'Anakız okuldayız' kampanyası çerçevesinde evinde okuma yazma öğretilen Ayşeana Korkmaz, şunları söyledi:

"Annem ve babam çok istememe rağmen beni okutmadı. Hep bunun eksikliğini hissettim. 7 çocuğum ve 30 tane torunum var. Hepsi evlendi ve Türkiye'nin dört bir yanına dağıldı. 6 yıl önce eşimi de kaybedince tek başına yaşamaya başladım. Çocuklarım ve torunlarım zaman zaman ziyaretlerime geliyor. Ama tek başıma kaldığım ve dışarıya çıktığım zaman okuma yazma bilmememinin zorluklarını yaşadım. En azından hesap yapabilmek veya yanlış dolmuş ve otobüse binmemek için okuma yazma öğrenmeye karar verdim. Halk eğitim merkezinden gelerek düzenli bir şekilde ders veriyorlar. Yaklaşık 4 haftadır ders alıyorum ve en kısa zamanda da okuma yazmayı öğreneceğim"

Yaşının ilerlemesinin okuma yazma öğrenmeye engel teşkil etmediğini anlatan Korkmaz,

"Benim bu azmim okuma yazma bilmeyenlere örnek olsun. Onlarda okuma yazma öğrensin. Okuma ve yazma öğrenmenin yaşı yoktur. "dedi.

Meram Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Kemal Dönmez, Konya'da okuma yazma bilmeyerlerin sayısının her geçen güz azaldığını belirterek, "Valiliğimizin verdiği direktifler doğrultusunda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tek kişiyede olsa hasta olanların ayaklarına kadar giderek okuma yazma öğretiyoruz. Okuma yazma bilmeyenleri tespit etmek için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Tespit ettiğimiz kişileri de en yakın ilköğretim okuluna yönlendiriyoruz. Ayrıca hemen öğretmen atamalarını yapıyoruz. Okuma yazma bilmeyenleri eğitimeyi birinci vazife olarak görüyoruz. " diye konuştu.

104 yaşında okuma yazma öğrenmek isteyen Ayşeana Korkmaz'ın da büyük bir istek ile olduğunu belirten Dönmez şöyle konuştu:

"Gençlere ve belli bir yaşın üzerindekile örnek olsun diye okuma yazma öğrenmek isteyen Ayşeana Korkmaz'ı tebrik ediyoruz. Özellikle okumaz yazmazlara örnek olsun ve gelsinler onlara da öğretelim istiyoruz. Bizim görevimiz halka hizmettir. Halkımıza ne kadar yaklaşıp onları okur yazar hale getirip meslek sahibi yapabilirsek mutlu oluruz. "

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA