• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
100 bin kitapçıkla referanduma destek
06 Ağustos 2010 Cuma 14:23

100 bin kitapçıkla referanduma destek

Bünyesinde 36 Derneği Barından Konyalılar Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (Konvak), 12 Eylül'de Yapılacak Referanduma 100 Bin Kitapçık Bastırarak Destek Verdi.
 
Bünyesinde 36 derneği barından Konyalılar Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (KONVAK), 12 Eylül'de yapılacak referanduma 100 bin kitapçık bastırarak destek verdi. Anayasa değişikliği paketinin oylamasında vatandaşın 'Neden evet' yada 'Neden hayır' demesi gerektiğini kitapçık haline getiren Vakıf, yoruma girmeden 1982 Anayasası ile referandumda teklif edilen Anayasayı madde madde tablo halinde kıyasladı.

KONVAK Başkanı Vasfi Çakıroğlu, Başkan Yardımcısı İlyas Gönen ve Vakıf yöneticileri,kampanyalarının tanıtımını basın toplantısıyla yaptı.

Örnek bir uygulama başlattıklarını ve sivil toplum örgütlerinin bugünden itibaren, gerçek sosyal sorumluluklarının halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek olduğunun farkına varılmasını arzuladıklarını belirten Çakıroğlu, "Toplumun yüzde 99'u, 12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumunda neyin oylanacağını, maddelerinin neler olduğunun farkında değiller. Hiçbir siyasi parti taraftarı olarak değil, özgün iradeyle halkın bilgi sahibi olarak oy kullanması taraftarıyız. Oy kullanmak vatandaşlık görevidir. Seviyesiz atışmalar başladı. Türkiye'nin birlik beraberlik ve kucaklaşmaya ihtiyacı var. Kavga edilecek zaman değil. Seçim yapılmıyor. Yapılan anayasa değişikliğinin oylanması." diye konuştu.

Siyasetçilerin açıklama yapmadan sadece sürü psikolojisiyle insanları yönlendirmesini, farklı ortamlara çekmesini kabullenmediklerini vurgulayan Çakıroğlu, 12 Eylül'e kadar halkın bilinçlendirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

KONVAK Başkanı Çakıroğlu, siyasi partilerin genel başkanlarına da seslenerek şu çağrıyı yaptı: "Türkiye Cumhuriyeti halkına değer veriyorsanız, hukukçularınızla birlikte canlı yayında tartışın. Toplum anayasa değişikliğinin yararlı veya zararlı olduğunu, siyasi genel başkanlarından oylamanın ne olduğunu bilsin."

Hiçbir şey yapmamaktansa bir şeyler yapmanın faydalı olduğuna inandığını kaydeden Çakıroğlu, merdivenin bile basamak basamak çıkıldığını, hiçbir zaman birden bire basamağın üstüne çıkılmadığını hatırlattı. Referandumun bir altyapı hazırlığı olduğunu aktaran Çakıroğlu, "Bugün 26, yarın 26 derken, ileride dünyada örnek gösterilen bir anayasamızın olacağına inanıyorum." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA