• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Yıl Sonra Yürüyebildi
15 Haziran 2012 Cuma 09:45

10 Yıl Sonra Yürüyebildi

Konyada doğuştan meningomiyelosel hastası olan 10 yaşındaki Fatma Betül Şimşek, 10 yıl sonra Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesinde gördüğü tedavi sonrasında iki bacağına takılan cihazların desteğiyle.

Konya’da doğuştan meningomiyelosel hastası olan 10 yaşındaki Fatma Betül Şimşek, 10 yıl sonra Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gördüğü tedavi sonrasında iki bacağına takılan cihazların desteğiyle yürümeye başladı. Tekerlekli sandalyeden kurtulan Şimşek, okulda arkadaşlarıyla koşup oynayacağı günleri sabırsızlıkla bekliyor.

“Valilik Destek Verdi”

Maddi imkansızlıklar nedeniyle yürümesine yardımcı olan cihazı alamadıklarını belirten Anne Selma Şimşek, “Kızımı pek çok hastaneye götürdük ve yürümesi için büyük mücadele verdik. 8 günlükken beyin ameliyatı oldu. Belinden, beyninden ve ayaklarından birçok operasyon geçirdi. Son olarak Selçuklu Tıp’a geldik. Buradaki doktorlar, kızımın yürüyebileceğini ancak 2.5 bin TL’lik bir cihazın alınması gerektiğini belirttiler. Kızımın okuldaki öğretmenlerinden Yasemin Özgen ile birlikte Vali Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan ile görüştük. Kendisi cihazın alınması için destek vereceklerini söyledi. Hayırseverlerin desteğiyle cihaz alındı. Kızım doktor kontrolünde yaklaşık bir ay bu cihazı kullanarak egzersiz yaptı. Yürümek için çok çaba harcadı. Verdiği çabalar boşa gitmedi.” dedi.
Konya’da bir plastik şirketinde satış elemanı olarak çalışan Baba Hasan Şimşek, tek çocukları olan kızının yürümesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, kızına destek veren herkese teşekkür etti.

“İlk Adımlarını Selçuklu Tıp’ta Attı”

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Levendoğlu, Betül Şimşek’e 15 gün boyunca cihazı bacaklarına takarak yürüme eğitimi verdiklerini belirterek, “Bu tür hastalıklarda doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Yürüme eğitimiyle hastamız yürümeye başladı. Hastanın çok azimli ve istekli olması da iyileşme süresini çabuklaştırdı. Bundan sonraki süreçte cihazın boyunu küçülteceğiz. Böylelikle daha rahat yürüyebilecek. Belirli bir süreden sonra da cihazı tamamen çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. 

Yürümesi İçin Herkes Seferber Oldu

Konya Niyazi Usta İlköğretim Okulu Müdürü Murat Koçak, “Betül okulumuza annesinin kucağında geliyordu. Betül’ün bu haline çok üzülüyorduk. İdareci ve öğretmenler olarak bu öğrencimiz için neler yapabileceğimizi konuştuk. Valilikten destek istedik. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan’ın bu konuda çok büyük desteği oldu. Kendisi hayırseverlerin desteğiyle Betül’ün bacaklarına takılan protezi aldı. Burada da gördüğü tedavi sonrası tekerlekli sandalyeden kurtuldu. Belirli bir süre cihazla yürüyecek ardından cihazsız yürümesi sağlanacak. Öğrencimizin 4’üncü sınıfa kimseden ve hiçbir cihazdan destek almadan yürüyerek geleceği günü özlemle bekliyoruz. Bize çıktığımız yolda destek veren Valimiz Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan, hastane doktor ve çalışanları ile öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.
Betül Şimşek’in Öğretmeni Yasemin Özgen, öğrencileri arasında başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Betül’ü 3 yıldır tanıdığını ve çok sevdiğini belirterek, “Betül’ü birinci sınıftan itibaren tanıyorum. Annesi okula kucağında getirip götürürken çok büyük zorluk çekiyordu. Betül’e tekerlekli sandalye temin ettik. Betül, herkesin kendisine güleceğini düşünerek, tekerlekli sandalyeyi kullanmak istemedi. İkna ettik ve tekerlekli sandalyeyi okula gelip giderken kullanmaya başladı. Çok büyük ameliyatlar geçiren Betül’ün yürüme azmi hepimizi mutlu ediyor.” dedi. 


Meningomiyelosel Hastalığı Nedir?      

Doğuştan omurilik dokusu kese halinde sırtında doğan bu çocukların belden aşağısı felçli durumdadır. Tıptaki ismi, “Spina Bifida” olarak adlandırılan hastalığın en kötü hali  “meningomiyelosel” olarak bilinir. Doğumsal bir anomaliliktir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA