• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 yıl geçti aradan

17 Ağustos 2011 14:53

 

Ak Parti kuruluşunun bu günlerde 10. yılını kutlanıyor. Aradan geçen süre kısa gibi görünse de Türkiye’de o kadar çok şey değişti ki, insan şimdi şöyle bir geriye dönüp baktığında daha net görüyor manzarayı.

28 Şubat sürecinin ardından Anadolu insanının ekonomik sosyal ve siyaset alanında tekrar özgüvenini kazanmasının bu kadar hızlı olmasını ancak Ak Parti iktidarının özel çabasıyla olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Halkın üzerine kara bulut gibi çöken karamsarlık rüzgarının dağılması ve bugünlere ulaşabilmek gerçekten çokça şükrü gerektiriyor.

Siyasal alandaki dönüşüm gerçekleştiği anda ekonomik ve sosyal dönüşümlerde kaçınılmaz olarak gerçekleşiyor. Henüz tam olarak olmasa da çok önemli mesafeler alındığı 10 yıl öncesine göre kıyaslanmayacak düzeylere çıktığı kesin.

Türkiye’nin 10 yıl önceki ekonomik görüntüsüyle şimdiki görüntüsünün en iyi örneği sanırım Ak Parti’ye oy bile vermeyen büyük gruplardır. Zira 2002 den beri sürekli büyüme trendi içinde olan Türkiye’de o gruplar servetlerini en az 5-6 kat artırdılar.

Halk tabanında ise sürekli bir iyileşme olmakla birlikte önümüzdeki yıllarda gelişmiş ülkeler düzeyi yakalanacak görünüyor. Özellikle sağlık ve eğitim alanındaki düzenlemeler ile halk devletine güvenini üst düzeye çıkarmış oldu.

Sosyal hayattaki düzenlemeler gerçek bir sivilleşme örneği oldu. Halkın kendini her türlü sosyal platforma ait hissetme özgürlüğünü ifade edebilme gücüde bu dönemde çok daha net şekillendi.

Sivil Toplumun  ülke yönetimi konusunda her türlü fikri özgürce fikrini ifade edebilmesinin önü sonuna kadar açıldı. Bu değişim çok önemlidir çünkü daha önceden bu, fikir beyan etme gücü sadece belli toplulukların elinden milletin gerçek temsilcilerine geçmesi de sağlanmış oldu.

Uluslar arası platformda sergilenen dönüşüm ise herkesi bu ülkenin vatandaşı olma gururunun zirvesinde tezahür etti.

Özellikle son yıllarda uluslar arası örgütlenmelerdeki müthiş çaba Türkiye’nin gerçek bir küresel güç olmasının yolunu açıyor. Bölgesel bağlamda kritik bir yerde bulunan Türkiye’nin komşularıyla sıfır problemi hayata geçirmesi de çok önemli. Her ne kadar şimdi ciddi dengesizlik içinde bulunan komşular olsa da, bu konuda önemli olan komşu ülke halklarının Türkiye’ye bakışıdır.

Bu 10 yılda yapılanlar elbette çok daha fazladır ve uzun tahlilleler gerektirir. Dün bu konuda yazan Ahmet Hakan önemli konularda kısa değerlendirmeler almış.

İşte 10 yılda Ak Parti’nin Türkiye’nin önceki dönemine ait alışkanlıklardan neleri bitirdiğine dair dikkat çeken önemli birkaç icraatı;

-Dik durdu, üstüne gitti, çekinmedi ve “askeri vesayet”i bitirdi.
- Evirerek, çevirerek, başka bir hale getirerek de olsa “eski tip İslamcılık” anlayışını bitirdi.
- “İrtica geliyor / Laiklik elden gidiyor” teranesini bitirdi.
- İçine alarak, üstüne konarak, kendisine benzeterek de olsa “merkez sağ”ı bitirdi.
- İstanbul dükalığı”nı bitirdi.

    2023 vizyonu ile Türkiye önümüzdeki yıllarda çok daha önemli sıçrama yapacak gücü içinde barındırıyor. Ak Parti iktidarı ile Türkiye tüm dünyanın örnek olarak göstereceği bir ülke olamaya doğru hızla ilerliyor. İnşallah bunu her birlikte görürüz. 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA