• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 ülkeden 35 Bilim Adamı katılacak
04 Mayıs 2011 Çarşamba 13:00

10 ülkeden 35 Bilim Adamı katılacak

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türk Anadolu Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek olan Günümüz İslam Toplumlarında İnanç Problemleri Sempozyumu ..

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türk Anadolu Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek olan “Günümüz İslam Toplumlarında İnanç Problemleri Sempozyumu” 6-7 Mayıs 2011 tarihleri arasında Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılımı ile gerçekleştirilecek.

Sempozyuma 10 ülkeden ve Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden 35 bilim adamı katılacak. Mısır, Ürdün, Hindistan, Özbekistan, Suriye, Fas, Kanada, Bahreyn, Katar ve Türkiye’den alanında uzman bilim adamları 22 tebliğle, İslam toplumlarında yaşanan inanç problemlerini dile getirecek.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Önkal, Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Toprak ve İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Seyit Bahçıvan düzenledikleri basın toplantısıyla sempozyumun detayları ile ilgili bilgi verdi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI SUNUM YAPACAK

Dekan Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, uluslar arası bir sempozyum için tüm hazırlıkların tamamladığını belirterek, “Bugüne kadar pek çok uluslar arası ve ulusal sempozyuma ev sahipliği yaptık. Bu sempozyum için çok sayıda katılımcı tebliğle müracaatta bulundu ve bunlardan 22 tebliğe yer verebildik. Toplam 6 oturum halinde gerçekleştirilecek sempozyumda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de ilk oturumda sunum yapacak.” dedi.

BİLGİ ŞÖLENİ

İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Önkal ise  İslam toplumlarında yaşanan inanç problemlerinin masaya yatırılacağı sempozyumun çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Önkal, “Sempozyumumuz bir bilgi şölenine dönüşecek. İslam toplumlarında inanç sorunlarını dile getirip, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunacağız.” diye konuştu.

2 gün sürecek sempozyumda bilim adamlarının  “Öteki ile Yaşamak”, “Mezhebi Farklılıkların Doğurduğu İnanç Problemleri”, “Modern İnsanın İnanç Problemleri”, “Sekülerleşmenin Getirdiği İnanç Problemleri” konularında sunum yapacağı bildirildi. Sempozyumun açılışının 6 Mayıs 2011 Cuma günü saat 10.00’da Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceği kaydedildi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA