• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 numaralık zarar
19 Ekim 2010 Salı 22:47

10 numaralık zarar

Yasağa rağmen aleni olarak yapılan 10 numara yağ satışları, büyük vergi kaybına ve araçlarda motor hasarlarına yol açıyor. Bir yolcu otobüsünde 10 numara zulası objektifimize takıldı
10 NUMARA STOKU OBJEKTİFİMİZE TAKILDI
Araçlarda mazot yerine kullanılan 10 numara yağ, oluşturduğu vergi kaybıyla devlete, kirlilikle çevreye zarar veriyor. 10 numara yağ, araçlarda motorun erken yıpranmasına da yol açıyor. Bu alanda uygulanan yaptırımlar da 10 numara yağ satışlarının, kamyon ve otobüslerde kullanılmasının önüne geçilmesine engel olamıyor. Son olarak Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bilinen bir firmaya ait otobüsün 10 numara yağ stoku objektiflerimize yakalandı.

PÜİS: UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI
10 numara yağ kullanımının her geçen gün arttığını belirten Türkiye Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Konya Şube Başkanı Ahmet Sayıcı, “Daha önce yaptığımız 10 numara yağ kullanımı konusunda uyarılarımız dikkate alınmadı ve tüm hızıyla 10 numara yağ satışları devam ediyor. Neredeyse tüm şehirlerarası otobüsler bu yağı kullanıyor” dedi. Sayıcı, 10 numara yağ satışlarının kanunen yasak olduğunu ve kaçak şekilde satıldığını vurguladı.

KONYA’YA GÜNLÜK 14 TIR 10 NUMARA GİRİŞİ VAR!
Ahmet Sayıcı şöyle devam etti: “Satışı kanunen yasak olan bu yağın satışları her yerde devam ediyor. Bisiklet tamircileri, sanayide birçok kişi, kum depolarında ve yol kenarlarında seyyar araçlarla kaçak olarak satılıyor. Konya’da 10 numara yağ satan. 67 kişi biliyorum. Türkiye’de bu yağın yüzde 30’u Konya’da satılıyor. Sadece Konya’da günlük 14 TIR 10 numara yağ girişi oluyor. 14 TIR ÖTV ve KDV dahil 8 bin lira vergi, devletin kasasına girmiyor.”

Satışı bir türlü önlenemeyen 10 numara yağ, hem devlete hem çevreye zarar vermeye devam ediyor. Bu konuyu sürekli gündeme getiren Türkiye Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Başkanı Ahmet Sayıcı, 10 numara yağ kullanımının yine tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. PÜİS Başkanı Ahmet Sayıcı, daha önce yaptığı basın toplantısında 10 numara yağ sorunlarını anlatarak önlemler alınması konusunda uyarılarda bulunmuştu. Ahmet Sayıcı, 10 numara yağ sorununun daha önce yaptığı basın duyurusundan sonra da devam ettiğini ve daha da arttığını söyledi.
 
10 numara yağ kullanımının her geçen gün arttığını belirten Ahmet Sayıcı, “Daha önce yaptığımız 10 numara yağ kullanımı konusunda uyarılarımız dikkate alınmadı ve tüm hızıyla 10 numara yağ satışları devam ediyor. Neredeyse tüm şehirlerarası otobüsler bu yağı kullanıyor” dedi. 10 numara yağ satışlarının kanunen yasak olduğunu ve kaçak şekilde satıldığını vurgulayan Ahmet Sayıcı, “Satışı kanunen yasak olan bu yağın satışları her yerde devam ediyor. Bisiklet tamircileri, sanayide birçok kişi, kum depolarında ve yol kenarlarında seyyar araçlarla kaçak olarak satılıyor. Konya’da 67 kişi biliyorum 10 numara yağ satan. Devlet bu yağın satışı yasak olmasına rağmen, bu satışların önüne geçmek istemiyor.
 
Türkiye’de bu yağın yüzde 30’u Konya’da satılıyor. Bu yağın satışında tek kaybeden devlet oluyor” şeklinde konuştu. Ahmet Sayıcı, kaçak şekilde satılan 10 numara yağların devlet için çok büyük kayıplara neden olduğunu belirterek, “10 numara yağ satışları yasak olduğundan dolayı kaçak olarak satılıyor. Vergi ödemeden kaçak yapılan satışlar sonucu satıcılar zengin oluyor, ancak devlet çok büyük zarara uğruyor. Sadece Konya’da günlük 14 TIR 10 numara yağ girişi oluyor. 14 TIR ÖTV ve KDV dahil 8 bin lira vergi, devletin kasasına girmiyor. Devlet 10 numara yağdan dolayı 8 bin lira zarara uğruyor. Kaçak satıcılar bu yağı satarak hem araçlara, hem çevreye hem de vergi ödemedikleri için devlet zarar görüyor” diye konuştu.
 
Ahmet Sayıcı, devletin kanunen 10 numara yağ satan kişilere 57 bin lira, kullanan kişilere 4 bin lira ceza uyguladığını belirtti. 10 Numara yağ kullanımının önüne geçmek için çözümler ürettiklerinin altını çizen Ahmet Sayıcı, “Biz buna çözüm önerisi olarak ÖTV’lerin yükseltilmesini önerdik. Yağ fiyatı motorinle aynı olunca vatandaş doğal olarak bunu kullanmayacaktır.
 
Devlet her yıl bu yağ kullanımı nedeni milyarca dolar zarar ediyor. Kaçak yağ satıcıları daha bir yıl bitmeden çok zenginleşiyor. Ayrıca madem devlet bu yağ satışının önüne geçmek istemiyor, o zaman diyorum ki, bu yağ satışı serbest olsun, vergisi alınsın biz satalım bu 10 numara yağı ve devlete vergimizi verelim” diyerek önerilerini dile getirdi.
YORUMLAR
10 numara = mazot
karamanlı
bu yağın çevreye, motora büyük zararları olduğunu kullananlarda dahil herkez biliyor. Motorin fiyatının yüksek olması ve özellikle kamyoncuların maddi olarak motorin alamadıklarından dolayı bu yağı bile bile kullanıyorlar. çaresizlikten yani.
88.232.8.48
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA