• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 milyon kişi açlıktan ölüyor
17 Ocak 2013 Perşembe 16:42

10 milyon kişi açlıktan ölüyor

Başbakan Erdoğan, beyaz ekmeğin artık sofralarda kaldırılması gerektiğini söyledi, bayat ekmeklerden hazırlanan ikramlıkların tadına baktı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''nın başlaması dolayısıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen törende, ''Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız'' dedi.
''Bizler ekmeği kutsal sayan, ekmeği yüksek bir değer olarak kabul eden hatta 'nimet' kelimesiyle en fazla da ekmeği kast eden bir kültürün mensuplarıyız'' diyen Erdoğan, şunları konuştu:
''Bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde, bizim aile yaşantımızda bırakınız çöpe, çöplüğe atmayı yerde görülse ekmek alınır, öpülür ve hatta baştan yüksekte bir yere kurda kuşa nimet olması için konulur. Ekmeği bizim için değerli kılan, mübarek ve kutsal kılan unsur onun bir gıda maddesi olmasından öte, ta Hazreti Adem'den bugüne ulaşmış en temel yaşam kaynaklarımızdan olmasıdır...Biz ekmeğin yalnızca buğdayın una, unun hamura, hamurun pişip ekmeğe dönüşmesi olarak görmeyiz. Biz ekmeği bir gıda olmasının ötesinde mübarek bir emanet, bir nimet olarak da görürüz. Bu anlayışı kaybettiğimiz anda Allah korusun özümüze, medeniyetimize yabancılaşır, işte eleştirdiğimiz diğer kültürlerle aynı seviyeye düşeriz. Hani zaman zaman görüyoruz, ekmeğin fazla kalanıyla dudaklarını silenleri, işte biz bunlardan olamayız. Bizi onlardan ayıran burası.''
Beyaz ekmek
Başbakan Erdoğan, beyaz ekmeğin artık sofralarda kaldırılması gerektiğine işaret ederek, geçen günlerde ilgili bakana ''Artık ekmek işinde farklı bir döneme girmeliyiz. Beyaz ekmek denilen ekmeği sofralarımızdan kaldıralım, artık has, samimi buğday unundan ekmek üretelim, bunun yanında kepek oranı yüksek ekmeği sofralarımıza getirelim'' dediğini söyledi.
Günde bin 500 ton ekmek
Türkiye'de günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmeğin israf edildiğini bildiren Erdoğan, bir yılda israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin karşılığı olarak, 102 bin asgari ücretliye maaş ödenebileceğini, 500 okul yapılabileceğini söyledi.
10 milyon kişi açlıktan ölüyor
Şu anda dünyada yılda 870 milyon insanın yani dünya nüfusunun yüzde 12,5'inin yetersiz beslendiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Yılda 10 milyon insan açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyor. Bu çok acı bir tablo. Ama bu tabloyu çok daha acı hale getiren bir başka gerçek var. Dünyada yılda 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor'' dedi.
Yiyin efendiler yiyin
Geçen hafta Gabon, Nijer ve Senegal'e gittiğini, oralarda halkın arasına karıştığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Oradaki sefaleti gördük, açlığı gördük, fakirliği gördük...Biz bu kampanyayı çok büyük bir özenle, önemle ele almamız lazım. Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar diğer tarafta ise tıka basa doyan, yemediğini de çöpe atan bir kitle var. Hani Tevfik Fikret'in var ya, 'Yiyin efendiler yiyin' diyor. 'Aksırıncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar yiyin' diyor ya. İşte maalesef böyle bir güruh var. Bu sürdürülebilir bir tablo değildir, bu adil bir tablo değildir, bu kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür. İşte yaşanan ekonomik krizlerin, çöküşlerin, savaş ve çatışmaların altında da bu adaletsizlik vardır.''
Kamunun yaz kampları
Başbakan Erdoğan, son Bakanlar Kurulu toplantısında kamu kurumlarının ''gayrimenkul israfı'' üzerinde durduklarını belirterek, ''Buralarda çok ciddiisraf var. Neden? Senede 1-2 ay gidecekler, tatil yapacaklar, kamp yapacaklar. Ondan sonra ne olacak? Ondan sonra 10 ay buralar çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş Kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerini geçirmesine fırsat vermek. İlla devlet böyle bir şeyi yapacaksa, belli otellerle anlaşırsın, oralarda gider yazın o tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur, anlayış budur ama bu tür anlayışlar bize maalesef yerleşmedi'' diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, ''Allah hiçbirimizi bir dilim kuru ekmeğe muhtaç etmesin'' diyerek konuşmasını bitirdi.
Erdoğan, daha sonra fuayede bayat ekmeklerden hazırlanan ikramlıkların tadına baktı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA