• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. sınıflar bugün okullu oldu
10 Eylül 2012 Pazartesi 09:00

1. sınıflar bugün okullu oldu

Bugün birinci sınıflar 5 günlük uyum programıyla okula başladı.
MEB’in verilerine göre 60-66 ay ve üzerinde 2.3 milyon çocuk bugün okullu olacak. Ancak ne kadarının okula geleceğini henüz kimse bilmiyor
Kamuoyunda gerek okula başlama yaşı, gerekse çocuğunu okula başlatmak istemeyen ailelerden çocukları için “Bedenen ve zihnen yetersizdir” raporu istenmesiyle tartışılan, eğitimi kesintili ve zorunlu 12 yıla çıkaran ve 4+4+4 olarak nitelendirilen yeni eğitim sistemi bugün başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre bugün 60 ay ve üzerinde okula otomatik kaydı yapılan öğrenci sayısı 2 milyon 313 bin 888. İşte 2012-2013 öğretim yılının zili bugün bu öğrenciler için çalıyor. Ancak en çok merak edilen soru “Bu öğrencilerin ne kadarının sınıflarda olacağı?” Bu sayı henüz belli değil. Çünkü velisinin isteğine bırakılan 60-66 aylıkların ne kadarının okula gideceği, 66 aylık ve üzerindeki çocukların ise ne kadarının rapor aldığı bilinmiyor.
İSTANBUL’DA 372 BİN ÖĞRENCİ
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın verdiği bilgiye göre İstanbul’da bu yıl birinci sınıfa otomatik kaydı yapılan öğrenci sayısı 372 bin. Bunların 114 bini okula gitmeleri velilerin isteğine bırakılan 60-66 aylık, 258 bini de okula gitmeleri zorunlu olan 66 ay ve üzerindeki çocuklar. Yıldız, “Bu öğrencilerden ne kadarının okula geleceğini şu anda kestirmek mümkün değil. Bu hafta ne kadar öğrencinin okula başladığı ortaya çıkacak” diyor.
DERS YOK OYUN VAR
Bugün Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in açılışıyla başlayacak 5 günlük uyum programında öğrenciler ders işlemeyecek. Ailelere ve öğrencilere uyum programı, okulun kuralları anlatılacak ve çocukların okula alışmaları sağlanacak. Bu süre içinde öğrenciler her gün 09.30’da aileleriyle birlikte “Uyum Programı”na katılacak. MEB “Örnek Uyum Programı” çıkardı ve öğretmenlere gönderdi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, uygulanacak programı “esnek” olarak nitelendirerek, “Öğretmenler ellerindeki çizelgeye göre programı yapacaklar. Çocuklar sıkıldığı ya da yorulduğu zaman bırakacaklar” diyor. Dersler ise diğer sınıfların da okula başladığı 17 Eylül’den itibaren başlayacak.
11 BİN 536 YENİ DERSLİK
MEB’in verilerine göre geçen yıl Türkiye genelinde toplam 9 bin 374 olan yeni derslik yapıldı. Sayı bu yıl 11 bin 536’ya yükseldi. Verilere göre 25 Ekim 2011 tarihinden 30 Ağustos 2012 tarihine kadar yapımı tamamlanan yeni derslik sayısı, okul öncesi ve ilköğretimde 8 bin 24, ortaöğretimde 2 bin 101, mesleki ve teknik eğitimde 1438. Toplam derslik sayısı 181 bin 316’ya ulaştı. Bu dersliklerin 2 bin 435’i hayırseverler tarafından yapılırken, 10 bin 645’i müdür odalarından dönüştürüldü. En çok derslik yapılan il 2 bin 697 ile İstanbul.
İŞTE ÖĞRENCİLERİN 5 GÜN BOYUNCA GÖRECEKLERİ PROGRAM:
BİRİNCİ GÜN - 9 EYLÜL PAZARTESİ
AÇILIŞ ve okul müdürü velilere uygulamanın amacını, yararlarını ve okul öncesi eğitim programını özetleyecek. Tüm okul personeli, veliler ve çocuklara tanıtılacak. Sınıfın basit kuralları çocuklara ve velilere gerekçeleriyle açıklanacak. Velilere uygun bir bekleme yeri gösterilecek ve çocuklara ailelerinin onları beklediği söylenecek. Çocuklarla basit tanışma oyunları oynanacak, masalarda pastel boyayla resim çalışmaları yapılacak ve yapılan resimleri evlerine götürecekler.
İKİNCİ GÜN - 10 EYLÜL SALI
Çocuklar karşılanacak. Sınıf ve okul genelindeki köşeler ve bölümler tanıtılacak. Okul ve sınıf kuralları hatırlatılacak ve öğretilecek. Sınıf ilgi köşelerinde serbest oyun oynanacak. Görev dağılımı ile sınıf toplanacak. Kukla yardımı ile kısa bir hikâye anlatılacak. Basit bir tanışma oyunu oynanacak. Oyun hamurlarıyla serbest çalışmalar yapılacak.
ÜÇÜNCÜ GÜN - 11 EYLÜL ÇARŞAMBA
Çocuklar bir müzik eşliğinde karşılanacak. Okul ve sınıf kuralları hatırlatılacak ve yeni kurallar öğretilecek. Sınıf ilgi köşelerinde serbest oyun oynanacak. Şarkılı bir oyun oynanacak. Hikâye kitabından bir hikâye anlatılacak. Masalarda serbest pastel boya ile resim çalışması yapılacak ve resimler sınıf panosunda sergilenecek. Okulun bölümleri ile bölümlerde çalışanların görev mahallinde tanıtılması yapılacak.
DÖRDÜNCÜ GÜN - 13 EYLÜL PERŞEMBE
Çocuklar karşılanacak. Sınıf ilgi köşelerinde serbest oyun oynanacak. Müzik eşliğinde “El sık, selam ver” oyunu oynanacak ve çocukların kendilerini tanıtması sağlanacak. Kukla yardımıyla sınıftaki çocuklar öğretmene soru soracak ve birbirini tanıyacak. “Dün ve bugün neler yaptık?” konusunda sohbet edilecek.
BEŞİNCİ GÜN - 14 EYLÜL CUMA
Serbest oyun, çeşitli dergi ve gazeteler yırtılacak, elle küçük parçalara ayrılacak ve bir naylon poşet içinde toplanacak. Poşet bir top haline getirilerek, koli bandı yardımıyla sarılacak ve elde edilen topla oynanacak.
UYUMDAN SONRA DERS VAR HAFTADA BİR SAAT DE OYUN
Birinci sınıfların 12 haftalık ders programı hazır. 17 Eylül Pazartesi gününden itibaren birinci sınıflarda dersler başlayacak. Yayımlanan ilk 12 haftalık programda daha çok okul öncesi eğitime uygun okulun kuralları, renkler, sayılar, temizlik alışkanlığı gibi konular işlenecek. 3 aylık bu programda öğrenciler “e” ve “a” harflerini öğrenecek, 10’a kadar sayı sayacak.
10 SAAT TÜRKÇE
12 haftanın sonunda her gün bir saat olmak üzere haftada 5 saat “Oyun ve Fiziki Etkinlikler”, 10 saat Türkçe, 5 saat Matematik, 4 saat Hayat Bilgisi, 1’er saat Görsel Sanatlar ve Müzik, 4 saat de “serbest” etkinlik olmak üzere 30 saat ders var.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA