• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 milyon öğrenci Kuran ve Siyer dersi alıyor
18 Kasım 2012 Pazar 16:48

1 milyon öğrenci Kur'an ve Siyer dersi alıyor

Yeni eğitim Kanunu ile konulan Seçmeli Kuran-ı Kerim ve Siyer dersleri, Ortaöğretimdeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri eğitimiyle ilgili, bilgi alışverişinde bulunmak ve bilgilendirmek amacıyla
Ensar Vakfı Konya Şubesi ve İmam Hatip Liseleri Okul-Aile Platformu tarafından organize edilen Yeni eğitim Kanunu ile konulan Seçmeli Kuran-ı Kerim ve Siyer derslerinin konu olarak alındığı ‘‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri ile istişare’’ Aziziye Kültür Merkezinde düzenlendi. Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali İhsan Yalçın, Ensar Vakfı Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yeşil, İmam Hatip Liseleri Okul-Aile Birlik Başkanı Salih Yaşar Odabaşıoğlu ve çok sayıda öğretmen katıldı. 
Program hakkında bilgi veren Ensar Vakfı Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yeşil, ‘‘Bu toplantı,  hem yeni eğitim kanunu ile seçmeli ders olarak yürürlüğe girmiş olan Kuran-ı Kerim, siyer-i nebi ve temel dini bilgiler dersleri ile ortaya çıkan yeni durumu anlatmak, Hem de liselerimizde devam etmekte olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin iyi hale getirilmesi amacına yönelik olarak, öğretmen arkadaşlarımızla istişare etmek üzere düzenlendi’’ dedi. Yeşil, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Eğitim ve öğretim ailede başlar, okulda devam eder.  Eğitim ve öğretimin en önemli unsuru öğretmendir. Eğitim ve öğretimde, görüntü olarak en büyük payı ve zorluğu öğretmen almayabilir. Ama sonuç olarak hem işin çilesini çeken ve zahmetine katlanan öğretmendir. Tabi bu çalışmayı da Allah rızası için ön planda tutarak yapıyorsa bunun manevi ecri de çok büyük olacaktır. Üniversiteye geçmeden önce 13 yıl imam hatip liselerinde öğretmen olarak görev yapmış bir arkadaşınız olarak, 1977’de başladığım öğretmenlik hayatımda gerçekten çok sıkıntılı ve huzursuzluk verebilecek olaylar yaşadım. Ancak öğretmenliğin en güzel tarafı, hiç beklemediğiniz bir anda eski bir öğrencinizin karşınıza çıkıp sizin halinizi hatırınızı sorduğu zaman en büyük mutluluğu elde ediyorsunuz’’ diye konuştu. Yeşil, toplantıda ‘‘Öğretim hizmetinin daha iyi uygulanması için neler yapılmalı? Öğrencilerimizle nasıl daha iyi iletişim kurmalıyız? Gibi soruların cevaplarını bu toplantıda bulmaya çalışacağız’’ dedi.

KONYA STK’LARI ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYUYOR
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise eğitimde yeni bir döneme girildiğini belirterek bu konuda öğretmenlere büyük iş düştüğünü söyledi. Erdem, ‘‘Konya’mız STK’larla dünyada örnek bir ülke. Çünkü dertli insanlardan oluşuyor. İlgilileri bakar düşüncesinden kurtulup acaba benimde bir katkım olur mu diye düşünüyor. Her aşamada bilhassa konu Kuran-ı Kerim, Din Eğitimi, siyer ve değerler olunca ilk elini taşın altına koyan Konyalı vakıflar, dernekler ve platformlar oluyor. Bu yüzden Konya’nın evladı olmak bana gurur ve şeref veriyor’’ dedi.

1 MİLYON ÖĞRENCİ KURAN VE SİYER DERSİ ALIYOR
Bu çalışmanın önemine de değinen Erdem şunları kaydetti: ‘‘ Yapılan bu çalışma eğitim camiası açısından çok önemlidir. Kanunla birlikte Kuran-ı Kerim, siyer-i nebi ve dini değerlerin eğitimi seçmeli ders olarak eğitim müfredatında yerini aldı. Bu yıl 5.sınıflarda 404 bin öğrenci Kuran- ı Kerim seçmeli ders olarak seçildi. 4.sınıflarda ise 286 bin öğrenci siyer-i nebis dersini seçmeli olarak alıyor. 4. 5. ve 9. sınıflarda bu iki dersi alan yaklaşık 1 milyon öğrenci mevcut.  6. 7.  8. ve 10. sınıflarında bu dersleri seçebilmesini arzu ettik. Ama çıkabilecek sorunlardan dolayı ve yanlış uygulamaların olabileceği düşüncesiyle bu tasarıyı biraz geciktirmek durumundayız.  4.  5. Ve 9. Sınıfların bu dersleri seçmeye başlamasıyla bu yıl bir yerden başlanmış oldu. İnşallah seneye bütün kademelere gelecek. Bu konuyla ilgili kişiler;  Bakanlığımız, öğretmen arkadaşlarımız ve bu işe gönül vermiş Ensar vakfı ve İmam Hatip Liseleri Okul-Aile Platformu da, yapacak oldukları istişare ile bize katkıda bulunacak. Bu çalışma bize yol gösterici olacaktır.” Konuşmaların ardından Ensar Vakfı Değerler Eğitim Merkezinden Din Kültürü Öğretmeni Muhammed Yılmaz tarafından ‘‘Etkili Öğretmenlik ve Öğrencilerle iletişim konulu konferans gerçekleştirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA